کندوره

کندوره ، لباس سنتی بانوان و از پوشش های محلی خاص استان هرمزگان می باشد که  بیشتر در نواحی مرکزی و قسمتی از شمال غربی استان هرمزگان به ویژه بندرعباس ، بندرخمیر، قشم ،کنگ و بندرلنگه مورد استفاده قرار می گیرد.

این پیراهن دارای حاشیه نوار دوزی پهن در ناحیه دور کمر است . فرم این پیراهن اندامی است و قد آن را تا بالای زانو در نظر می گیرند. این پیراهن معمولا در بالای زانو یک ردیف چین دارد که به آن تنوع خاصی می بخشد. این پیراهن از طرف دیگر باعث نمایان شدن زیبایی شلوارهای بندری می شود. شاید به همین علت است که کندوره رایج ترین پیراهن در بین زنان و دختران جوان بندری ست.

پیراهن کندوره با یقه گرد در جلو بسته می شود دو برش عمودی از سر شانه تا خط سینه و پایین دامن دارد که از پهلوی یقه تا درز وسط از پارچه  رنگی متفاوت و برای لبه آستین نیز به صورت دو تکه از پارچه های دیگر استفاده می شود.

 این پیراهن بر روی یقه تا زیر سینه و همچنین لبه آستین ها و تکه های مثلثی زیر بغل (سنبوسه های زیر بغل) و حاشیه پایین دامن نوار دوزی می شود.  در مدل کندوره که نواحی مرکزی و به ویژه بندر عباس و حومه آن دوخته می شود از خط زیرسینه تا کمر نیز به صورت پهن نوار دوزی می شود و دامن آن دارای چین های ریز می باشد.

درزهای دامن به وسیله نوارهای دست باف یا گلابتون و زری ودر پاره ای نقاط با خوس تزیین می شود.

اغلب این نوارها و زری های تزیینی با دست توسط زنان هنرمند هرمزگانی بافته می شود. این نوارهای تزئینی از زری های طلایی بافته می شوند.