پیراهن کمرچین

یکی از اجزاء لباس زنان هرمزگان پیراهن می باشد که در انواع مختلفی دوخته و با هنر دست زنان جنوب تزئین می شود.

پیراهن کمرچین یکی از زیباترین پیراهن های قدیمی زنان هرمزگان است که نسبت به دیگر لباس های استان از قدمت بیشتری برخوردار است این تن پوش در گذشته در بندرعباس و شهرهای اطراف آن از جمله میناب و رودان طرفداران خاص خود را داشته است.

این تن پوش به همراه پیراهن بلوچی ولی با تزیینات ساده تر در منطقه شرق و شهرهای اطراف آن عمومیت بیشتری دارد.

در منطقه رودان تزیینات پیراهن ها کمتر شده و پیراهن کمرچین با شلوارهای دمپا گشاد و به ندرت کندوره در سبک و سیاقی متفاوت، گاه با یقه و نواردوزی دستی و گاه با زری بافته شده ی وارداتی دوخته می شوند. پیراهن کمرچین در این نواحی پیراهن دورچین نیز خوانده می شود.

 این پیراهن گاه با بالاتنه ساده و یقه گرد و گاه با برش دالبر در زیرسینه تا خط کاور دیده می شود. آستین های این پیراهن دو تکه است که شامل آستین و سر آستین می باشد. سرآستین های این پیراهن را به اندازه مچ دست می دوزند و با چین های ریزی سر آستین ها را به آستین وصل می کنند. دامن پیراهن نیز از دو تکه تشکیل می شود که یکی از آن ها دو برابر دیگری است و با چین های منظم به هم وصل می شوند و به دامن حالت چین دار و پف کرده می دهند.

سپس چین های بالای کمر پیراهن را به بالا تنه وصل می کنند و قد آن را تا بالای زانو می دوزند. اغلب درزهای زیر سینه و روی کاور و همچنین خط کمر، دور یقه و درزهای بالا و پایین دامن را با نوارهای زیبا تزیین می کنند. برای این پیراهن دو جیب روی دامن در نظر گرفته شده که جیب ها حالتی کیسه مانند داشته ودوخت آن بر اساس سلیقه افراد متفاوت می باشد.

پیراهن کمر چین با یقه دلبری، سینه پویی، سینه کفتری و یقه ذوزنقه ای با پارچه های اطلس و گرانبها برای مجالس عروسی و با پارچه های وال و چیت و نخی برای استفاده روزانه دوخته می شود.

نوع ساده آن که در خانه استفاده می شود دارای یقه ساده است و دور دامن آن نیز چین ندارد و فقط برروی کمرچین می دهند و آن را ساده تر می دوزند. این پیراهن را به همراه شلواری که گشادی آن از کمر تا دمپا به یک اندازه می باشد،می پوشند.گشادی پایین هر پاچه شلوار بین 40 تا 50سانتی متر است و کمرشلوار را به صورت لیفه ای دوخته و کش می کشند.


منبع: کتاب بادله پوشان، نویسنده: فاطمه باستانی ، عکاس : عبدالحسین رضوانی.