جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

کمک به زوجهای نابارور در هشت استان محروم کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

کمک به زوجهای نابارور در هشت استان محروم کشور

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت : طرح کمک به زوجهای نابارور در هشت استان محروم کشور برای افزایش میزان باروری در حال اجراست.

محمد اسماعیل مطلق در همایش تبیین سیاستهای کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک در بندرعباس افزود : این طرح با مشارکت بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و وزارت بهداشت در این استانها در حال اجراست.

وی گفت : حدود سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد که 44 هزار نفر آنها در مناطق محروم هستند.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود : مشاوره و کمک هزینه درمان نازایی از جمله اقداماتی است که برای این زوج ها انجام می شود.

مطلق گفت : راه اندازی مراکز درمان نازایی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور از دیگر برنامه هایی است که برای ارتقای نرخ باروری در کشور اجرا شده است.

وی افزود : اکنون 90 درصد هزینه های ناباروری زیر پوشش بیمه قرار گرفته و در تلاش هستیم تا این داروها به صورت رایگان در اختیار آنان قرار بگیرد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت : بر اساس اعلام جمعیت شناسان میزان باروری کلی یک و 9 دهم درصد است که باید به دو و یک دهم برسد.

مطلق افزود : اگر میزان باروری کلی کمتر از دو و یک دهم باشد وضعیت سلامت کشور در آینده مناسب نیست.

وی گفت : تک فرزندی ، افزایش سن ازدواج ، افزایش فاصله ازدواج تا فرزند اول و افزایش فاصله زادآوری اول تا دوم از مهمترین عوامل کاهش میزان باروری کلی در کشور است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود : بر اساس آمارها میانگین فاصله ازدواج تا فرزند اول سه سال و فرزند اول تا دوم 5 سال اعلام شده است.

مطلق گفت : سن ازدواج از سال 45 تا 90 در کشور 4 تا 6 سال افزایش یافته است.

وی افزود : در شهر تهران سن ازدواج در این سالها به 10 سال افزایش پیدا کرده است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت : اگر میانگین سن ازدواج تا دو سال کاهش یابد نرخ باروری افزایش می یابد.

مطلق افزود : بهترین سن برای ازدواج و بارداری 18 تا 35 سال است و بعد از آن باروری باید با مراقبت باشد.

وی گفت : 13 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج داریم که اگر به درستی برنامه ریزی شود فرزندآوری افزایش می یابد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود : میزان باروری کلی در هرمزگان دو و یک دهم است که این میزان در شهر بندرعباس پایین تر است.

مطلق گفت : از ابتدای سال تاکنون شمار مرگ و میر مادران باردار به 17 نفر در هرمزگان رسیده است.

وی گفت : پارسال 14 مادر باردار در هرمزگان فوت کردند که باید تلاش شود این میزان کاهش یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم در این همایش گفت : بر اساس تحلیل وضعیت در سال 94 ،21 و 4 دهم درصد مادران فوت شده در استان بالای 35 سال هستند.

دکتر غلامعلی جاودان افزود : 21 و 4 دهم درصد هم بارداری بیش از 5 بار داشته اند و 35 درصد آنها ساکن روستاها هستند.

حجت الاسلام تقوی مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههای استان در این همایش بر فرهنگ سازی بیشتر رسانه ها برای ازدواج و فرزندآوری تاکید کرد و گفت : این نهاد با مشارکت مرکز بهداشت آماده مشاوره به جوانان در آستانه ازدواج هستند.

منصور اخلاقی پور مدیر کل امور اجتماعی استانداری هرمزگان هم در این همایش با اشاره به اینکه سلامت اجتماعی زوجها یکی از عوامل مهم سلامت کودک به حساب می آید گفت : امید به آینده ، حفظ جمعیت موجود و مراقبت از جمعیت از دیگر عوامل ارتقای نرخ جمعیت است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما