فیلم سینمایی طلا و مس

طلا و مس فیلمی است از همایون اسعدیان که در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد. تهیه کننده این فیلم منوچهر محمدی و مدت  آن 97 دقیقه است.

آسيد رضا (بهروز شعيبي)، روحاني جواني است که به همراه همسرش- زهرا سادات ( نگار جواهريان)- و دو فرزند خردسالش به تهران مي آيد تا در يک کلاس اخلاق شرکت کند. آن دو مي خواهند زندگي آرام و ساده شان را با تمام مشکلات موجود در تهران آغاز کنند که بيماري زهرا سادات شدت مي گيرد و سيدرضا ناگزيربه بستري کردن او در بيمارستان مي شود. زهرا سادات به بيماري ام.اس مبتلا شده است؛ اما اين تنها مشکل سيدرضا نيست. او بايد از اين پس هم به کارهاي تحصيلش در حوزه بپردازد و هم اين که کارهاي خانه را بر عهده بگيرد.
او با نزديک شدن به دو فرزندش و نيز با هر زحمتي که هست، خود را به شرايط موجود عادت مي دهد. سيدرضا براي تأمين هزينه هاي زندگي ناگزير مي شود که حتي به قالي بافي نيز روي بياورد. زهرا سادات پس از اندکي بهبودي به خانه باز مي گردد. اما ديگر توان ايستادن روي پاهايش را ندارد. همين موضوع زهراسادات را تا مرز فروپاشي ذهني پيش مي برد؛ به طوري که کشمکش ها و جدال هايي ميان او و سيدرضا پيش مي آيد. حتي زهرا سادات پيشنهاد مي کند که سيدرضا زن دوم اختيار کند. اما در پايان سيدرضا نمي پذيرد و بودن در کنار زهراسادات را ترجيح مي دهد؛ اين در حالي است که چشمان سيدرضا در اثر فشار کار مداوم روز به روز ضعيف تر مي شود. اما او کماکان به آينده زندگي ساده اش اميدوار است. این فیلم سینمایی از نظر ژانر یک ملودرام اجتماعی است که حامد محمدی به عنوان اولین کار حرفه ای خود فیلمنامه آن را نوشته است.

داستان فيلمنامه با اين که ريتمي آرام دارد، اما اوج و فرودهايش مناسب است

 برخی از عوامل ساخت این فیلم سینمایی عبارتند از : بازیگران: بهروز شعیبینگار جواهریانسحر دولتشاهیجواد عزتیرضا رادمنشمهران رجبی*  صدابردار: ساسان نخعی*  طراح صحنه و لباس: مرجان گلزار *  چهره پرداز: مهرداد میرکیانی * فیلمبردار: حسین جعفریان *  تدوینگر: بهرام دهقان

برخی از موفقیتهای این فیلم به شرح زیر است:

  • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن / بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر / طلا و مس / ۱۳۸۸
  • تندیس بهترین بازیگر زن نقش اول / چهاردهمین جشن خانه سینما / طلا و مس / ۱۳۸۹
  • تندیس انجمن و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن / طلا و مس / چهارمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران / ۱۳۸۹
Loading the player...