تاریخچه مرکز

صدا و سيماي مركز خليج  فارس در نيمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با يك فرستنده تلويزيوني 50 واتي كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردين ماه سال 1348 با نصب يك فرستنده ی يك كيلو واتي ، فعاليت راديويي مركز خليج فارس نيز آغاز شد .

توليد و پخش راديو                                         

راديوي مركز خليج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش مي كرد.البته بعضی از برنامه ها توليد محلي بودند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي صداي مركز خليج فارس تا مدتي توليد محلي نداشت .و به تقويت برنامه هاي شبكه سراسري مي پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعيه ها در این واحد به طور مستمر تهيه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا توليدات محلي خود را شروع كرد .و در آن سال بيش از 50 ساعت توليد محلي در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سير صعودي توليدات محلي رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازي شبكه استاني صداي مركز خليج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترين دستاوردهاي مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

توليد و پخش تلويزيون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتداي راه اندازي تلويزيون بندرعباس،توليد برنامه هاي آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگي بود . در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هاي مركز به پخش اخبار استان و اطلاعيه ها محدود شده و در ساير مواقع شبكه هاي سراسري تقويت و پخش مي شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

رویدادهای مرکز آرشیو

درخشش مرکز خلیج فارس در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه
درخشش مرکز خلیج فارس در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه
مرکز خلیج فارس با کسب ۳ تندیس برتر کشوری و دریافت لوح سپاس در اجرای طرح برتر  توانست در بین مراکز جزو ۳ مرکز برتر قرار گیرد . مدیر کل صدا و سیمای خلیج فارس گفت : رتبه‌های برتر در سه بخش فرستنده تلویزیونی، فناوری اطلاعات و مونیتوریگ فنی...
"شمیم وحدت" ویژه هفته وحدت و میلاد حضرت رسول اکرم (ص)
"شمیم وحدت" ویژه برنامه ولادت حضرت رسول گرامی اسلام (ص) بمدت 45 دقیقه سه شنبه شب ساعت 19 از سیمای خلیج فارس بر روی آنتن می رود . این برنامه بارویکرد معرفی ویژگیها و خصوصیات حضرت رسول اکرم (ص)  از سیمای خلیج فارس پخش می شود . این برنامه...
پخش ویژه برنامه سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) از رادیو خلیج فارس
پخش ویژه برنامه سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) از رادیو خلیج فارس
بمناسبت میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) رئیس مذهب جعفری ویژه برنامه "پیامبر رحمت" روی آنتن رادیو خلیج فارس می رود. این ویژه برنامه با آغاز هفته وحدت و بمناسبت میلاد رسول مهربانی وامام جعفرصادق (ع) در7 قسمت...
پخش مراسم عزاداری شهادت امام رضا (ع) از شبکه استانی سیمای خلیج فارس
پخش مراسم عزاداری شهادت امام رضا (ع) از شبکه استانی سیمای خلیج فارس
سیمای استانی خلیج فارس مراسم عزاداری عاشقان و عزاداران امام مهربانیها حضرت امام رضا (ع)  از محل امامزاده سید سلطان محمد را به صورت زنده پخش می کند . هر سال در سالروز شهادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام رضا (ع) مراسم...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

بندرعباس :162  

شهرستانها :33338111-076

پیامک :30007617

 
واحد سيما

پیامک: 30000761  

 

واحد صدا

پیامک:10000942

 

آدرس مرکز

خیابان امام خمینی(ره)-صدا وسیمای مرکز خلیج فارس

پست الکترونيک:khalijefars@irib.ir

کد پستی : 7916793189

نظر مخاطبان

سرپناه
mahdieh      یک‌شنبه، ۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲
سلام برنامه خوبی دارین. لطفا بخش هنر در خانه رو بی...
تله فیلم آبی عمیق
Sima      دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۰:۲۵
عالی...
روستای زیارت سید سلیمان
حسین      شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۴۵
خیلی خیلی جاودانه...
انتقادات و پیشنهادات
حسین      جمعه، ۱۹ آبان ۱۳۹۶ ۲۲:۲۰
باسلام و درود لطفا این مطلب را بخوانید وپیگیری کنی...
نمایش 1 - 4 از 263 نتیجه
آیتم در هر صفحه 4
از 66