تاریخچه مرکز

صدا و سيماي مركز خليج  فارس در نيمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با يك فرستنده تلويزيوني 50 واتي كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردين ماه سال 1348 با نصب يك فرستنده ی يك كيلو واتي ، فعاليت راديويي مركز خليج فارس نيز آغاز شد .

توليد و پخش راديو                                         

راديوي مركز خليج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش مي كرد.البته بعضی از برنامه ها توليد محلي بودند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي صداي مركز خليج فارس تا مدتي توليد محلي نداشت .و به تقويت برنامه هاي شبكه سراسري مي پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعيه ها در این واحد به طور مستمر تهيه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا توليدات محلي خود را شروع كرد .و در آن سال بيش از 50 ساعت توليد محلي در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سير صعودي توليدات محلي رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازي شبكه استاني صداي مركز خليج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترين دستاوردهاي مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

توليد و پخش تلويزيون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتداي راه اندازي تلويزيون بندرعباس،توليد برنامه هاي آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگي بود . در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هاي مركز به پخش اخبار استان و اطلاعيه ها محدود شده و در ساير مواقع شبكه هاي سراسري تقويت و پخش مي شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

رویدادهای مرکز آرشیو

قدردانی معاون وزیر راه از صدا و سیمای خلیج فارس
قدردانی معاون وزیر راه از صدا و سیمای خلیج فارس
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای از مدیر کل صداوسیمای مرکز خلیج فارس تقدیر کردند. مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان در دیدار با مدیر کل مرکز خلیج فارس با تقدیم نامه و لوح سپاس عبدالهاشم حسن نیا معاون...
تولید پنج قطعه جدید موسیقی در صدا و سیمای مرکز خلیج فارس
تولید پنج قطعه جدید موسیقی در صدا و سیمای مرکز خلیج فارس
واحد شعر و موسیقی صدا و سیمای مرکز خلیج فارس پنج قطعه موسیقی جدید را تولید کرده است . مدیر کل صدا و سیمای خلیج فارس گفت : قطعات «بال عشق ، گپ خاش ، خنده ، دیار عاشقان و بهار زندگی» تازه ترین تولیدات موسیقایی واحد شعر و موسیقی مرکز خلیج فارس است...
بازدید مدیر کل صدا و سیمای خلیج فارس از پشت صحنه تله فیلم خالو کریم
بازدید مدیر کل صدا و سیمای خلیج فارس از پشت صحنه تله فیلم خالو کریم
مدیر کل صدا و سیمای مرکز خلیج فارس از مراحل تصویربرداری و ضبط لوکیشن تله فیلم خالو کریم به تهیه کنندگی و کارگردانی علی خائف بازدید ودر جریان روند تولید این تله فیلم قرار گرفت . مهران جلائی در این بازدید همچنین با جمعی از دست اندرکاران و عوامل...
ساخت تله فیلم خالو کریم در مرکز خلیج فارس
ساخت تله فیلم خالو کریم در مرکز خلیج فارس
تله فیلم «خالو کریم » از جدیدترین کارهای پیش رو در سیمای مرکز خلیج فارس است . این تله فیلم به تهیه کنندگی ، نویسندگی و کارگردانی علی خائف هم اکنون در مرحله پیش تولید قرار دارد. این تله فیلم به جوانی بدشانس که در آرزوی هنرمند شدن وارد رادیو...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

بندرعباس :162  

شهرستانها :33338111-076       پیامک :30007617

واحد سيما

پیامک: 30000761  

لینک پیام رسان سروش:simayekhalijefars@

لینک برنامه سرپناه: sarpanah_khalijefars@

واحد صدا

پیامک:10000942

لینک پیام رسان سروش:radiokhalijefars@

واحد خبر

لینک پیام رسان سروش:khabarekhalijefars@

آدرس مرکز

خیابان امام خمینی(ره)-صدا وسیمای مرکز خلیج فارس

پست الکترونيک:khalijefars@irib.ir

لینک کانال اصلی در پیام رسان سروش:iribkhalijefars@

کد پستی : 7916793189

نظر مخاطبان

پرپروک
هادی      پنج‌شنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۸ ۱۷:۳۱
سلام ببخشید اگه در سال های قبل در برنامه حضور داشت...
انتقادات و پیشنهادات
mhdad      چهارشنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۲۳:۱۲
سلام خسته نباشید لطفاقسمت آرشیو برنامه ها وقسمت جس...
صبح بالا شهر
مرتضی      سه‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۲۱
برنامه صبح بالا شهر عالیه...
شوبندر
سید حمید      چهارشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۳۵
لطفآ درصورت امکان فایل تصویری برنامه شو بندر مورخه...