نان روغن جوشی

مواد لازم:آرد: یک کیلو * خمیر مایه: یک قاشق غذاخوری * زردچوبه: یک قاشق مرباخوری * نمک: به مقدار کافی * جوش شیرین: یک قاشق چای‌خوری *  تخم شنبلیله،خشخاش،زیره، گل خشت، سیاه‌دانه و گشنیز : ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

ابتدا خمیر مایه را در ۲ لیوان آب حل کرده تفاله آن را صاف کنید.  نمک، زردچوبه و تخم سبزیجات را داخل آنها بریزید. حال کم کم آرد را اضافه و شروع به خمیر کردن کنید. آب را هم کم کم اضافه کنید تا خمیر سفتی به دست آید.خمیر را با مشت حسابی ورز دهید تا کاملاً جا افتاده شود . در این مرحله روی خمیر را با پارچه ای پوشانده و آن را در مکان گرمی به مدت چند ساعت نگه دارید تا خمیرمایه عمل کرده و در اصطلاح خمیر ور آید. بعد جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده و به خمیر اضافه کنید و مجددا خمیر را ورز دهید. به خمیر ربع ساعت دیگر نیز استراحت دهید تا خمیر کاملاً بالا آمده کمی ترش شود.

از خمیر به اندازه یک پرتقال برداشته و با استفاده از وردنه آن را پهن می کنیم.

در ماهیتابه ای روغن فراوان را داغ کرده و نان ها را یکی یکی در روغن سرخ می کنیم. یک طرف نان که سرخ شد طرف دیگر آن را نیز سرخ می کنیم.

 دقت کنید که اگر روغن داغ و فراوان نباشد نان ها پف نخواهند کرد. پس از پخت نان ها می توانید کمی شکر بر روی آن بپاشید تا طعم بهتری پیدا کند.

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
این مقدار جوش شیرین برای سلامتی مضر است و باعث... میم ۱۳۹۷/۰۶/۲ ۱۳:۲۲

میم
این مقدار جوش شیرین برای سلامتی مضر است و باعث مشکلات گوارشی و خونی می شود.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۶/۲ ۱۳:۲۲