پلیکان خاکستری

پلیکان پاخاکستری یا پلیکان کاکُلی  با نام علمی  ، Pelecanus crispus  ، گونه‌ای پرنده از تیرهٔ مرغ‌سقاییان و راسته مرغ‌سقاسانان است. با داشتن طولی برابر ۱۷۰ سانتی‌متر، این پرنده بزرگترین پلیکان و حتی از بزرگترین پرندگان به شمار می‌رود. محل زندگی پلیکان کاکلی از جنوب شرقی اروپا تا هند و چین است. این پرنده از ماهی و پرندگان کوچک تغذیه می کند. 

طول بدن پلیکان پاخاکستری ۱۷۰تا۱۹۰ سانتی‌متر و وزن آن ۱۱ تا ۱۵ کیلوگرم است. فاصلهٔ میان دو بال این پرنده به هنگام باز شدن کامل ، نزدیک به ۳ متر است. پلیکان پاخاکستری اندکی بزرگ‌جثه‌تر از پلیکان سفید بوده و پرنده نر بزرگ‌تر از ماده است.

رنگ بدن این پرنده سفید چرکی است و کاکل ندارد، اما پرهای پشت سرش اندکی بلند و مجعد هستند و رنگ روشن صورتی در پر و بالش دیده نمی‌شود. پاهای این پرنده خاکستری سربی هستند و بر خلاف پلیکان سفید، در زیر بال‌های خود سیاهی ندارد. روی تنه این پلیکان  اندکی نقره‌ای‌وار است و لکهٔ بزرگی به رنگ زرد در پایین گلویش دیده می‌شود. علاوه بر آن در اطراف چشم‌ها، حلقه‌ای خاکستری همانند رنگ پاهایش وجود دارد. پرندهٔ نابالغ به رنگ قهوه‌ای کمرنگ و به پرندهٔ نابالغ پلیکان سفید شبیه است.

پلیکان پاخاکستری در آب دریاچه‌های کم‌عمق شور و شیرین، باتلاق‌ها، و کرانه‌ها زندگی می‌کند. این پرنده مهاجر است و به تعداد فراوان در سراسر ایران به زندگی و مهاجرت می‌پردازد. دریاچه بختگان، دریاچه پریشان، جزیره قشم، و دریاچه هامون از جمله مکان‌های زیست فصلی این پرنده در ایران هستند. این پرنده لانه‌اش را از گیاهان می‌سازد.