کلنجارهای ذهنی

*نام کتاب : کلنجارهای ذهنی ، نویسنده : دیوید جی لیبرمن ، مترجم : امیرحسن مکی ، هانیه حق نبی مطلق ، ناشر : انتشارات آریا گهر-افق دور ، تعداد صفحات :496 صفحه

*دکتر دیوید جی لیبرمن ، یکی از پرآوازه ترین متخصصان در زمینه رفتار بشر ، فوق تخصص در رشته ی روانشناسی و بنیانگذار تجزیه و تحلیل پویایی اعصاب است . او در کتاب کلنجارهای ذهنی پس از تحلیل و بررسی یک صد پرسشی که ممکن است ذهن هر کسی را مشغول کند . به ارائه ی راهکار هایی برای رفع معضلات زندگی می پردازد . ارمغان این کتاب ارزشمند آشنایی با خود و نقطه ضعف های درونی و تلاش برای رهایی از این نقطه ضعف هابه منظور کسب آرامش ، موفقیت و رضایت از زندگی است .این کتاب پادزهری است برای یک صد رفتار ،عادت و طرز فکر مخرب و رایج .گوشه ای از کتاب کلنجارهای ذهنی عبارست از :

چرا زود ناامید می شویم ؟ چرا به سرنوشت اعتقاد داریم؟ چرا به مرگ فکرمیکنیم ؟

چرا نسبت به ظاهرم وسواس دارم ؟

*قسمت های از این کتاب : چرا مسئولیت پذیر نیستیم؟ شما از پذیرفتن مسئولیت سر باز می زنید . چرا که به آن عقیده ندارید . باور دارید که تاثیرات خارجی به شدت مسئول زندگی و وضعیت کنونی شما هستند . باور داشتن این موضوع که زندگی تحت اختیار و اراده ی شما نیست به شدت باعث می شود تا هیچ گرایشی برای پذیرفتن مسئولیت های جدید نداشته باشید .با خود می گویید حال که مواهب  نعمت های زندگی بر اساس بخت و اقبال به دست می آید پس چرا سعی و تلاش بیهوده کنیم؟