کندوره مردانه یا جیمه عربی

درنقاط مرکزی استان هرمزگان و برخی جزایر خلیج فارس از جمله بندرعباس، بندر خمیر، بندر لنگه و قشم، مردها علاوه بر تن پوش های معمولی مثل پیراهن و شلوارهای ساده و لنگ ، تن پوش دیگری دارند که به آن کندوره می گویند. این پیراهن بلند عمدتا به رنگ سفید یا آبی روشن می باشد. یقه آن برگردان یا ایستاده است و قد آن تا روی قوزک پا می رسد. این پیراهن از قسمت جلو تا زیر سینه باز بوده و با استفاده از 3 تا 4  دکمه باز و بسته می شود.

آستین های پیراهن ساده است و تا مچ دست  می رسد که در دو طرف پیراهن از زیر بغل سمبوسه ای مثلثی شکل دارد که به سمت پایین پیراهن دوخته می شود و در قسمت پهلوها و در وسط کمر، جیبی در داخل پیراهن تعبیه میگردد. برروی سینه ها نیز یک یا دو جیب مسطح دوخته می شود .

این پیراهن را بیشتز مردان میانسال و مسن بر تن می کنند و از کشورهای عربی همچون بحرین، قطر و امارات خریداری می نمایند که در اصطلاح محلی به آن جیمه عربی می گویند ولی در بندرلنگه و قشم به آن "دشداشه" نیز گفته می شود.

این نوع پیراهن با توجه به گرمی هوا برای مردان منطقه ساحلی که بیشتر دریانورد هستتند و مدت زیادی از  سال را زیر آفتاب به سر می برند بسیار مناسب می باشد. منتهی برای زیر دامن این پیراهن اغلب لنگ سفید نیز استفاده می کنند و در هنگام کار نیز بر روی کمر خود شال می بندند به نحوی که لنگ زیر آن کاملا پیداست.

با سرد شدن هوا مردان در زیر این پیراهن ژاکت بلند کاموایی می پوشند که به آن "زیرجیمه"می گویند.

علاوه بر زیر جیمه ،در فصل های سرد سال که تقریبا 3 تا 4 ماه  بیشتر نیست ، روی این پیراهن ها از کت های معمولی یا جلیقه نیز استفاده می کنند تا از باد و سرما در امان باشند.

پوشیدن شلوار در نوار ساحلی نسبت به سایر نقاط کمتر است و مردها بعد از پوشیدن هاف، از روی کمر لنگ می بندند . هاف شلوار کوتاه یا شورت مردانه ای است که همانند پیژامه ی معمولی اما کوتاه تر از آن از پارچه های سفید رنگ نازک دوخته می شود و معمولا از آن به عنوان لباس زیر استفاده می شود.

لنگ را به هنگام کار در کنار دریا و مزارع استفاده میکنند که اغلب به رنگ قرمز یا آبی و از پارچه های چهار خانه ی نخی تهیه می شود.

یکی دیگر از این پوشش های مردان این منطقه  کپر یا کپره است. کپر عرق گیر نازک مردانه ای به رنگ سفید با آستین های کوتاه است که در زیر پیراهن استفاده می شود و گاهی ساحل نشینان از آن به تنهایی به همراه لنگ و عرقچین در دریا و کشتی های ماهیگیری استفاده می کنند .

منبع: کتاب بادله پوشان، نویسنده: فاطمه باستانی ، عکاس : عبدالحسین رضوانی.