تاریخچه مرکز

صدا و سيماي مركز خليج  فارس در نيمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با يك فرستنده تلويزيوني 50 واتي كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردين ماه سال 1348 با نصب يك فرستنده ی يك كيلو واتي ، فعاليت راديويي مركز خليج فارس نيز آغاز شد .

توليد و پخش راديو                                         

راديوي مركز خليج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش مي كرد.البته بعضی از برنامه ها توليد محلي بودند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي صداي مركز خليج فارس تا مدتي توليد محلي نداشت .و به تقويت برنامه هاي شبكه سراسري مي پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعيه ها در این واحد به طور مستمر تهيه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا توليدات محلي خود را شروع كرد .و در آن سال بيش از 50 ساعت توليد محلي در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سير صعودي توليدات محلي رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازي شبكه استاني صداي مركز خليج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترين دستاوردهاي مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

توليد و پخش تلويزيون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتداي راه اندازي تلويزيون بندرعباس،توليد برنامه هاي آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگي بود . در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هاي مركز به پخش اخبار استان و اطلاعيه ها محدود شده و در ساير مواقع شبكه هاي سراسري تقويت و پخش مي شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

رویدادهای مرکز آرشیو

یرگزاری مراسم روز خبرنگار در مرکز خلیج فارس
یرگزاری مراسم روز خبرنگار در مرکز خلیج فارس
به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار امروز مراسمی در صداوسیمای مرکز خلیج فارس برگزار شد . مدیر کل صدا و سیمای مرکز خلیج فارس در این مراسم گفت : ایده یابی ، سوژه یابی و سناریونویسی در خبرنگاری بسیار مهم است . مهران جلائی افزود : زیباشناسی از دیگر...
معارفه معاون جدید خبر صدا و سیمای خلیج فارس
معارفه معاون جدید خبر صدا و سیمای خلیج فارس
با حضور مدیر کل اخبار استانهای خبرگزاری صدا و سیما ، علی عیسوی به عنوان معاون خبر صدا و سیمای مرکز خلیج فارس معرفی شد . علی علوی در این مراسم گفت : امروز شرایط جهانی و داخلی شرایط خاصی است و رسانه می‌تواند تأثیر زیادی بر هدایت افکار عمومی...
امشب ؛ پخش فیلم مستند
امشب ؛ پخش فیلم مستند "نبرد بیست و نهم" در شبکه مستند
مستند تلویزیونی نبرد بیست و نهم از تازه ترین تولیدات صدا و سیمای خلیج فارس امشب هفتم مرداد ساعت 21 از قاب جشنواره تلویزیونی مستند (شبکه مستند) پخش می شود . این فیلم مستند 90 دقیقه ای که به جشنواره مستند سیما راه یافته ، با نگاهی ویژه نخستین...
تقدیر استاندار هرمزگان از صدا و سیمای مرکز خلیج فارس
تقدیر استاندار هرمزگان از صدا و سیمای مرکز خلیج فارس
استاندار هرمزگان با اهدای لوح سپاس به مدیر کل صدا و سیمای مرکز خلیج فارس، مراتب تقدیر خود را از وی و رسانه استانی در برنامه ریزی منسجم برای پوشش رسانه ای سفر ریاست جمهوری به استان ابراز داشت . در بخشی از تقدیرنامه دکتر فریدون همتی استاندار...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

بندرعباس :162  

شهرستانها :33338111-076       پیامک :30007617

واحد سيما

پیامک: 30000761  

لینک پیام رسان سروش:simayekhalijefars@

لینک برنامه سرپناه: sarpanah_khalijefars@

واحد صدا

پیامک:10000942

لینک پیام رسان سروش:radiokhalijefars@

واحد خبر

لینک پیام رسان سروش:khabarekhalijefars@

آدرس مرکز

خیابان امام خمینی(ره)-صدا وسیمای مرکز خلیج فارس

پست الکترونيک:khalijefars@irib.ir

لینک کانال اصلی در پیام رسان سروش:iribkhalijefars@

کد پستی : 7916793189

نظر مخاطبان

بافت دستبند مردانه- طرح اژدها
شهرام آذر      دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ۱۴:۳۴
عالی بود...
شوبندر زمستان
علی باستین      پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۳ ۲۰:۱۴
از عوامل محترم برنامه شو بندر که شادی را به مردم ا...
محمدرضا خسروی
مرجان      سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۱۷
سلام. ممنون که هنرمندان رو معرفی می کنید. لطفا به ...
سهیل مهر
هادی هادوی      دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۳ ۱۷:۲۶
سلام گزارشهای ایشان با سبک وسیاق خودشان شاهکاریست ...