جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

کاروانسرای بن کوه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاروانسرای بن کوه

Loading the player...

دانلود

 

کاروانسرای بون کوه یکی از کاروان ‌سراهای غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است که مربوط به دوره زندیان است . این کاروان سرا در بخش کوخرد شهرستان بستک هرمزگان واقع شده و یکی از آثار تاریخی و نقاط دیدنی استان هرمزگان به ‌شمار می ‌آید . این مکان یکی از آثار تاریخی سر راه ارتباطی شهرستان لار به شهرستان بندر لنگه است . این کاروانسرا در بون کوه زیر ( کوه لوز ) واقع شده ‌است .
بد نیست بدانید کاروانسراها مهمان خانه ‌هایی در مسیر راه‌ های مهم بین شهری بوده اند . در گذشته کاروانسراها به فاصله مسافتی که کاروان در یک روز می‌ توانسته طی کند ، ساخته می ‌شده ‌اند . به دلیل دور بودن بخش عمده ‌ای از مناطق کشور ایران ، و دور بودن شهر ها وآبادی ‌ها از یکدیگر ، وجود نقاطی جهت استراحت و تهیه آذوقه و سرپناه در بین راه ، امری حیاتی و ضروری بوده و بدون وجود این ایستگاه‌ ها در طی راه ، ارتباط بین مناطق مختلف ایران غیر ممکن بوده ‌است. کاروانسرای بون کوه  به دلیل قرار داشتن بر قله کوه زیر که معروف است به ( بون کوه لوز ) در این راه ارتباطی و طولانی که شهر های بندر عباس به شهر لار را به یکدیگر متصل می ‌کند نقش ویژه‌ ای داشته‌ است . کاروانسرای بون کوه در کنار برکه بون کوه چهار برکه و در پایه کوه سر بفلک کشیده « گوچی » واقع شده‌است . این کاروانسرا در مسیر راه مشهور گردنه گوچی قرار دارد .

اهمیت « کاروانسرای بون کوه » از آنجاست که در بین کاورانسرای مِهران و كاروانسراى بلدنگ و در مسیر راه مهم بازرگانی لار-بندرلنگه و بندرعباس قدیم یا گمبرون قرار گرفته است . این بنای تاریخی سازه ‌ای سنگی با مصالح گچ و اندودهای ساروجی است که بنیان کاروانسرا را تشکیل داده ‌اند . تاریخ شناسان قدمت این بنا را به دوران زندیه نسبت می دهند.