رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

له شدن گوجه کاران مینابی - نمایش محتوای خبر

 

 

له شدن گوجه کاران مینابی

له شدن گوجه کاران مینابی

افت قیمت گوجه فرنگی از ابتدای اسفند ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت به کشاورزان هشتبندی میناب وارد کرده است.

هر کیلو گوجه فرنگی اکنون با قیمت ۲۰۰ تومان در میدان میوه و تره بار میناب به فروش می‌رسد که ۸۰ درصد در مقایسه با بهمن ماه کاهش دارد .

احمد کشاورز ۵۶ مینابی که ۵۰ هکتار زیر گشت گوجه دارد می‌گوید : قیمت تمام شده هر کیلوگرم گوجه ۵۰۰ تومان است که ما باید ۳۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده بفروشیم .

وی می‌افزاید : با این قیمتها ، هزینه کارگر و سبد هم بدست نمی‌آید .

این کشاورز می‌گوید : هر سبد ۱۵ کیلویی گوجه ۳ هزار تومان بفروش می‌رسد و این در حالی است که قیمت سبد خالی هزار و ۵۰۰ تومان است .

اسحاق از گوجه کاران هشتبندی می‌گوید : کشاورزان از ابتدای کاشت گوجه صدقه و خیرات نذر می‌کنند که محصولشان بفروش برسد، اما گویا سریال کاهش قیمت‌ها پایانی ندارد .

وی می‌افزاید : هنوز مشکل گوجه کاران غرب استان حل نشده است که شرق استان نیز گرفتار می‌شوند .

رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان میناب می‌گوید : اکنون کشاورزان محصول را ۶۰ درصد زیر قیمت تمام شده می‌فروشند .

علی رئوفی می‌افزاید : قیمت گوجه از هر کیلو هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۰۰ تومان رسیده است که در صورت ادامه رقمی معادل ۵۷ میلیارد تومان خسارت به اقتصاد منطقه وارد می‌کند .

وی می‌گوید : برداشت همزمان گوجه در استانهای کرمان و بوشهر و افزایش سطح زیر کشت و یکنواختی هوا باعث شده تا امسال محصول بیشتری برداشت شود .

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی هرمزگان نیز می‌گوید : امسال به علت یکنواختی هوا محصول برداشت شده ۳۰ درصد بیشتر از پارسال است .

حسینی می‌افزاید : کشاورزان هشتبندی ۵۰۰ هکتار بیش از رقم اعلام شده در طرح الگوی کشت گوجه کاشتند که بیش از ۲۰ هزار تن محصول اضافه دارد .

وی می‌گوید : اکنون ۴۵ هزار تن محصول گوجه روی زمین است که ۲۵ هزار تن بیشتر از الگوی پیش بینی شده است .

بسته شدن مرز‌های صادرات باعث شده تا میدان تره بار میناب مرکز تجمع ماشین‌های فراوان از گوجه داران باشد .

رئیس نظام صنفی کشاورزی میناب می‌گوید : افزایش تعرفه در مرز‌های افغانستان و عراق باعث شده تا امکان صادرات محصول مازاد نباشد .

افغانستان و عراق دو مرکز عمده صادرات محصولات صیفی و سبزی ایران است .

علی رئوفی می‌افزاید : بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعرفه در مرز افغانستان به کامیون‌های وارد شده به ایران اخذ می‌شود که باعث اعتصاب کامیون داران افغانستانی در ورود به ایران شده است .

وی می‌گوید : از هر تن گوجه در مرز عراق ۵۰۰ هزار تومان تعرفه دریافت می‌شود که برای یک کامیون ۱۰ تنی باید ۵ میلیون تومان تعرفه پرداخت .

رئیس نظام صنفی کشاورزی میناب می‌افزاید : محصول فعلی به علت بذر‌های نامرغوب و ارقام متنوع امکان صادرات ندارد .

رئوفی می‌گوید : با اجرای توزیع بذر یارانه‌ای اصلاح شده به کشاورزان خرده پا امکان صادرات محصول مرغوب و با بسته بندی مناسب فراهم می‌شود .

وی می‌افزاید : اکنون بیش از ۷ رقم بذر در توکهور و هشتبدی کشت شده است که تنها سه رقم قابلیت صادرات دارد .

رئیس مجمع خبرگان کشاورزی هرمزگان با اشاره به اهمیت صنایع فرآوری می‌گوید : تنها راهکار موجود برای حل مشکلات صیفی توسعه صادرات و راه اندازی کارخانه‌های فراوری است .

کرامت الله وکیلی پور می‌افزاید : تنها طرح فرآوری گوجه در میناب نیز چند سال است که در کش و قوس‌های بانکی و اداری بی نتیجه مانده است .

علی نظری مجری طرح می‌گوید : بیش از سه سال است که طرح کارخانه فرآوری گوجه بخاطر نبود تسهیلات و حمایت روی زمین مانده است .

این سرمایه گذار می‌افزاید : بیش از ۴ میلیارد تومان برای راه اندازی کارخانه سرمایه لازم است که بانک‌ها با وجود وثیقه‌ها همکاری ندارد .

معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان راهکار حل مسأله را عبور از کشت سنتی کشاورزی ، توسعه صاردات و راه اندازی واحد‌های فرآوری می‌داند .

عادل شهرزاد می‌افزاید : افت قیمت تنها در کشت‌های سنتی ایجاد شده است و گلخانه داران به علت مرغوبیت محصول دچار کاهش قیمت‌ها نشدند .

وی می‌گوید : فروش محصول کشاورزان در صورت رعایت الگوی کشت از سوی کشاورزان تضمین می‌شود .

معاون برنامه ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به حمایت از تعاونیهای روستایی افزود : تشکل‌ها و تعاونیها در صورت نوسازی تجهیزات تسهیلات ۴ درصدی از محل صندوق توسعه ملی دریافت می‌کنند .

عادل شهرزاد می‌افزاید : تعاونیهای روستایی به علت بدهی بالا و ساختار سنتی ونا کارآمد توانایی ورود به مشکلات کشاورزان و حل آن را ندارند .

دبیر اجرایی خانه کشاورز هرمزگان نیز می‌گوید : ضرورت دارد کمیته‌ای مشترک از آب منطقه ای ، جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی تشکیل و طرح مهار کشت و آب را اجرا کند .

ابوطالب جوادی می‌افزاید : واحد‌های اقتصادی در جهاد کشاورزی و وزارت امور خارجه نیز باید بازار هدف برای محصولات هرمزگان فراهم کنند .

معاون بهبود تولیدات گیاهی هرمزگان با اشاره به برنامه توصیه‌ای الگوی کشت می‌گوید : کشاورزان در اجرای برنامه الگوی کشت همکاری نمی‌کنند و اگر روند به همین وضعیت پیش رود احتمال کشت اجباری وجود دارد .

سید حسن حسینی افزود : در سال آینده با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برنامه جامع الگوی کشت در همه استان‌های کشور اجرا می‌شود .

رئیس سازمان تعاون روستایی هرمزگان نیز می‌گوید : راه اندازی مجتمع بزرگ غذایی در جاده میناب و بندرعباس از برنامه‌های در دستور کار اداره تعاون است .

سیروس اسدپور می‌افزاید : طرح مطالعه و جانمایی این واحد فراوری انجام شده و در صورت تأمین اعتبار ساخت آن آغاز می‌شود .

سالانه ۴۳۰ هزار تن گوجه در هرمزگان برداشت می‌شود که تاکنون ۲۵۰ هزار تن برداشت شده است .

منطقه توکهور و هشتبندی با ۳ هزار هکتار سطح زیرکشت قطب تولید محصول گوجه فرنگی در هرمزگان است.

پیش بینی می‌شود امسال ۹۰ هزار تن گوجه برداشت شود که تاکنون ۴۵ هزار تن برداشت شده است .

فصل برداشت گوجه از ابتدای بهمن آغاز می‌شود و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد .

نویسنده : محمد امیرمحمدی