جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

کاهش میانگین زمان دادرسی در هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش میانگین زمان دادرسی در هرمزگان

کاهش میانگین زمان دادرسی در هرمزگان

میانگین زمان دادرسی به پرونده های قضایی در هرمزگان از 128 روز در سال 93 به 103 روز در سال گذشته کاهش یافته است.

همزمان با هفته قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری هرمزگان با حضور در برنامه گفت و گوی خبری صدا و سیمای مرکز خلیج فارس در تشریح عملکرد اداره کل دادگستری هرمزگان گفت : مدت زمان 103 روز ، میانگین است و در برخی حوزه ها رسیدگی به روز و یا ماهانه است و برخی حوزه ها به علت پیچیدگی دادرسی، زمان رسیدگی طولانی می شود.

حجت الاسلام اکبری افزود : حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد پرونده های قضایی به شوراهای حل اختلاف وارد که ۲۰ درصد پرونده ها درشورا ها مختومه می شود و برخی هم به زارش اصلاحی نیاز دارند .

وی گفت : در سال ۹۳ دومین استان موفق از نظر پایین بودن میزان پرونده وارده به میزان جمعیت بودیم که علتش نجابت ، اعتقادات و دین و ایمان مردم استان است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود : سیاست دادگستری استان در مقابله با فساد اقتصادی، همان سیاست نظام است و با هرگونه فساد اقتصادی مقابله می شود، اما پرونده های مهمی مانند فرودگاه قشم بسیار پیچیده است و قاضی باید جرم را احراز کند تا حکم بدهد، که ان شاالله به زودی حکم این پرونده اعلام می شود.

حجت الاسلام اکبری گفت : در اصل ۱۵۶ قانون اساسی به وظیفه پیشگیری از جرم از سوی قوه قضائیه اشاره شده است که در همین زمینه معاونت پیشگیری از وقوع جرم در دادگستری استان و شورای پیشگیری از وقوع جرم استان نیز با عضویت 22 دستگاه استان تشکیل شده است.

وی افزود : رهبر انقلاب در سال ۹۳ در زمینه صیانت از انفال و اراضی دولتی اتمام حجت کرده اند که در این زمینه شورای حفظ بیت المال استان تشکیل شده است و پیوسته جلسه دارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت : دستگاه هایی مانند ؛ منابع طبیعی، وزارت اطلاعات، آب منطقه ای، محیط زیست در این زمینه با دستگاه قضا همکاری دارند که 129 مورد در سال 93 رفع تصرف داشته ایم.

حجت الاسلام اکبری افزود : کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سرمایه گذاری در استان نیز تشکیل شده تا از سرمایه گذاری های قانونی در استان حمایت شود.

وی گفت : از آنجایی که مردم باید به عدالت آسان دسترسی داشته باشند امسال در دو بخش احمدی و توکهور و هشتبندی دادگاه راه اندازی می شود.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما