جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

مکتبخانه روستا - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مکتبخانه روستا

مجموعه انیمیشن مکتبخانه روستا در 26 قسمت 11 دقیقه ای به تهیه کنندگی بهنام دلداده در واحد انیمیشن صداوسیمای خلیج فارس در حال ساخت است.

این مجموعه با تفکیک دوبعدی دیجیتال و موضوع آموزشی و تربیتی برای گروه سنی کودک و نوجوان تولید می شود و از شش کاراکتر اصلی به نامهای : میرزا وثوق – شاهین - عراز- هوشنگ- سیروس و یحیی تشکیل شده است .

داستان این مجموعه مربوط به مکتبخانه ای قدیمی در یکی از روستاهای جنوب کشور و متعلق به میرزا وثوق پیرمردی مهربان و دنیا دیده است که عهده دار تعلیم و تربیت پنج کودک روستا است که هر کدام از نظر توان مالی، رفتار، بهره هوشی و قدرت بدنی دارای ویژگی های متفاوتی هستند و ماجراهایی را می آفرینند . در هر قسمت از این مجموعه ، میرزا وثوق متنی از متون کهن برای شاگردان می خواند و بچه ها آن را تکرار می کنند و سپس میرزا برای هر کدام از شاگردان یک چیستان یا معما بعنوان تکلیف می دهد و باید فردا جواب دهند ، آنها برای یافتن جواب مکتبخانه را ترک می کنند و در حین یافتن جواب به کارهایی دست می زنند که بعضاً با خرابکاری و شیطنت های کودکانه همراه است و روز بعد هر کدام سعی می کنند به گونه ای از زیر بار جواب معما شانه خالی می کنند. اما یحیی بعنوان با هوش ترین فردکلاس جواب همه چیستان ها را بازیرکی خاص و با فکر و اندیشه می دهد.

دلداده اظهار داشت این انیمیشن با هدف آشنایی مخاطب کودک و نوجوان با مکتبخانه بعنوان بخشی از فرهنگ آموزشی گذشته، آشنایی غیرمستقیم با متون قدیمی و کهن در قالبی جذاب و موزیکال و هدایت و تشویق کودکان و نوجوانان به تفکر و ایجاد حس خودباوری در آنها در دست تهیه است.