جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

مراسم عروسی در جزیره قشم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مراسم عروسی در جزیره قشم

Loading the player...

دانلود

اینک در سایه صداقت بی ریای قشمی ها صفحه شادی زندگیشان را ورق می زنیم. آتش افروخته شده، دیگ ها بر دارند و همه چیز مهیای اجرای سنتی مراسم عروسی در قشم است. پیرانی که عصا زنان سیمای اساطیری را به نمایش می گذارند ،آوازی که دسته جمعی خوانده می شود رزیف است. رزیف رقص یا سماعی است محلی مانده از گذر زمان .

همزمان با مراسم رزیف پدر داماد به اتفاق ریش سفیدی از قوم ، داماد را به طرف حمام می برند . گروه کوچکی از مهمانان در حالی که اشعاری از رزیف می خوانند داماد و ساقدوشان دنیا دیده اش را همراهی می کنند.در حالی که مراسم رزیف آخرین پرده های نمایش خود را به اجرا می گذارد داماد را از حمام باز می گردانند.بزرگان به رسم دیرین خود قدم به قدم داماد گام بر می دارند مهمانان تا غباری از تن بتکانند در اتاقی که با قالیچه ها و البسه رنگارنگ تزئین شده می نشینند. اما لختی بیشتر نمی مانند . به زودی باید بر طبق آئین دیرین داماد را به خانه عروس ببرند. مهیا کردن حجله حکایتی شیرین دارد.

یک ماه قبل از شب عروسی کسانی که برای این کار انتخاب شده اند پارچه های زینتی ، آینه، فرش و حتی طلا و جواهرات زیبا و دیدنی را با خود به حجله می برند. سپس به کار آذین بندی و ساخت آینه کاری های آن مشغول می شوند.

تا قبل از شب عروسی هیچ کس جز هنرمندان آفریننده آن حق ورود به حجله را ندارند. دوستان جوان داماد زمانی کوتاه را به بازدید حجله می گذرانند و برای زوج خوشبخت آرزوی روزهایی موفق و شاد می کنند.

 

Wedding in Qeshm Island

Now, in the shadow of Qeshm people's honesty , we share in their joys.The fire is on, boilers have been modified and everything is ready for the traditional wedding.Old men show the image of mythological.The sing which is a vocal group, is Razif.

Razif is a local dance from earlier time.Along the Razif, the groom's father with an elder of family , take the groom to bath.A group of guests sing Razif and go with groom.Among the Razif is ending, groom returns from bathroom.Elders step with groom Guests for the rest go to a room in which decorated with colorful rugs and cloth.

But just take a break. Very soon they should bring the groom to bride's house.preparing the honeymoon suite has a sweet story

One month before the wedding, Who have been selected for this work bring decorative fabrics, mirror, carpet and jewels to honeymoon suite.

Then they decorate the room with this nice things.Before the wedding anyone outside of decorates should not enter the room. Young friends of groom see the honeymoon suite for a short time.

And they pray for their happiness.