تاریخچه مرکز

صدا و سيماي مركز خليج  فارس در نيمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با يك فرستنده تلويزيوني 50 واتي كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردين ماه سال 1348 با نصب يك فرستنده ی يك كيلو واتي ، فعاليت راديويي مركز خليج فارس نيز آغاز شد .

توليد و پخش راديو                                         

راديوي مركز خليج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش مي كرد.البته بعضی از برنامه ها توليد محلي بودند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي صداي مركز خليج فارس تا مدتي توليد محلي نداشت .و به تقويت برنامه هاي شبكه سراسري مي پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعيه ها در این واحد به طور مستمر تهيه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا توليدات محلي خود را شروع كرد .و در آن سال بيش از 50 ساعت توليد محلي در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سير صعودي توليدات محلي رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازي شبكه استاني صداي مركز خليج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترين دستاوردهاي مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

توليد و پخش تلويزيون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتداي راه اندازي تلويزيون بندرعباس،توليد برنامه هاي آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگي بود . در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هاي مركز به پخش اخبار استان و اطلاعيه ها محدود شده و در ساير مواقع شبكه هاي سراسري تقويت و پخش مي شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

رویدادهای مرکز آرشیو

اعلام ویژه برنامه های دهه فجر در صدا و سیمای مرکز خلیج فارس
اعلام ویژه برنامه های دهه فجر در صدا و سیمای مرکز خلیج فارس
مدیر کل صدا و سیمای خلیج فارس گفت : بمناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، صدا و سیمای خلیج فارس برنامه های متنوعی را پیش بینی و تدارک دیده است که با شروع ایام الله دهه فجر پخش می شود. مهران جلائی افزود : ویژه برنامه...
برنامه پرپروک خلیج فارس برگزیده نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه
برنامه پرپروک خلیج فارس برگزیده نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه
در نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه مهرنوش ایرانخواه از صداوسیمای مرکز خلیج فارس برگزیده بخش پویانمایی و عروسکی موفق به دریافت تندیس لوح معرفت و لوح سپاس جشنواره شد. برنامه تلویزیونی پرپروک ویژه گروه سنی کودک و نوجوان به تهیه کنندگی مهرنوش...
تقدیر از مجریان برگزیده مرکز خلیج فارس
تقدیر از مجریان برگزیده مرکز خلیج فارس
در مراسمی با حضور مدیرکل و معاونان صدا و سیمای مرکز خلیج فارس از 3 مجری برگزیده و برتر مرکز که در ارزیابی نیمسال اول سال 99 از سوی مرکز سیمای استانها حائز رتبه برتر شده بودند با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد . از مجموع 346 مجری سیمای مراکز استانهای...
موفقیت سیمای مرکز خلیج فارس در جشنواره بین المللی فیلم رسام
موفقیت سیمای مرکز خلیج فارس در جشنواره بین المللی فیلم رسام
در دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام (دفاع مقدس و مقاومت) سیمای مرکز خلیج فارس دو افتخار کسب کرد . در بخش داستانی ، فیلم «دستخط» به کارگردانی محمود شاکری و نیز در بخش داستانی مستند «ستارگان خلیج فارس» به کارگردانی علی خائف از صدا و سیمای...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

بندرعباس :162  

شهرستانها :33338111-076       پیامک :30007617

واحد سيما

پیامک: 30000761  

لینک پیام رسان سروش:simayekhalijefars@

لینک برنامه سرپناه: sarpanah_khalijefars@

واحد صدا

پیامک:10000942

لینک پیام رسان سروش:radiokhalijefars@

واحد خبر

لینک پیام رسان سروش:khabarekhalijefars@

آدرس مرکز

خیابان امام خمینی(ره)-صدا وسیمای مرکز خلیج فارس

پست الکترونيک:khalijefars@irib.ir

لینک کانال اصلی در پیام رسان سروش:iribkhalijefars@

کد پستی : 7916793189

نظر مخاطبان

انتقادات و پیشنهادات
محمد محمدی      جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۳:۵۴
با سلام. شبکه های اچ دی از همان ابتدا در بندرعباس ...
پرنده دومیل
Tiara S      دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۲۳
منم دومیل دارم با همه ویژگی‌هایی که گفتین. جنوب فا...
گاه گمن
مجید روانکار      دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۰
سلام ،لینک برنامه گاه گمن 20/5/1399 صبح رو برا دا...
شو بندر
رائد افسرده      سه‌شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۴۱
سلام ما هرشو چش برنامتون اکنم خیلی سرگرم کنندهن...