جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

مهار بیابان زایی در هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

مهار بیابان زایی در هرمزگان

هرمزگان با 28 نقطه بیشترین نقاط بحرانی بیابانی را در کشور دارد.

در 220 کیلومتری شرق بندرعباس روستایی هزار نفره کندال سیریک در محاصره شنهای روان است و هر روز بیم آن می رود با وزش باد و طوفان این روستا در شن و ماسه مدفون شود.

ملامحمود از ساکنان روستا می گوید : هجوم شن های روان روستای ما را نابود کرده است و تا نیمه تیرهای برق در شنها فرو رفته است.

خانم صبوری خانه دار در روستا می گوید : با وزش باد همه منازل و خانه پر از گرد و خاک می شود و کم کم سقف خانه ها با کف خانه ها همسان شده است.

پیرمرد مسن در روستا نیز می گوید : بسیاری از کودکان دچار بیماری های ریوی شدند.

این تنها محدود به روستای کندال در سیریک نیست بلکه 23 روستا در شهرستانهای میناب ، سیریک و جاسک و بندرلنگه درگیر شن های روان هستند.

مدیر کل منابع طبعی و آبخیزداری هرمزگان می گوید : هرمزگان با 28 کانون بحرانی فرسایش بادی بحرانی ترین استان کشور است.

امید ذاکری افزود : هرمزگان از نظر وسعت کانون های بحران نیز رتبه هفتم است.

وسعت بیابان های استان 318 هزار هکتار است.

وی می گوید : در دهه گذشته به علت خشکسالی ، کاهش منابع آبی و نابودی جنگل ها ، کانونهای بحرانی شدید تر شده اند.

در سالهای گذشته با همت مردم و همکاری منابع طبیعی در 20 روستای هرمزگان شنها رودان مهار شدند.

روستای بیاهی در شرقی ترین نقطه جاسک با نهال کاری در اطراف روستا دیگر در خطر شنهای روان نیست.

دهیار روستای بیاهی جاسک می گوید : این روستا در 10 سال پیش خالی از سکنه شده بود و با ایجاد بادشکن و نهال کاری اکنون بیش از 700 نفر جمعیت دارد.

عبدالحمید گلبازی می افزاید : اکنون جاده روستا قابل استفاده است و طرح هادی روستایی نیز اجرا می شود.

آشکار شدن ابعاد فاجعه آمیز بیابان زایی در هرمزگان مانند فرونشست زمین، هجوم شنهای روان و آتش گرفتن جنگل ها زنگ خطر را بیشتر از همیشه به صدا در آورد.

جوامع روستایی و سازمانهای مردم نهاد نیز خطر گسترش بیابان را جدی گرفتند و برای مهار آن دست بکار شدند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان افزود: هرمزگان هفت هزار و 451 سازه آبخیزداری با ظرفیت آبگیری سالانه 400 میلیون مترمکعب دارد .

ابوالقاسم حسین پور افزود : برداشت سالانه350 تن ماهی در 27 سازه آبخیزداری علاوه بر احیای پوشش گیاهی و منابع آبی زیرزمینی درآمدهای اقتصادی برای جوامع محلی دارد.

در دهه گذشته روند بیابان زایی در هرمزگان به علت خشکسالی شدت یافته است و وضعیت کانون های بحرانی از حال متوسط به شدید رسیده است.

رشد بیابان زایی باعث افزایش فرونشست های زمین در میناب افزایش شن های روان و آتش گرفتن جنگل ها شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان می گوید : به علت اختصاص نیافتن بودجه و اعتبار مالچ پاشی در سالهای گذشته کند بوده است.

مردم در این میان خطر بیابان زایی را دست کم نگرفتند و خود شروع به کار شدند.

سازمان های مردم نهاد تاکنون نزدیک به 5 هزار بذر چندل در جنگل های حرا و دیگر مناطق کاشته اند.

مهدی شیرخانی دبیر مؤسسه مردم نهاد مشق آفرینش گفت : این مؤسسه با همکاری دوستداران محیط در بندر خمیر و دیگر نقاط استان تاکنون بیش از 200 اصله نهال بالغ در بیابان های هرمزگان کاشتند.

برنامه عمران ملل متحد وابسته به سازمان ملل نیز برای نخستین بار طرح ترسیب کربن را در هرمزگان با اعتبار هشت میلیارد ریال اجرا می شود.

رئیس اداره بیابان زدایی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری هرمزگان می گوید : این طرح با مشارکت سازمان ملل و در بیش از ۱۰۰ روستای بندرعباس در بخش‌های قلعه قاضی، حسن لنگی و شهر تخت تا محدوده ساحل دریا اجرا خواهد شد.

ابراهیم جعفری تختی با اشاره به اینکه برای اجرای مرحله نخست این طرح ۳۰۰ هکتار از اراضی هرمزگان در نظر گرفته شده ، افزود : احیای مراتع، کاهش دی اکسید کربن و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع محلی از جمله اهداف طرح بین‌المللی ترسیب کربن می‌باشد.

ترسیب کربن طرحی است با مشارکت جوامع روستایی که با کاشت گیاهان و حفاظت از پوشش های گیاهی کربن اضافی موجود در هوا را جذب می کند.

مالچ پاشی شنهای روان در جاسک نیز پس از 12 سال در هرمزگان اجرا می شود.

در سالهای گذشته رها بودن شن های روان باعث هجوم به روستاها شده بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری جاسک گفت : بیش از 800 هکتار از بیابانهای جاسک امسال مالچ پاشی و در 400 هکتار نیز نهال کاری می شود.

وی افزود : مالچ پاشی تا پنج سال از هجوم شن های روان جلوگیری می کند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان با اشاره به تولید نهال های بومی در نهالستان های استان می گوید : امسال نزدیک به 15 میلیارد تومان برای بیابان زدایی در هرمزگان صورت گرفته است که برای کاشت نهال، طرح های آبخیزداری و مهار شن های روان هزینه می شود.

امید ذاکری افزود : تا پایان اسفند ۱۰۰ هزار اصله درخت در بیابان‌های هرمزگان کاشت می‌شود .

وی گفت : برای نهال کاری در بیابان‌ها از درختان بومی جنوب مانند کهور ایرانی و پاکستانی، چوچ ، گز و استبرق استفاده شده است.

بیابانها و جنگل هایی که در طول دهه ها شکل گرفته اند، تنها با مشارکت مردم در حفظ منابع طبیعی می شوند.