جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

گردشگری روستایی با طعم محلی - نمایش محتوای خبر

 

 

گردشگری روستایی با طعم محلی

در 65 کیلومتری شهر قشم در روستای طبل ، خانه ای تاریخی با معماری بومی جنوب ایران از 30 سال پیش پذیرای مسافرانی است که به این روستا سفر می کنند.

ناخدا اسماعیل 54 ساله می گوید : از سالها پیش مسافرانی را که به قشم سفر می کردند به ماهیگیری ، صید خرچنگ و بازدید از جنگل حرا می برده و بصورت رایگان در منزل شخصی اش اسکان می داده است و پس از 5 سال فعالیت به فکر راه اندازی خانه بوم گردی افتاده است.

ناخدا اسماعیل امینی معمار بوم گردی هرمزگان می افزاید : شروع کارش را با گروه 6 نفره از 24 سال پیش آغاز کرده است و اکنون ظرفیت پذیرش 150 نفر مسافر را دارد.

هرمزگان با 50 درصد جمعیت روستایی و جاذبه های طبیعی و تاریخی مانند دریا ، بیابان ، کوهستان ، جنگل و آثار تاریخی از مقاصد گردشگری و رونق بوم گردی روستایی است.

بوم گردی یا اکوتوریسم سفری است برای بازدید از جاذبه های طبیعی و آشنایی با فرهنگهای بومی در جوامع محلی است.

خانم زاهدی کارشناس میراث فرهنگی می گوید : تولید صنایع دستی ، اجرای برنامه های ملی و غذای با طعم محلی در خانه های روستایی یکی از جاذبه های خانه های بوم گردی است.

سهراب بناوند معاون اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان هم می گوید : سالانه 3 میلیون دلار صنایع دستی از هرمزگان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان می گوید : اکنون بیش از 88 خانه بوم گردی در روستاهای هرمزگان و منطقه آزاد قشم راه اندازی شده است و از این نظر هرمزگان رتبه سوم را در کشور داراست.

محسن ضیائی افزود : 12 منطقه روستایی و یک شهر در هرمزگان به عنوان مقصد و هدف گردشگری انتخاب شده اند که برخی از این مقاصد مانند بندر کُنگ در حال ثبت جهانی در یونسکو است.

بندر کنگ از مناطق نمونه گردشگری در هرمزگان است که مورد توجه بوم گردان قرار گرفته است.

جاذبه های تاریخی شهر تاریخی بندرکنگ در معروفترین کتاب گردشگری ویژه توریست های خارجی با نویسندگی کاریلت جان برنارد اهل کشور فرانسه منتشر شده است.

معاون گردشگری ادراه کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت : اکنون دو خانه یوسفی و یونسی در این بندر تاریخی راه اندازی شده است که هر کدام ظرفیت پذیرش 60 مسافر در شبانه روز را دارند.

آقا محمد ، مالک خانه یونسی می گوید : در خانه بوم گردی یونسی غذاهای محلی، موسیقی های بومی مانند نی انبان ، جاز و دهل اجرا می شود.

وی افزاید : در این خانه بوم گردهای ماهر به همراه دره نورد و دریانورد و صخره نورد برای خدمات مسافران آموزش دیده اند.

بندرکنگ به شهر بادگیرها و مهد دریانوردی هرمزگان شناخته می شود.

نخستین موزه دریایی کشور نیز در بندرکنگ راه اندازی شده است.

در راه اندازی خانه های بوم گردی خانم های بومی نیز دستی بر آتش دارند.

زینت خانم را کمتر کسی است که در هرمزگان نشناسد.

زینت در روستای سَلَخ یکی از بزرگترین خانه های بوم گردی را دایر کرده است و همه کارکنانش خانم هستند.

زینت دریایی می گوید : 200 زن بصورت مستقیم و غیر مستقیم در خانه زینت اشتغال دارند که از این شمار 96 زن در کار تولید صنایع دستی و فروش به گردشگران هستند و بقیه در کارهای خدماتی و آشپزی مشغول اند.

وی می افزاید : در ابتدای فعالیت در هر یک از خانه های روستایی اتاقی را برای اسکان گردشگران قرار دادیم.

زینت می گوید : اکنون ظرفیت اسکان 150 گردشگر در خانه فراهم است.

از سال 93 با راه اندازی کمیته ملی طبیعت گردی گسترش خانه های بوم گردی در سراسر کشور در دستور کار است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان می گوید : بیش از 2 هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم در خانه های بوم گردی هرمزگان اشتغال دارند.

ضیائی افزود : به متقاضیان راه اندازی خانه های بوم گردی نیز تسهیلات 100 میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد پرداخت می شود.

وی گفت : گردشگران برای دریافت فهرست خانه های بوم گردی به آژانس های مسافرتی و دفاتر میراث فرهنگی در قشم و شهرستان های هرمزگان مراجعه کنند.

خانه‌های فعال بوم گردی هرمزگان در شهرهای ایسین، کنگ، پارسیان، قشم، بندرعباس و جزیره هرمز قرار دارد.

اتابک معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت : سبک معماری سنتی خانه‌های بوم گردی، پذیرایی محلی و اجرای آیین‌های بومی از ویژگی‌های خانه‌های بومی در هرمزگان است.

سالانه نزدیک به 5 میلیون نفر گردشگر به هرمزگان سفر می کنند.

بیش از 800 هزار نفر از جمعیت یک میلیون و 700 هزار نفری هرمزگان چیزی حدود 47 درصد در روستاها زندگی می کنند.

هرمزگان هزار و 700 روستا دارد.