رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

نگهداری 2600 اثر مکتوب و اشیای تاریخی در موزه مردم شناسی خلیج فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

نگهداری 2600 اثر مکتوب و اشیای تاریخی در موزه مردم شناسی خلیج فارس

نگهداری 2600 اثر مکتوب و اشیای تاریخی در موزه مردم شناسی خلیج فارس

موزه مردم شناسی خلیج فارس دو هزار و 600 آثار مکتوب و اشیای تاریخی متعلق به هزاران سال پیش از میلاد مسیح تا دوره قاجار را در خود جای داده است .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت : در این موزه یکی از کوچکترین ظروف سفالی جهان با قطر هشت میلی متر و دهانه دو سانتی متر و تیغه های سفالی مورد استفاده در درو گندم که مانند آن در جایی از کره خاکی یافت نشده است نگه داری می شود.

محسن ضیایی افزود : این موزه به علت قرار گرفتن در مجموعه تاریخی و ثبت شده برکه‌های قدیمی باران، پتانسیل‌های ارزشمندی برای ایجاد یک پارک موزه‌ای فعال در بندرعباس را داراست .

موزه خلیج فارس در محوطه تاریخی برکه‌های باران بندرعباس در اسفند 86 ساخته شده است .

موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس در 3 طبقه با زیربنای 2 هزار و 400 متر مربع ساخته شده که طبقه همکف دارای فضای عمومی، خدماتی، کتابخانه تخصصی و نمایشگاه ‌است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان افزود : موزه مردم شناسی خلیج فارس دو سال پیش ازسوی موسسه ایکوم وابسته به سازمان جهانی یونسکو در سه زمینه کودک، خلاقیت و آموزش به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد.

به مناسبت 28 اردیبهشت روزجهانی میراث فرهنگی وموزه ها ، بازدید عموم مردم از موزه خلیج فارس در بندرعباس امروز و فردا رایگان است.

شعار امسال روز جهانی میراث فرهنگی و موزه ها ، موزه ها و چشم اندازهای فرهنگی است.

ضیایی گفت : پاکسازی محوطه های تاریخی با کمک سازمانهای مردم نهاد ،اجرای بازی های بومی و محلی در موزه مردم شناسی و دریانوردی بندر کنگ ، بازدید از آثار تاریخی شهرستانها از مهمترین برنامه های امسال هفته میراث فرهنگی است .

منبع : خبرگزاری صدا و سیما