جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

قلعه کمیز رودان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

قلعه کمیز رودان

قلعه کمیز رودان

قلعه کمیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان است که در روستایی به همین نام و در 12کیلومتری از شهرستان رودان قرار دارد.

رودان در صدکیلومتری شهر بندرعباس واقع شده که در قدیم به نام رودکان معروف بوده وجه تسمیه آن وجود رودخانه های متعدد و پر آب است. وجود ارتفاعات و تپه ماهورهای شهرستان رودان شرایط زیستگاهی مناسبی را برای زیست گونه های مختلف فراهم ساخته است.

باغ های زیبا و سرسبز شهر رودان واقع در بخش مرکزی از توابع شهرستان رودان در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

از دیگر جاذبه های رودان: پل رودخانه آبنما، نازدشت ، آبشار کرون، زیارتگاه سیدسلطان محمد، تم مارو، سنگ نوشته های بادافشان و ...

و از صنایع دستی این منطقه : سفالگری، حصیربافی، شک بافی، خوس دوزی، بادله دوزی و سوزن دوزی است .

تاریخچه قلعه کمیز را کارشناسان مربوط به دوران صفویه و قاجاریه می دانند. روستای قلعه کمیز رودان همانطور که از ساختمان و برج و باروهای آن پیداست، متحمل نبردهای متعددی با دشمنان خارجی بوده است. در نقشه روستای قلعه کمیز مشاهده می شود، وجود خانه های سنگی و قبرهای قدیمی در اطراف کوه ها و سنگ نوشته هایی با خط میخی، سبک زندگی دور از مرکز را نشان می دهد. بیشتر آثار بدست آمده از این قلعه مربوط به اسلام میانه و دوره های ایلخانی تا صفوی می باشد و مساحت ساختمان قلعه نیز به هزار متر و روی هم رفته وسعت آن با احتساب حصار اطراف ، به ۱۸ هکتار می رسد.