کمه دوزی

هنر گلدوزی و رودوزی پارچه ها یکی از هنرهای اصیل استان هرمزگان است که در بین بانوان این منطقه رواج دارد. هنوز هم این نوع دوخت را می توان در لباسهای بانوان این منطقه مشاهده کرد.

یکی از برجسته ترین رودوزی های متعلق به استان هرمزگان کم دوزی یا کمه دوزی است . مواد مورد نیاز جهت کم دوزی یا کمه دوزی عبارت است از: پولک مدور سوراخ دار بزرگ، پولک کوچک طلایی یا نقره ای، نخ گلابتون و قلاب که بوسیله آن گل ها و نوار پولکی آماده شده و روی لباس دوخته می شود.

بد نیست بدانید تمایل زنان این منطقه در استفاده از پولک های طلایی است و به ندرت پولک های نقره ای را در دوخت ها به کار می برند.

 در کمه دوزی ابتدا با استفاده از قلاب ، پولک مدور بزرگی را روی پارچه ثابت کرده و اطراف آن را با استفاده از نخ های گلابتون و پولک های کوچک به شکل گل  قلاب می زنند. طوری که پولک های ریز و نخ گلابتون روی پولک بزرگ را می پوشاند تا طرح و نمایی از گل های کوچک را نشان دهد. این گل ها به طور پیوسته در کنار یکدیگر قرار گرفته و نواری را به وجود می آورند.

در خصوص تاریخچه کمه دوزی اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی آن چه مسلم است کمه دوزی از دوره صفویه به بعد در میان دوخت های هرمزگان رواج داشته است. در آن زمان در اکثر شهرهای استان هرمزگان برای تزیین روسری، یقه لباس، پای دامن وشلوار و مچ آستین از این دوخت استفاده می شد. ولی اکنون این دوخت بیشتر در شهرهای بندر لنگه، میناب و بندرعباس رایج است.