جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

مرثیه دیریا - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مرثیه دیریا

محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان برای شهادت حضرت امام حسین علیه السلام است. حرمت این ماه و اهمیت آن نزد مسلمانان، سیمای خلیج فارس را بر آن داشت تا در ایام سوگواری  محرم با ویژه برنامه ای با عنوان" مرثیه دیریا "با مخاطبان همراه باشد.

در گویش هرمزگانی منبر به مکانی گفته می شود که در آن عزاداری امام حسین (ع) برگزار می شود. در این برنامه ده منبر منتخب در نظر گرفته شده که راوی با حضور در محل منبر به معرفی آن می پردازد و در ادامه سخنان تکمیلی را از افراد فعال منبر می شنویم . در ابتدا نریشن روی تصاویر منبر به معرفی مکان و تاریخچه منبر می پردازد و در ادامه نریشن با متولی یا پیرغلام منبر آشنا می شویم و تاریخچه منبر را از زبان ایشان می شنویم . شخص متولی یا پیرغلام تا انتها با ما همراه خواهد بود. در این برنامه سعی می شود به هنجارهای اجتماعی که منبر و فعالیت های آن در آن دخیل است پرداخته شود ،همچنین حضور جوانان و نوجوانان فعال که سرمایه های هر منبر هستند در برنامه پررنگ خواهد بود.

این برنامه از بخش های مختلفی تشکیل شده است:

معرفی منبر و تاریخچه آن که بصورت نریشن می باشد و درادامه از زبان پیرغلام یا متولی منبر شکل می گیرد.

آیتم نوع و سبک عزاداری و نوحه خوانی در هر منبر از دیگر بخش های برنامه است که به سبک های مختلف عزاداری از جمله عزاداری نشسته ، واحد، چک چکو، سنج و دمام ، چاووشی خوانی و غیره در قسمتهای مختلف هرمزگان می پردازد.

باتوجه به اینکه هر تکیه یا منبر پیرغلام یا پیرغلامان معروفی دارد که برای اهالی منطقه از عزت و احترام ویژه ای برخوردارند در آیتم معرفی پیرغلام به معرفی پیرغلام از زبان خودش و اهالی منبر می پردازیم.

پامنبری ها آیتم دیگری است که ما را با افرادی که در منبرها حضور دارند و بهره ای که از این حضور برده اند آشنا می کند.

هرمنبر دارای ویژگی های منحصر به خود می باشد و از بعضی جنبه ها شهرت دارد. یک منبر به خاطر فعالیت های فرهنگی، آن دیگری به خاطر مداحی ذاکرانش ، منبری دیگر جهت برپایی تعزیه ، منبری در امور صندوق قرض الحسنه و منبری شهدای شاخصی دارد در این برنامه به این ویژگی ها نیز می پردازیم.

علاوه بر بخش های فوق از وله های گرافیکی و... در فواصل آیتم ها استفاده خواهد شد.

مرثیه دیریا به تعداد10 قسمت 3۰ دقیقه ای از دوم مهرماه از سیمای خلیج فارس تولید و پخش می شود.

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده و کارگردان هنری:سیما محمدپور-مهدی قیاسوند

نویسنده و نریتور:رضا آزاد دریایی

تدوینگر:مسلم عنبری

تصویربرداران:مهدی محمودی،ابراهیم قریشی،سعید ماندگاری،عباس رد

صدابرداران:سید اسماعیل ساداتی،میثم غازیانی

گرافیست:ناهید دلاوریجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با توجه به عدم وجود سایت های مذهبی مخصوص بخش و... اصغر ۱۳۹۶/۰۷/۳ ۱۱:۲۵

اصغر
با توجه به عدم وجود سایت های مذهبی مخصوص بخش و دانلود فایل های صوتی و تصویری از نقاط مختلف استان و در جهت پیشرفت در این زمینه برای هرمزگانی های عزیز وجود ندارد . و این کار صدا و سیما باید محکم تر و قوی تر نسبت به حال باشد . با تشکر از شما ضمن اینکه کاری کنید که همشهریان راحت بتوانند این کلیپ ها را که در سایت موجو است دانلود آن راحت و با سهولت انجام پذیرد .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۷/۳ ۱۱:۲۵