رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

هرمزگان قطب تولید انبه در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

هرمزگان قطب تولید انبه در کشور

شرایط آب و هوایی هرمزگان در حاشیه دریای عمان و خلیج فارس برای کشت و پرورش میوه های گرمسیری مانند انبه بسیار مناسب است .

درخت انبه بومی کشور هندوستان است و از انبه بعنوان شاه میوه مناطق گرمسیری و آسیایی یاد می شود و مردم جنوب ایران علاقه فراوانی به این میوه دارند .

هم انبه نارس و هم رسیده آن برای جنوبی ها ارزش فراوانی دارد .

از انبه نارس بصورت تازه خوری ، تهیه ترشی ، شوری ، مربا ، پودر شربت ، لواشک و سس استفاده می شود .

چوب درخت آن نیز برای ساخت وسایل چوبی ، مغز هسته انبه در تهیه صابون و پوست درخت انبه در صنعت چرم سازی کاربرد دارد اما این میوه به علت خواصی که دارد نه جنوبی ها بلکه همه هموطنانمان از آن استفاده می کنند .

به گفته پزشکان انبه سرشار از ویتامینهای آ، بی و سی ، کربوهیدراتها ، اسیدهای چرب ،پروتئینها ، اسیدهای عالی و مواد معدنی و سرشار از کلسیم ، پتاسیم و آهن است .

اما سطح زیر کشت این میوه در قطب تولید انبه کشور 2 هزار و 778 هکتار است که وسیع ترین باغهای آن با هزار و 653 هکتار در شهرستان میناب وجود دارد .

کشاورزان با آغاز فصل بهار مشغول برداشت این محصول نارس هستند محصولی که تا اوایل مرداد رسیده می شود.

عباس کشاورز مینابی می گوید : 3 هکتار زمین خود را اختصاص به کاشت این میوه داده ام و از هر درخت هم حدود 50 کیلو میوه برداشت می کنم .

همسر این کشاورز هم می گوید : از انبه نارس بیش از 12 نوع ترشی درست می کنم و در بازار می فروشم و با آن پیتزا و کمپوت هم درست می کنیم .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان می گوید : امسال 19 هزار و 400 تن محصول انبه برداشت می شود که در مقایسه با پارسال تفاوتی ندارد .

30 درصد محصول انبه در هرمزگان بصورت نارس برداشت می شود .

عباس پور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب می گوید : برای بهبود تولید این محصول اقداماتی همچون برگزاری طرح ارتقای میانگین تولید انبه ، طرح جامع تولید محصول سالم و نیز مدیریت تغذیه ، آبیاری صحیح و کنترل آفات و بیماریها انجام شده است .

از سویی دیگر به منظور جلوگیری از خسارتهایی که کشاورزان انبه کار در سالهای گذشته بر اثر طوفان و تگرک متحمل می شدند امسال برای نخستین بار در هرمزگان این درختان بیمه شدند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان می گوید : این درختان در مقابل سرما ، گرما و باد گرم ، تگرگ ، سیل و بارانهای سیل آسا ، زلزله و طوفان و بارندگی در زمان تلقیح گل بیمه می شوند.

در این طرح حق بیمه درختان انبه بر اساس میزان تولید و سن درخت 90 هزار تا 180 هزار تومان است که 50 درصد آن سهم کشاورز و50 درصد کمک دولت است .

در اجرای طرح بیمه ، درختان انبه با تولید 50 ،80 و 100 کیلوگرم انبه بین 500 تا یک میلیون ریال بیمه می شوند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان می گوید : در این طرح درختان انبه از اول دی تا پایان مرداد سال بعد بیمه می شوند .

وجود این ظرفیت ویژه در هرمزگان می تواند زمینه اشتغالزایی بسیاری را فراهم کند .

اما هم اکنون فقط دو کارگاه فرآوری انبه در استان هرمزگان توسط بخش خصوصی فعال است که محصولات آنها علاوه بر تامین نیاز بازار استان به سراسر کشور نیز ارسال می شود .

خانم ذاکری یکی از کارگاه داران می گوید : از سال 86 کارگاه فراوری انبه را با هزینه یک میلیارد و 800 هزار تومان راه اندازی کردیم که برای 45 نفر بطور مستقیم و 50 نفر غیرمستقیم در تمام طول سال شغل ایجاد کرده است .

وی می افزاید : ظرفیت تولید این کارگاه نیمه مکانیزه 900 تن است که 700 تن آن اختصاص به تولید فراوری های انبه دارد .

خانم ذاکری با اشاره به اینکه نخستین کسی بوده است که سس انبه را تولید کرده است می گوید : مشکل مالی مانع از افزایش تولید شده است .

این کار آفرین می افزاید : استان هرمزگان ظرفیت فراوانی برای تولید و فراوری محصولات انبه دارد همچنان که تقاضا در بازار هم متناسب با آن وجود دارد .

خانم ذاکری می گوید : در صورت حمایت بیشتر دولت می توان در استان کارخانه مربای انبه ، ترشی ، آب میوه و شربت انبه بصورت مجزا ایجاد کرد و جوانان بیشتری را به کارگرفت .

آقای جمالی کارگاه دار دیگر که نزدیک به 20 سال است به روش سنتی در هزار متر مربع زمین انبه را فراوری می کند می گوید : 312 تن انبه در این کارگاه فر آوری می شود .

وی می افزاید : در این کارگاه برای 35 نفر شغل ایجاد شده است .

آقای جمالی می افزاید : مشکل تورم و نقدینگی و حمل و نقل به استان های دیگر از مشکلات پیش روی کارگاه وی است که در صورت برطرف شدن ظرفیت تولید به هزار تن در سال می رسد .

امید آن می رود با افزایش سطح زیر کشت و تولید انبه این میوه بتواند به سفیری برای شناساندن قطب کشاورزی استان هرمزگان در کشور تبدیل شود .