سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

پرنده دومیل - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پرنده دومیل

در زبان فارسی به دمیل لیکو نیز گفته می شود. لیکو در اراضی کشاورزی با درختان و بوته‌های پراکنده، همچنین در باغ‌ها و نخلستان ها به سر می‌برد. این پرنده بومی جنوب ایران بوده  و جالب است بدانید که دمیل فقط در جنوب ایران و قسمت‌های کوچکی از شرق عراق زندگی می‌کند و در هیچ جای دیگر دنیا وجود ندارد.

لیکو در راسته‌ی گنجشک‌سانان و تیره‌ی لیکویان قرار دارد و حدود 23 سانتی‌متر طول دارد. در کوخرد و شهرستان بستک و جنوب استان فارس این پرنده دمیل (دومیل) نامیده‌ می‌شود که احتمالا ترکیبی است از دم و میل. چون مشخصه‌ی بارزش دم بلندی است که از وسط به سمت کناره‌ها، به تدریج کوتاه‌تر می‌شود و معمولا در هنگام راه رفتن و جست زدن بالا نگه داشته می‌شود. بال‌ها کوتاه و منقارش خمیده و اندکی رو به پایین است. معمولا به صورت گروهی دیده می‌شود و از پوششی گیاهی وارد پوشش گیاهی دیگری می‌شود و گاهی هنگام پرواز در هوا سُر می‌خورد.

صدای دُمیل بلند است و به صورت یک سری نت‌های کشدار شنیده می‌شود که در آخر ضعیف‌تر می‌شود.


پر و بال و دمش تقریباً یکدست قهوه‌ای مایل به زرد حنایی است. زیر تنه‌اش خاکستری رنگ و همراه با خطوطی در اطراف سینه‌اش است. پاهای دُمیل زرد کم‌رنگ است  و اغلب هنگام راه رفتن، بر روی زمین جست می‌زند.

دومیل ها پرندگانی باهوش و اجتماعی هستند. در برخی مناطق جنوب ایران این پرندگان را از بدو تولد نزد خود نگه می دارند. دومیل ها استعداد خوبی برای ارتباط با انسانها دارند و شنیدن صدای آنها در نخلستانها نیز بسیار جذاب و شیرین است.


 جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
منم دومیل دارم با همه ویژگی‌هایی که گفتین. جنوب... Tiara S ۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۱۲:۲۳
با سلام و تشکر از معرفی پرندگان هرمزگان به بازدید... پرندگان کوخرد ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ ۲۲:۳۳

Tiara S
منم دومیل دارم با همه ویژگی‌هایی که گفتین. جنوب فارس هستم شهر لار... دومیل خیلی خیلی شیرین و دوس داشتنیه
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۱۲:۲۳
پرندگان کوخرد
با سلام و تشکر از معرفی پرندگان هرمزگان به بازدید کنندگان سایت. لطفا امانت را هم رعایت کنید و منبع عکس و اطلاعات را ذکر کنید تا افرادی که در این کار زحمت می کشند دلسرد نشوند. قیچی کردن نام و لوگوی پرندگان کوخرد از زیر یکی از عکس های لیکو هم دیگه حرفی برای گفتن باقی نگذاشته. به امید روزی که حداقل سایت یک رسانه ی رسمی امانت را رعایت کند.
-2 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ ۲۲:۳۳