رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

هرمزگان ، سومین استان زلزله خیز کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

هرمزگان ، سومین استان زلزله خیز کشور

 استان هرمزگان با وجود داشتن گسل های خطرناک جزء سه استان نخست كشور در زمينه زلزله است.

غرب تا شرق هرمزگان را 33 گسل در برگرفته که گسل زاگرس فعال ترین آنهاست.

مدير كل مديريت بحران استانداري هرمزگان می گوید : گسل مهمي كه موجب ايجاد زلزله ايلام و بيش از 750 پس لرزه آن شد به رشته كوه هاي زاگرس رسيده و به استان هرمزگان ختم مي شود.

آقای بهاری می افزاید : به علت دارا بودن خاك نرم و گنبدهاي نمكي تعداد زلزله ها در غرب هرمزگان زياد ولی شدت آن کم است اما در شرق استان تعداد زلزله ها بسيار كمتر و پرخطر است.

بابری کارشناس اداره کل مدیریت بحران هرمزگان می گوید : از ابتدای سال تاکنون 16 زلزله بالای 4 ریشتر در استان رخ داده است.

مدير كل مديريت بحران استانداري هرمزگان به گسل مکران واقع دریای عمان اشاره می کند و می گوید : اين گسل از دريا و اطراف شهرستان ميناب شروع شده و به جاسك ، چابهار و سيستان و بلوچستان مي رسد و در انتها به يكي از بنادر در كشور پاكستان ختم مي شود كه در صورت فعال شدن احتمال سونامي وجود دارد.

16 روستای شهرستان جاسک ، میناب و رودان در حوزه گسل مکران قرار دارند.

سالهاست که مؤسسه ملی اقیانوس شناسی هشدار وقوع سونامی در پی زلزله 7 ریشتری در کف دریای عمان را داده است اما تاکنون هیچ اقدامی برای ایجاد مرکز هشدارسریع در این منطقه صورت نگرفته است.

شاید آرامش 70 ساله این گسل علت تعلل مسئولان در ایجاد این مرکز است اما تجربه نشان داده است که گسل های آرام نیز می توانند خطرناک باشند.

گسل میناب که زمان زیادی از آرامش لرزه ای برخوردار بود پارسال موجب زلزله 6 و دو دهم ریشتری در عمق 15 کیلومتری زمین در بشاگرد شد و بیش از 200 پس لرزه در این منطقه ایجاد کرد.

گرچه به اعتقاد زمین شناسان این گسل می تواند زلزله ای با قدرت هفت و نیم (5/7) ریشتر نیز در این منطقه ایجاد کند.

زلزله در همه ایران قابل وقوع است اما آنچه وقوع آن را در هرمزگان برجسته می سازد عمق کم آن است.

استاد زلزله شناسی دانشگاه هرمزگان می گوید : زلزله با عمق کم ، انرژی بیشتری آزاد می کند و تخریبش بیشتر است.

غلام زاده می افزاید : زلزله بلا نیست ساختمانی که خراب می شود بلاست.

وی می گوید : ما در منطقه زلزله خیز زندگی می کنیم ، زلزله ها هرگز از هرمزگان دور نمی شوند و در عمر ما احتمال اینکه زلزله بزرگی اتفاق بیفتد وجود دارد.

غلام زاده می افزاید : راهکار خسارت کمتر مالی و جانی ، ساخت ساختمان ها با اصول مهندسی است.

این راهکار زمانی مطرح می شود که در هرمزگان دو هزار و300 هکتار بافت فرسوده وجود دارد .

از این میزان بافتهای فرسوده استان ، هزار و 167 هکتار متعلق به بندرعباس است .

مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان با اشاره به نقش مرکز استان در زمان مدیریت بحران می گوید : نیمی از مساحت شهر بندرعباس را بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی فرا گرفته است چیزی حدود سه هزار و 500 هکتار.

دستوان می افزاید : 20 هزار نفر در قالب 5 هزار خانوار در شهرستان بندرعباس به علت اسکان غیر رسمی و حاشیه نشینی در معرض تهدید هستند که از این شمار 500 خانوار در اولویت جابجایی و اسکان مجدد هستند و وضعیت مناسبی ندارند.

وی می گوید : در مجموع 20 هزار نفر و یا پنج هزار خانوار در بندرعباس در وضعیت نامناسب شهری قرار دارند که برای 500 خانواده باید به طور ضروری چاره اندیشی شود .

مسدود شدن راه و تنگ بودن معابر از مشکلات امدادرسانی در مواقع خطر است.

این امر موجب از بین رفتن 72 ساعت طلایی در امدادرسانی به مردم می شود.

شهردار بندرعباس می گوید : از مهمترین مشکلات در سکونتگاه های غیررسمی و بافت های فرسوده گسل هایی است که در این مناطق وجود دارد و ممکن است با زلزله های کوچک این خانه ها فرو ریزد.

امینی زاده بیان داشت : جابجایی این 500 خانوار در معرض خطر حداقل 40 تا 50 میلیارد تومان هزینه دارد .

جادری استاندارهرمزگان نیز می گوید : برای رفع مشکلات بافت های فرسوده باید به سمت تشکیل صندوق پشتیبان و تقویت ستاد توانمندسازی بافت های فرسوده استان گام برداریم.

رئیس اداره بافت فرسوده اداره کل راه و شهر سازی هرمزگان می گوید : امسال برای نوسازی هر واحد مسکونی فرسوده ۳۲ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

آوازه می افزاید : از سال ۸۸ تاکنون ۷ هزار و ۳۶۸ مورد به بانک های عامل معرفی شده اند که حدود ۶ هزار و ۴۴۶ قرارداد اجرایی شده است.

وی از جمله مشوق های این طرح معافیت ۵۰ درصدی عوارض ساختمانی از سوی شهرداری اعلام کرد.

مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان نیز می گوید : برای رفع مشکل بافت های فرسوده ستادهای توانمندسازی بافت های فرسوده در سطح ملی و در استان ها شکل گرفت و در دولت تدبیر و امید نیز سند ملی بازآفرینی پایدار محدوده ها و محله های هدف و برنامه های احیا و بهسازی و نوسازی شهری مصوب شد.

دستوان با بیان اینکه هنوز برای ساماندهی و توانمندسازی بافت های فرسوده راه طولانی در پیش داریم ، می گوید : بر اساس سند ملی بازآفرینی پایدار وظایف و تکالیف دستگاههای اجرایی مشخص شده است که قرار است پس از تشکیل صندوق پشتیبان و اختصاص اعتبار ، بافتهای فرسوده نوسازی می شوند.

به هر روی زلزله هرگز منتظر نمی ماند تسریع و اولویت در زمینه بازسازی می تواند از ایجاد فاجعه انسانی جلوگیری کند.

دبیر: فلاح کاظمی     سردبیر: محمد امیر محمدی

واحد اطلاعات و اخبار صدا و سیمای خلیج فارس