جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر 5 سال در ایران - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر 5 سال در ایران

کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر 5 سال در ایران

نماینده سازمان یونیسف در ایران گفت : در طرح نهایی سازی بسته مراقبت از سلامت کودکان که به طرح مانا مشهور است ایران موفقیت های چشمگیری دارد.

دکتر ویل پارکس در کارگاه کشوری نهایی سازی بسته جامع مراقبت از سلامت کودکان در جمع 50 نفر از کارشناسان مراقبت سلامت کودکان کشور در بندرعباس افزود : مهمترین هدف این طرح کاهش مرگ و میر کودکان زیر 5 سال است.

به گفته نماینده سازمان یونیسف در ایران میزان مرگ و میر کودکان زیر 5 سال ایرانی در سال 1999 میلادی 56 کودک به ازای هر هزار تولد بود که در آستانه سال 2017 به 16 مرگ در هزار تولد کاهش یافته است.

پارکس افزود : برنامه مانا هم اکنون در 75 کشور جهان در حال اجراست که ایران در 10 سال گذشته با ساخت مراکز درمانی حتی در دورترین روستاهای کشور در اجرای طرح مراقبت از سلامت کودکان موفق عمل کرده ست.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور نیز گفت : در کارگاه نهایی سازی بسته جامع مراقبت از سلامت کودکان ایرانی از نظرهای 50 کارشناس ایرانی استفاده شد.

دکتر علی اکبر سیاری افزود : اسناد جدیدی هم بعنوان دروس تخصصی برای مراقبین سلامت کودکان کشور و بهورزها تدوین شد.

دکتر سید حسین داوودی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان هم گفت : ایجاد 6 مرکز شیر دهی در استان ، فعالسازی کمیته آموزشی شیر مادر و کمیته بررسی دلایل مرگ و میر کودکان زیر 5 سال و غربال گری تکامل کودکان از مهمترین برنامه های طرح مانا در هرمزگان است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما