تاریخچه مرکز

صدا و سيماي مركز خليج  فارس در نيمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با يك فرستنده تلويزيوني 50 واتي كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردين ماه سال 1348 با نصب يك فرستنده ی يك كيلو واتي ، فعاليت راديويي مركز خليج فارس نيز آغاز شد .

توليد و پخش راديو                                         

راديوي مركز خليج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش مي كرد.البته بعضی از برنامه ها توليد محلي بودند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي صداي مركز خليج فارس تا مدتي توليد محلي نداشت .و به تقويت برنامه هاي شبكه سراسري مي پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعيه ها در این واحد به طور مستمر تهيه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا توليدات محلي خود را شروع كرد .و در آن سال بيش از 50 ساعت توليد محلي در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سير صعودي توليدات محلي رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازي شبكه استاني صداي مركز خليج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترين دستاوردهاي مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

توليد و پخش تلويزيون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتداي راه اندازي تلويزيون بندرعباس،توليد برنامه هاي آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگي بود . در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هاي مركز به پخش اخبار استان و اطلاعيه ها محدود شده و در ساير مواقع شبكه هاي سراسري تقويت و پخش مي شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

رویدادهای مرکز آرشیو

اعلام برنامه های مرکز خلیج فارس در ماه مبارک رمضان
اعلام برنامه های مرکز خلیج فارس در ماه مبارک رمضان
صدا و سیمای مرکز خلیج فارس با 6 ویژه برنامه "ماه عاشقی" ، "گُم گُم سحری (ویژه تلویزیون)" ، "گفتمان رمضان" ، "ماه رویایی" ، "گُم گُم سحری (ویژه رادیو)" و "جمع خوانی قرآن کریم" به استقبال ماه مبارک رمضان امسال می رود . مدیر کل صدا و سیمای مرکز...
تقدیر از نقش مرکز خلیج فارس در تدوین و انتشار کتاب مستند انقلاب اسلامی استان هرمزگان
تقدیر از نقش مرکز خلیج فارس در تدوین و انتشار کتاب مستند انقلاب اسلامی استان هرمزگان
سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در مراسم رونمایی از کتاب مستند و مرجع انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک در استان هرمزگان با اهدای لوح تقدیر از اهتمام و مساعدت همه جانبه مهران جلائی مدیر کل صدا و سیمای مرکز خلیج فارس در امر تدوین و انتشار کتاب تقدیر و...
اذان تا اذان ویژه برنامه نیمه شعبان رادیو خلیج فارس
اذان تا اذان ویژه برنامه نیمه شعبان رادیو خلیج فارس
بمناسبت نیمه شعبان و خجسته سالروز میلاد با سعادت حضرت ولی عصر (عج) رادیو خلیج فارس با ویژه برنامه " اذان تا اذان" نیمه شعبان را جشن می گیرد . "اذان تا اذان" عنوان ویژه برنامه نیمه شعبان رادیو خلیج فارس است که روز سه شنبه یازدهم اردیبهشت ساعت 20...
عطر نرگس در رادیو خلیج فارس
عطر نرگس در رادیو خلیج فارس
رادیو خلیج فارس جشن نیمه شعبان را با "عطر نرگس" شروع می کند . بمناسبت فرارسیدن سالروز ولادت با سعادت حضرت ولی عصر (عج) و نیمه شعبان ویژه برنامه "عطر نرگس" از رادیو خلیج فارس بر روی آنتن می رود . این برنامه روز چهارشنبه از ساعت 17 بمدت 120...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

بندرعباس :162  

شهرستانها :33338111-076       پیامک :30007617

واحد سيما

پیامک: 30000761  

لینک پیام رسان سروش:simayekhalijefars@

لینک برنامه سرپناه: sarpanah_khalijefars@

واحد صدا

پیامک:10000942

لینک پیام رسان سروش:radiokhalijefars@

واحد خبر

لینک پیام رسان سروش:khabarekhalijefars@

آدرس مرکز

خیابان امام خمینی(ره)-صدا وسیمای مرکز خلیج فارس

پست الکترونيک:khalijefars@irib.ir

لینک کانال اصلی در پیام رسان سروش:iribkhalijefars@

کد پستی : 7916793189

نظر مخاطبان

دو ام زد ، دو ام زد (دویدم و دویدم)
رضا      پنج‌شنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۱
باسلام ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دست اندرکاران ص...
روستای سلوبلم
فرشید      یک‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ۲۲:۱۶
عالیه...
پسین هرمزگان| تاریخ 94/7/8 و 94/7/13
مهدی قاسمی گوربندی      یک‌شنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ۲۲:۲۳
اللهم عجل الولیک الفرج،خداوند جزای خیرتان دهد....
پرپروک
صدا و سیمای مرکز خلیج فارس      سه‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۳۳
سلام کاربر گرامی برای شرکت فرزند خود سن . شماره ت...