رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

هرمزگان ، کانون مهمترین زیست بوم زنده دنیا - نمایش محتوای خبر

 

 

هرمزگان ، کانون مهمترین زیست بوم زنده دنیا

هرمزگان با 4 تالاب بیشترین تالاب بین المللی ثبت شده را در کشور دارد.

تالابها افزون بر زیبایی منحصر بفرد دارای جذابیت های مناسب برای طبیعت گردان و گردشگران و زمستان گذرانی پرندگان است و به عنوان مهمترین زیست بوم زنده در دنیا شناخته می شود.

جزر و مد که به پایان می رسد صیادان در حال جمع آوری ماهیان صید شده در خوربست هستند، پرندگان نیز از باقی مانده آبزیان مانده شده در مد تغذیه می کنند .

کمی دورتر نیز حیات در جنگلهای وسیع حرا و آبسنگ های مرجانی دیده می شود.

اینها نشانه ای از یک زیست بوم زنده و فعال به نام تالاب است ، روزانه مسافران زیادی از ایران و خارج از کشور برای دیدن زیبایی های تالابها به هرمزگان سفر می کنند.

قایق های محلی زیادی نیز در کنار خورها برای گردش و تردد مسافران آماده است .

رسول که از یزد برای دیدن تالاب آذینی به شهرستان سیرک سفر کرده است می گوید : گردش با قایق در آبراه های تالاب و تماشای جنگل های حرا خستگی را به در می کند.

دهدار فعال محیط زیستی می گوید : مهمترین مشخصه تالاب های استان تنوع زیستی حیات وحش است که در سایر نقاط کشور وجود ندارد.

امینی استاد دانشگاه نیز می گوید : تالابهای استان هرمزگان مکانی مطمئن برای آسایش زیستی پرندگان مهاجر و زادآوری آبزیان دریایی است.

فرشته اسدنیا فعال محیط زیست هم می گوید : همه تالاب های هرمزگان در محدوده سواحل قرار دارند و محیطی برای زیست انواع گونه های در خطر انقراض پرندگان و جانوران نادر مانند لاک پشت سبز، عقاب ماهیگیر ، کرکس مصری ، دارکوب بلوچی ، پرستوهای دریایی و انواع حواصیل و پلیکان هاست.

توجه به جذابیت های پرنده نگری و طبیعت گری از دیگر ظرفیت های موجود در تالاب های استان است.

مهدی شیری فعال حوزه پرنده نگری می گوید : از یکسال گذشته تورهای پرنده نگری با همکاری سازمان های مردم نهاد در استان فعال شده است و مسافران و گردشگران با همراهی پرنده شناسان در بازدید از بوستان ها و تالاب ها با گونه های پرندگان آشنا می شوند.
تالابها به همان اندازه زیبایی حساس ترین و آسیب پذیرترین زیست بوم نیز هستند.

برداشت بی رویه از آبزیان ، توسعه ساخت و سازها و نبود برنامه مشخص برای حفاظت از این تالاب ها این زیست بوم را تهدید می کند.

دهدار می گوید : فعالیتهای اقتصادی سازمان منطقه آزاد قشم، احداث کارخانه سیمان بندرخمیر، ساخت اسکله تجاری در محدوده خور خوران باعث شده تا این تالاب با دارا بودن بیشترین مساحت جنگل حرا در کشور در معرض نابودی قرار گیرد.

امینی استاد دانشگاه هم می گوید : قطع شاخه درختان حرا، صید های غیرمجاز مانند شکار لاکپشت ها برای مصرف گوشت آنها و استفاده غذایی از تخم پرستوهای دریایی باعث شده تا جمعیت این جانوران هر ساله کاهش یابد.

فارغ التحصیل محیط زیست نیز می گوید : هیچ قاعده و قانونی در ورود و استفاده از تالاب های استان وجود ندارد و هر کسی براحتی از هر منطقه ای در این تالاب های می تواند دیدن کند.

خانم قهرمانی می افزاید :  نیازمند است تا برنامه آموزشی مناسبی هم برای ورود گردشگران و طبیعت گردان و هم استفاده جوامع محلی از این تالابها تدوین شود.

مشیری مدیر انجمن طرح سرزمین کشور نیز می گوید : مهمترین اقدام برای جلوگیری از دست اندازی به تالاب ها ایجاد منطقه بندی(zoon)  تالاب های استان و طرح های مطالعاتی در این زمینه است.

وی می افزاید : برخی از نقاط تالاب ها بایستی ناحیه گردشگری و بعضی دیگر نیز استفاده های شیلاتی و نظامی و ... شود.

این فعال محیط زیست می گوید : افزایش مشارکت و حساسیت جامعه محلی برای نگهداری و حفاظت از این میراث مشترک بشری ضروری است .

مشیری می گوید : یکی از برنامه ها در این زمینه انتخاب تالاب خور خوران به عنوان زیست کره از سوی سازمان فرهنگی هنری سازمان ملل (یونسکو) بوده است.

مهدی شیرخانی نماینده سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی در جنوب شرق کشور می گوید : طرح مطالعاتی نخستین شهر تالابی کشور در بندرخمیر تهیه شده و بزودی برای ارسال و ثبت در کنوانسیون جهانی رامسر ارسال می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز می گوید : مشارکت سازمان های مردم نهاد و اهالی محلی، افزایش گشت های دریایی، افزایش محیط بانان محلی و طرح مطالعات منطقه بندی از مهمترین برنامه محیط زیست است.

مجید وفادار می افزاید : مهمترین اقدام محیط زیست برای جلوگیری از دست اندازی ها به محدوده تالاب های استان افزایش محیط بانان محلی در کنار آموزش جوامع محلی است .

وی می گوید : تاکنون طرح مطالعاتی خور شور شیرین در میناب انجام شده است و طرح مطالعاتی و منطقه بندی دیگر تالاب ها در صورت تأمین بودجه شروع خواهد شد.

استان هرمزگان با 4 تالاب بین المللی بیشترین تالاب ثبت شده کشوری در کنوانسیون رامسر دارد که مجموع 14 درصد از تالاب های کشور را شامل می شود.

کنوانسیون رامسر ، کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی است که در سال ۱۹۷۱ میلادی در شهر رامسر به تصویب رسید.

نویسنده : امیرمحمدی