تاریخچه مرکز

صدا و سيماي مركز خليج  فارس در نيمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با يك فرستنده تلويزيوني 50 واتي كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردين ماه سال 1348 با نصب يك فرستنده ی يك كيلو واتي ، فعاليت راديويي مركز خليج فارس نيز آغاز شد .

توليد و پخش راديو                                         

راديوي مركز خليج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش مي كرد.البته بعضی از برنامه ها توليد محلي بودند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي صداي مركز خليج فارس تا مدتي توليد محلي نداشت .و به تقويت برنامه هاي شبكه سراسري مي پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعيه ها در این واحد به طور مستمر تهيه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا توليدات محلي خود را شروع كرد .و در آن سال بيش از 50 ساعت توليد محلي در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سير صعودي توليدات محلي رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازي شبكه استاني صداي مركز خليج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترين دستاوردهاي مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

توليد و پخش تلويزيون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتداي راه اندازي تلويزيون بندرعباس،توليد برنامه هاي آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگي بود . در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هاي مركز به پخش اخبار استان و اطلاعيه ها محدود شده و در ساير مواقع شبكه هاي سراسري تقويت و پخش مي شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

رویدادهای مرکز آرشیو

صدا وسیمای مرکز خلیج فارس دستگاه برتر در حوزه گفتمان سازی
صدا وسیمای مرکز خلیج فارس دستگاه برتر در حوزه گفتمان سازی
صدا و سیمای مرکز خلیج فارس در بیست و یکمین جشنواره استانی شهید رجایی در حوزه گفتمان سازی بعنوان دستگاه برتر مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت . جشنواره شهید رجایی هر سال با هدف معرفی برترین دستگاههای اجرایی استان به لحاظ ارزیابی عملکرد برگزار می...
اعلام ویژه برنامه های صدا و سیمای خلیج فارس در عید غدیر
اعلام ویژه برنامه های صدا و سیمای خلیج فارس در عید غدیر
همزمان با فرا رسیدن عید غدیر خم عید ولایت ویژه برنامه های "بهار ولایت" و" عید ولایت" از شبکه استانی صدا و سیمای مرکز خلیج فارس پخش می شود . برنامه "بهار ولایت" پنجشنبه 8 شهریور مصادف با عید سعید غدیر خم به تهیه کنندگی سیما محمد پور از ساعت 10...
درخشش مرکز خلیج فارس در جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی
درخشش مرکز خلیج فارس در جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی
صدا وس یمای مرکز خلیج فارس در بیست و یکمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلوزیونی مراکز صداوسیما خوش درخشید. مدیر کل صدا و سیمای مرکز خلیج فارس گفت : این مرکز در جشنواره بیست و یکم موفق به دریافت پنج دیپلم افتخار در معاونت‌های خبر، سیما و حوزه...
پخش زنده دعای پرفیض عرفه از شبکه استانی
پخش زنده دعای پرفیض عرفه از شبکه استانی
همزمان با نهم ذی الحجه صدا و سیمای مرکز خلیج فارس مراسم پر فیض دعای عرفه را بصورت زنده برای مخاطبان پخش می کند . دعای پرفیض عرفه به همراه مراسم روضه خوانی از مصلای امام خمینی (ره) بندرعباس سه شنبه 30 مرداد ماه برابر با نهم ذی الحجه از ساعت...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

بندرعباس :162  

شهرستانها :33338111-076       پیامک :30007617

واحد سيما

پیامک: 30000761  

لینک پیام رسان سروش:simayekhalijefars@

لینک برنامه سرپناه: sarpanah_khalijefars@

واحد صدا

پیامک:10000942

لینک پیام رسان سروش:radiokhalijefars@

واحد خبر

لینک پیام رسان سروش:khabarekhalijefars@

آدرس مرکز

خیابان امام خمینی(ره)-صدا وسیمای مرکز خلیج فارس

پست الکترونيک:khalijefars@irib.ir

لینک کانال اصلی در پیام رسان سروش:iribkhalijefars@

کد پستی : 7916793189

نظر مخاطبان

بافت دستبند مردانه- طرح اژدها
شهرام آذر      دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ۱۴:۳۴
عالی بود...
شوبندر زمستان
علی باستین      پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۳ ۲۰:۱۴
از عوامل محترم برنامه شو بندر که شادی را به مردم ا...
محمدرضا خسروی
مرجان      سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۱۷
سلام. ممنون که هنرمندان رو معرفی می کنید. لطفا به ...
سهیل مهر
هادی هادوی      دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۳ ۱۷:۲۶
سلام گزارشهای ایشان با سبک وسیاق خودشان شاهکاریست ...