نان ملاقه ای

مواد لازم:

آرد :دو پیمانه * پودر مایع خمیر ترش: یک قاشق چای خوری * رازیانه :یک دوم قاشق چای خوری * زیره: یک دوم قاشق چای خوری * زرد چوبه :یک دوم قاشق چای خوری * نمک : یک قاشق چای خوری * شیر :یک چهارم پیمانه * تخم مرغ : یک عدد * آب : به میزان لازم

ابتد آرد را الک میکنیم سپس نمک ،زرد چوبه،مایع خمیر ترش را به آرد اضافه و مخلوط می کنیم . شیر را به آن اضافه میکنیم. یادتان باشد شیر باید ولرم باشد سپس مواد را مخلوط می کنیم . یک عدد تخم مرغ به آن اضافه و هم می زنیم در مرحله آخر آب به مقداری اضافه می کنیم تا مواد ما از ماست رقیق تر شود،وقتی مواد خوب مخلوط شد رازیانه و زیره را نیم کوب میکنیم و به مواد اضافه می کنیم و هم میزنیم . به خمیر مدت یک ساعت استراحت می دهیم تا خمیرمایه عمل کرده و حجم خمیر دو برابر شود.

مواد که آماده شده تابه را روی گاز می گزاریم تا کاملا داغ شود و مقدار کمی روغن مایع کف آن میکشیم و بوسیله ملاقه مواد را کف تابه میریزم تا حبابهایی رو آن ایجاد شود سپس آن را بر می گردانیم تا پشت نان نیز پخته شود.  در استان هرمزگان معمولا این نان را با مهیاوه می خورند. مهیاوه نوعی سس است که از ترکیب ماهی متوتا و ادویه های مخصوص تهیه می شود.

Loading the player...