تاریخچه مرکز

صدا و سيماي مركز خليج  فارس در نيمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با يك فرستنده تلويزيوني 50 واتي كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردين ماه سال 1348 با نصب يك فرستنده ی يك كيلو واتي ، فعاليت راديويي مركز خليج فارس نيز آغاز شد .

توليد و پخش راديو                                         

راديوي مركز خليج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش مي كرد.البته بعضی از برنامه ها توليد محلي بودند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي صداي مركز خليج فارس تا مدتي توليد محلي نداشت .و به تقويت برنامه هاي شبكه سراسري مي پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعيه ها در این واحد به طور مستمر تهيه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا توليدات محلي خود را شروع كرد .و در آن سال بيش از 50 ساعت توليد محلي در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سير صعودي توليدات محلي رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازي شبكه استاني صداي مركز خليج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترين دستاوردهاي مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

توليد و پخش تلويزيون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتداي راه اندازي تلويزيون بندرعباس،توليد برنامه هاي آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگي بود . در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هاي مركز به پخش اخبار استان و اطلاعيه ها محدود شده و در ساير مواقع شبكه هاي سراسري تقويت و پخش مي شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

رویدادهای مرکز آرشیو

درخشش تهیه کننده رادیو خلیج فارس در مسابقات سراسری آگهی خدمات عمومی
درخشش تهیه کننده رادیو خلیج فارس در مسابقات سراسری آگهی خدمات عمومی
مقام دوم مسابقه سراسری آگهی خدمات عمومی PSA رادیو ورزش به تهیه کننده ای از رادیو خلیج فارس رسید . فرزانه فرخی نژاد با اثری در زمینه ورزش ، سلامت روان و بیماران اوتیسم و تأثیرآن بر روی سلامت بچه ها در این دوره ازمسابقات آگهی خدمات عمومی رادیو...
مراسم روز خبرنگار در صدا و سیمای خلیج فارس
مراسم روز خبرنگار در صدا و سیمای خلیج فارس
به مناسبت روز خبرنگار ، در مراسمی از خبرنگاران ، تصویربرداران ، دبیران و کارکنان معاونت خبر صدا و سیمای مرکز خلیج فارس تجلیل شد . معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان در این مراسم گفت : قلم خبرنگار می تواند افکار عمومی و...
تأکید نماینده ولی فقیه در هرمزگان بر تبلیغ مسائل دینی و اسلامی در رسانه ملی
تأکید نماینده ولی فقیه در هرمزگان بر تبلیغ مسائل دینی و اسلامی در رسانه ملی
نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت : وظیفه صدا و سیما تبلیغ مسائل دینی و اسلامی و وظیفه ائمه جمعه تبیین دین و دفاع از اسلام است. آیت الله نعیم آبادی در دیدار مدیر کل ، قائم مقام و معاونان صدا و سیمای مرکز خلیج فارس با تقدیر از عملکرد رسانه ملی در...
برگزاری جشن شانزدهمین سالروز افتتاح شبکه استانی سیمای خلیج فارس
برگزاری جشن شانزدهمین سالروز افتتاح شبکه استانی سیمای خلیج فارس
بمناسبت نهم مرداد سالروز افتتاح شبکه استانی سیمای خلیج فارس مراسم جشنی با حضور مدیر کل و همکاران برنامه ساز معاونت سیما برگزار شد. مدیر کل صدا و سیمای خلیج فارس در مراسم جشن سالروز افتتاح شبکه استانی سیمای خلیج فارس با اشاره به موفقیت رسانه...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

بندرعباس :162  

شهرستانها :33338111-076

پیامک :30007617

 
واحد سيما

پیامک: 30000761  

 

واحد صدا

پیامک:10000942

 

آدرس مرکز

خیابان امام خمینی(ره)-صدا وسیمای مرکز خلیج فارس

پست الکترونيک:khalijefars@irib.ir

کد پستی : 7916793189

نظر مخاطبان

سرپناه
رضا صبوری      دوشنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۳۰
سلام ممنون و خسته نباشید به همه عوامل برنامه سرپنا...
گم گم سحری
منصور      چهارشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۴۴
سلام اگر امکان دارد نواها و آهنگهایی که هر سحر در...
از بندر جرون تا بندرعباس
مرتضی      چهارشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۰۹
سلام خیلی به این کتاب احتیاج دارم ممنون میشم...
پرپروک
هلما      چهارشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ۱۶:۴۰
سلام من هلما هستم برای شرکت در برنامه باید چکار کن...
نمایش 1 - 4 از 236 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 59