رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

مسجد ملك بن عباس -بندر لنگه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد ملك بن عباس -بندر لنگه

Loading the player...

دانلود

اين مسجد قديمى که در قسمت غربى شهر بندر لنگه و در نزديکى دريا واقع شده است، به دستور «حاج محمد بن عباس» براي سيد محمد عالم ساخته شده است.ابن عباس از تجار معروف بندرلنگه بود و براي ساختن مسجد و مناره آن استادي به نام حاج محمد را از نجف آوردند.

مناره و شبستان اين مسجد از نظر قدمت ساختمان با ساير بناهاى تاريخى شهر يکسان نيست و سبک معمارى آن ويژگى منحصر به فردى دارد. منارهٔ‌ مسجد که ۲۲ متر طول و ۳/۵ متر قطر دارد، از لحاظ سبک ساختمان با ديگر مناره‌‌هاى ايرانى متفاوت است. طرح معمارى بالاى گلدستهٔ آن ترکيبى از طرح‌هاى معمارى هندى و ايرانى است و به شکل مارپيچ و مانند مار حلقه‌شده‌اى سر برافراشته و در بالاى گنبد و بر انتهاى گلدسته قرار گرفته است. ساختمان اين مناره و محوطهٔ آن با پنجره‌‌هاى مشبک و کاملاً به سبک هندى چوب‌سازى شده است. کنده‌‌کارى‌هاى روى چوب به صورت قوس‌هاى تزئينى و نماهاى رواقى است. چتر سايبان روى مأذنه، تقليدى از مرغان پرگشادهٔ هندى است. شبکه‌هاى چوبى تحتانى آن مشبک (منطبق بر ترکيب‌هاى کثيرالاضلاع هندى) و از چوب است. سبک درسازى آن ايرانى است. بقيهٔ گلدسته يعنى ستون استوانه‌اى شکل و تزئينات آجرکارى و گچ‌برى و ستون‌سازى زير مأذنه داراى نقش و سبک دوران قاجار و متأثر از سبک معمارى و تزئيناتى دوران صفوى است. گچ‌برى سقف شبستان و ايوان آن، ترکيبى از قالب‌گيرى و قطعات گل و بوته است، ‌ و نماسازى آن گچى است. در قسمت‌هاى برجاى ماندهٔ داخل بنا، به طور کاملاً آشکارى سبک نماسازيِ داخلِ معابد هندى به کار رفته است.

 

Malek-Ibn-Abbas Mosque

This mosque was built by the order of Haj Malek-Ibn-Abbas for seyyed Mohammad Alam. Ibn Abbas was a famous trader in Bandar-e Lengeh. They brought in a famous architect named Haj Mohammad to build its minaret.

This mosque has a beautiful minaret which standa 22 meters high and is slightly slanted.