رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

مرگ تدریجی آبسنگ های مرجانی خلیج فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

مرگ تدریجی آبسنگ های مرجانی خلیج فارس

آبسنگهای مرجانی خلیج فارس با بیش از 200 میلیون سال قدمت ، متنوع ترین و غنی ترین زیست بوم های دریایی محسوب می شود.

8 درصد آبسنگ های مرجانی دنیا در خلیج فارس قرار دارد که نشان از منحصر به فرد بودن زیست بوم این منطقه دارد.

این زیست بوم غنی دریایی چندسالی است دچار مرگ تدریجی شده اند ، مرگی همراه با سفیدشدگی.

مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از سفیدشدگی 90 درصد صخره های مرجانی خلیج فارس خبر می دهد .

میرشکار می گوید : برخی از این آبسنگ ها که دارای هیچ رنگدانه ای نیستند مرده اند و برخی هنوز در کنار سفیدشدگی دارای رنگدانه هستند که دوباره احیا می شوند.

وی می گوید : 44 گونه آبسنگ های مرجانی در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز با بیان اینکه تاکنون 10 درصد مرجانهای جهان بطور کامل تخریب ، 30 درصد در معرض تهدید و تخریب شدید است ، پیش بینی کرد با ادامه روند فعلی تا سال 2050 ، شصت درصد کل آبسنگهای مرجانی جهان تخریب شود.

به گفته وفادار ، 14 گونه مرجانهای خلیج فارس از 36 گونه در لیست قرمز قرار دارند.

اهمیت نابودی این آبسنگ ها زمانی بیشتر می شود که بدانیم آنها مکانی برای تخم ریزی و دوران نوزادی انواع آبزیان هستند و نابودیشان منجر به ازبین رفتن گونه‌های مختلف جانوران دریایی می شود و پیامدهای جبران ناپذیری را به اکوسیستم دریایی وارد می کند.

کارشناس و پژوهشگر محیط زیست می گوید : آبسنگ های مرجانی یک دیوار ساحلی هستند که جلوی توفان و تلاطم آب را گرفته و از تخریب جزایر و سواحل جلوگیری می کند.

اسماعیل کهرم آبسنگ های مرجانی را ریشه حیات دریایی می داند و می افزاید : حدود 25 هزار گونه آبزی در آبسنگ های مرجانی زندگی می کند.

این آبسنگ ها یک سفره غذایی و محل تغذیه جانوران دریایی زیادی هستند ، همچنین این مرجانها منبع مهم پایش آب های آلوده هستند.

بهزادی یک محقق در زمینه آبسنگ های مرجانی می گوید : مرجانها غیر از نقش زیست محیطی در درمان بیماری سرطان، پیوند اعضا و ساخت دندان مصنوعی نیز به کار می روند.

برای پدیده سفید ‌شدن مرجان‌ها نیز علت های مختلفی مطرح شده است.

دهقانی معاون تحقیقات پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ، گل و لای و کدورت آب ناشی از ساخت و ساز اسکله و موج شکن را از مهمترین عوامل نابودی مرجانهای خلیج فارس اعلام می کند.

عسکری رئیس اداره دریایی حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز برداشت بی رویه از مرجانها ، لنگر اندازی قایقهای صیادی ، آلودگی آبهای ساحلی ، ورود فاضلابهای انسانی و پساب صنعتی ، غواصی و فعالیتهای گردشگری بدون ملاحظه مرجانها و تردد شناورها را از دیگر عوامل تخریب آبسنگهای مرجانی در خلیج فارس بر می شمرد.

دکترای تولید و بهره برداری از آبزیان و پژوهشگر آبسنگ های مرجانی می گوید : وجود استرس منجر به ترک جلبک های همزیست مرجان ها شده است و موجب سفیدشدگی مرجان ها می شود.

این جلبک ها با فتوسنتز مواد مغذی را برای مرجانها تأمین می کند.

آبسنگ های اطراف جزیره قشم نیز به سفیدشدگی مبتلا شده اند.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم هم می گوید : نتیجه تجزیه و تحلیل گزارش از وضعیت کنونی مرجان های قشم به مرکز پایش سلامت مرجان ها در دانشگاه کوئینزلند استرالیا ارسال شده که نشان می دهد خطر سفیدشدگی مرجانهای این ناحیه در آینده به بیش از 70 درصد برسد.

داخته علت سفیدشدگی را گرمایش زمین و تغییر دمای آب خلیج فارس اعلام می کند که با خنک شدن هوا پدیده سفیدشدگش مرجان ها متوقف می شود.

میرشکار مدیر کل دفتر زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست نیز می گوید : به احتمال زیاد گرم شدن دمای آب عامل بروز این پدیده است ، چرا که همزمان با گرم شدن آب ، سفید شدن مرجان‌ها در خلیج‌فارس رخ می دهد و دوباره با سرد شدن هوا تعدادی از آنها احیا می شود.

متهم ردیف اول گرمای هوا و افزایش دمای آب در حالی از سوی برخی کارشناسان و مسئولان محیط زیست دلیل اصلی سفید شدن مرجان ها عنوان می شود که اسماعیل کهرم استاد دانشگاه و پژوهشگر زیست محیطی معتقد است آلودگی نفتی آب های خلیج فارس مهمترین دلیل بروز این پدیده و نابودی تدریجی مرجان هاست.

وی می افزاید : دلایل متعددی برای سفید شدن و نابودی مرجان ها وجود دارد اما در این میان آلودگیهای نفتی که حاصل فعالیت سکوها و پالایشگاههای نفتی در آبهای ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است، سهم بیشتری در مرگ مرجانها دارد ، زیرا آب را آلوده و مسموم می کند.

آبسنگ های مرجانی آبهای کدر و کثیف را دوست ندارند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که هر کشتی نفتکش عظیم ، سه لکه نفتی کوچک و یک لکه نفتی بزرگ بر جا می گذارد ، می گوید : تخلیه آب توازن کشتی ها در خلیج فارس به مواد نفتی آلوده است.

کهرم می افزاید : آب خلیج فارس همواره برخلاف چرخش عقربه های ساعت در حرکت است که این حرکت دَوَرانی علاوه بر این که حرارت را در تمام دریا پخش و به تعدیل دمای آب کمک می کند ، مواد غذایی را نیز به مرجان ها می رساند.

وی می گوید : اما ساخت و سازهای صورت گرفته در سال های اخیر در آب های خلیج فارس همچون ساخت جزایر مصنوعی در بخش جنوبی دریا، موجب توقف گردش آب و در نتیجه تمرکز گرما در برخی نقاط و پیامدهای منفی دیگری شده که به مرجان ها آسیب می رساند.

کارشناس و پژوهشگر زیست محیطی با بیان این که مرجان سفید شده، یعنی مرجان مرده و وقتی یک مرجان سفید شد، دیگر امیدی به حیات آن نیست ، می گوید : اکنون 92 درصد مرجان های جزیره خارک و خارکو و همه مرجان های اطراف عسلویه سفید شده اند.

کهرم می افزاید : در جزایر لاوان و قشم نیز سفید شدگی مرجانها رو به افزایش است ، چون پایانه های نفتی در این جزایر و سایر جزایر ایران مستقر شده است.

تیر خلاص علت ها را بهزادی دکترای تولید و بهره برداری از آبزیان می زند و می گوید : مجموعه ای از عوامل که باعث واکنش های شیمیایی و بیولوژیکی شود ایجاد استرس کرده و مرجانها را سفید می کند.

با توجه به اهمیت حیاتی آبسنگ های مرجانی و نقش آن در حفاظت از حیات خلیج فارس مطالعات برای بازسازی ذخایر آن چندسالی است در حال اجراست.

رئیس اداره دریایی حفاظت محیط زیست هرمزگان می گوید : طرح ترمیم زیستگاههای مرجانی در جزیره هنگام از حدود دو سال پیش آغاز شده است.

عسکری می افزاید : در این طرح با همکاری یکی از سازمانهای مردم نهاد ، مرجانهای آسیب دیده به مکانهای فنس کشی شده در دریا منتقل و پس از ترمیم و جوانه زدن به زیستگاههای طبیعی باز گردانده می شوند.

مجری طرح کاشت مرجان ها در جزیره هنگام هم می گوید : اجرای این طرح در محدوده دو هکتار از اطراف جزیره هنگام آغاز شده است.

آقاخانی می افزاید : در این روش تکه ای از مرجان در خزانه قلمه زده می شود و پس از رشد در مدت 6 ماه به محیط اصلی منتقل می شود.

وی فعالیت های صیادی در اطراف این جزیره را از علت های ناکامی این روش از زمان آغاز اعلام می کند و می گوید : با اعلام ممنوعیت صید از سوی شیلات و حمایت های سازمان محیط زیست سه ماه است که فعالیت دوباره آغاز شده است.

سازمان حفاظت از محیط زیست به منظور حفاظت از این آبسنگ ها جریمه برداشت هر کیلوگرم مرجان را 3 میلیون تومان قرار داده است.

اهمیت حفاظت از آبسنگ های مرجانی زمانی بیشتر آشکار می شود که بدانیم این جانوران دریایی رشد میلی‌متری دارند و صدها سال طول می‌کشد تا یک آبسنگ مرجانی تشکیل شود.

به هر روی مرجانها پایه و اساس چرخه زیستی در دریاها هستند ، به طوری که نابودی آنها، نابودی تمام آبزیان دریاها و اقیانوس ها را به دنبال خواهد داشت.