جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

مسجد ملک ابن عباس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد ملک ابن عباس

Loading the player...

دانلود

این مسجد قدیمى که در قسمت غربى شهر بندر لنگه و در نزدیکى دریا واقع شده است، به دستور «حاج محمد بن عباس» برای سید محمد عالم ساخته شده است.

ابن عباس از تجار معروف بندرلنگه بود و برای ساختن مسجد و مناره آن استادی به نام حاج محمد را از نجف آوردند. مناره و شبستان این مسجد از نظر قدمت ساختمان با سایر بناهاى تاریخى شهر یکسان نیست و سبک معمارى آن ویژگى منحصر به فردى دارد. منارهٔ‌ مسجد که ۲۲ متر طول و سه و نیم متر قطر دارد، از لحاظ سبک ساختمان با دیگر مناره‌‌هاى ایرانى متفاوت است. طرح معمارى بالاى گلدستهٔ آن ترکیبى از طرح‌هاى معمارى هندى و ایرانى است و به شکل مارپیچ و مانند مار حلقه‌شده‌اى سر برافراشته و در بالاى گنبد و بر انتهاى گلدسته قرار گرفته است.

ساختمان این مناره و محوطهٔ آن با پنجره‌‌هاى مشبک و کاملاً به سبک هندى چوب‌سازى شده است. کنده‌‌کارى‌هاى روى چوب به صورت قوس‌هاى تزئینى و نماهاى رواقى است. چتر سایبان روى مأذنه، تقلیدى از مرغان پرگشادهٔ هندى است.

شبکه‌هاى چوبى تحتانى آن مشبک (منطبق بر ترکیب‌هاى کثیرالاضلاع هندسى) و از چوب است. سبک درسازى آن ایرانى است. بقیهٔ گلدسته یعنى ستون استوانه‌اى شکل و تزئینات آجرکارى و گچ‌برى و ستون‌سازى زیر مأذنه داراى نقش و سبک دوران قاجار و متأثر از سبک معمارى و تزئیناتى دوران صفوى است. گچ‌برى سقف شبستان و ایوان آن، ترکیبى از قالب‌گیرى و قطعات گل و بوته است، ‌ و نماسازى آن گچى است. در قسمت‌هاى برجاى ماندهٔ داخل بنا، به طور کاملاً آشکارى سبک نماسازیِ داخلِ معابد هندى به کار رفته است.

The Malek Ibn-E- Abbas's mosque is an old building in Bandarlengeh, Hormozgan. This mosque is very beautiful and special and it is very near to the sea. The building has a Hindi and Iranian style.