پیراهن بستکی

تن پوش زنان بستکی مشتمل بر دو نوع پوشش است که در گویش محلی "جمو کیتا" یا "جومه لوکو" و بلوز  "نمتای گشاد" خوانده می شود. جومو لوکو پیراهنی کوتاه با دامنی چین دار می باشد که به همراه شلوار گشادی به نام  "سلیته" استفاده می شود . این پیراهن در قسمت جلوی سینه چاک دار می باشد و یقه آن به صورت ایستاده دوخته می شود . این لباس آستین های دو تکه دارد که لبه آن چین دار است و جلوی آستین و دور مچ نوار دوزی می شود . دامن این پیراهن کوتاه و چین دار است و حاشیه پایینی دامن را با پارچه های زری کاری شده و نوارهای پارچه ای تزیین می کنند.

شلواری که با این پیراهن استفاده می شود ،شلوار ساده دمپای گشاد است که با تزیینات زیبا تکمیل میگردد.

و اما بلوز نمتای گشادپیراهنی با دامن گشادو بلوز کوتاه چاک دار تا روی کمر می باشد. این پیراهن را با پارچه های گل ابریشمی ، مخمل زری ، شوارمه ، شاه وایل و غیره می دوزند. این پیراهن یقه گرد و چاکدار ، دارای آستین های ساده و گاه پرچین تا بالای مچ دست می باشد.دامن این پیراهن تا بالای قوزک پا و به شکل مستطیل برش خورده که طولی حدود 8 تا 10متر دارد.

کمر این دامن را لیفه ای می دوزند و به علت ظرافت پارچه های دست باف از پارچه مخمل قرمز جهت لیفه کشیدن دامن استفاده می شود. این دامن بر تن حالتی نیم دایره با کمری پر چین دارد.حاشیه پایین دامن به وسیله نوارهای پارچه ای زیبایی تزیین می گرددکه به ترتیب از پایین عبارتند از : یک تکه پارچه رنگی ، یک ردیف نوار کله قندی ،نوار چشمی (چشویی) ، دالات بی گوشه بی خوس،زری یا حاشیه و دالات چهار گوش حاشیه دار.

منبع: کتاب بادله پوشان، نویسنده: فاطمه باستانی ، عکاس : عبدالحسین رضوانی.

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
مفید بود. مرسی . چطور میشه دانلودش کنم؟ ela payami ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ ۰۷:۴۷

ela payami
مفید بود. مرسی . چطور میشه دانلودش کنم؟
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ ۰۷:۴۷