پیراهن بلوچی

پیراهن اصلی زنان منطقه جاسک به پیراهن بلوچی مشهور است . این پیراهن نام خود را از قومیت مردم منطقه و همچنین شباهت زیاد آن با پیراهن زنان بلوچ در استان سیستان و بلوچستان گرفته است و بیشتر در مرکز ، غرب و شمال جاسک دیده می شود.

پیراهن بلوچی، پیراهنی گشاد و مستطیل شکل است که دارای یقه ی گرد با چاکی در حدود 35 سانتی متر است که تا استخوان سینه می رسد.

این پیراهن دو برش عمودی داردکه از سر شانه تا ساق پا و قسمت جلوی لباس می باشد و از گودی حلقه آستین تا مچ دست هر تکه لباس دو برش افقی دارد که لباس را به هفت تکه تقسیم می کند. این برش ها فقط در جلوی لباس بوده ودرزهای آن توسط نوارهای دست بافی تزیین می گردد که با گلابتون های طلایی و نقره ای، پولک و منجوق هماهنگ با رنگ لباس قلاب دوزی می شود.

گشادی لبه آستین ها با توجه به اندازه مچ دست انتخاب شده و دارای تزیینات مشابه ولی کمتر می باشد.این پیراهن دارای رنگ های شاد از قبیل زرد، نارنجی، صورتی، سبز و قرمز است و در دوخت آن بیشتر از پارچه های حریر ساده استفاده می کنند.

قیمت این تن پوش بسیار گران است زیرا در دوخت آن از پارچه های نفیس و ساده استفاده می شود وبا خوس و گلابتون و یا پولک آن را زینت می کنند از نوارهای دست باف در پیراهن بلوچی ویژه مراسم عروسی و مجالس خاص و از نوارها و زری های آماده برای لباس خانه و مهمانی ساده استفاده می کنند.

تزیین لباس بیشتر در جلو و روی سینه، در امتداد چاک یقه تا روی ناف، انجام می شود دور تا دور یقه از شک دو تکه ای به نام <تیغ دل> و در کنار شک از دو طرف به میزان 5 تا 6 ردیف انواع زری های زرد، نارنجی، سبز، آبی و سفید دوخته می شود که رنگ آن به رنگ پارچه و سلیقه افراد بستگی دارد.

بعد از دوخت متناوب زری ها در جلو لباس از زری بشکی دست باف جهت تکمیل کار استفاده می کنند که از نظر نوع بافت و طرح بسیار متنوع است.

دوخت بشکی خاص این منطقه بوده و کمتر در مناطق دیگر بافته می شود. این پیراهن به همراه زیر پیراهنی، شلواربندری دمپا تنگ، روسری، چادر و برقع های قرمز و نارنجی رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.