جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

مستند تلویزیونی ناخدابابو - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مستند تلویزیونی ناخدابابو

مستند تلویزیونی« ناخدابابو» که در مرکز خلیج فارس تولید می شود  به تهیه کنندگی داوود سماواتی یار و کارگردانی کامیارفاروقی، سرگذشت دریانوردی ایران از زبان ناخدای هشتادساله را بیان می کند.

سماواتی یار تهیه کننده این مستند گفت: ناخدا بابو از آخرین بازماندگان سنت دریانوردی و اقیانوس پیمایی باکشتی های بادبانی است که درهیاهوی تجددی توخالی به دست فراموشی سپرده شده اند بی آنکه حتی به درستی ازآنها یاد و نامی برجای مانده باشد. بابو از سن یازده سالگی بر جهاز عظیم بادبانی پدر سفرهای دریایی را آغاز کرده و از کودکی بارها و بارها با پدر و جهازش به سفرهای تجاری در خلیج فارس تا اقیانوس هند رفته و در جوانی به ناخدایی زبردست و با تجربه مبدل گشته و اینک پیرمردی 80 ساله است که با برخورداری از سلامت عمومی جسم و روان در بندرکنگ که یکی از آخرین مکانهای بازمانده از سنت کهنسال دریانوردی جنوب است با خانواده خویش زندگی می کند.

سماواتی یار گفت: این مستند با عمیق شدن در شخصیت ناخدابابو به عنوان نمونه ای شاخص از دریانوردانی که نسل درنسل در دامان بندرکنگ رشد کرده اند، داستان زندگی دریانوردی ریزاندام با چشمانی تیزبین و خندان را دنبال می کند که نزدیک به چهل سال در مقام ناخدایی هزاران تن محموله تجاری و هزاران نفر ملاح و جاشو را از مصائب و مخاطرات اقیانوس ها گذراند و سلامت به مقصد وکاشانه شان رساند و اکنون با بیان شیرین خود جلوه و ریشه های فرهنگ و سنت کهن و باستانی دریانوردی و دریانوردان خلیج فار س را بازگو می نماید.

سماواتی یار با اشاره به دشواریهای فراوان در زمان تولید این اثر گفت: پس از انجام تحقیق و نگارش به رغم بدی آب وهوا و سایر مشکلات طبیعی بلافاصله تصویربرداری از اسفند ماه آغاز گردید و امیدواریم با طی مراحل تدوین و صداگذاری این مستند با مدت زمان 52 دقیقه در مهر ماه آماده پخش شود.