جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

غلام وکیلی - نمایش محتوای موسیقی

 

 

غلام وکیلی

غلام وکیلی در سال 1312 خورشیدی در شهر بندرعباس به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی در روستای گهره از توابع بخش فین گذرانده و تا کلاس چهارم ابتدایی در همین روستا ادامه تحصیل داد و در حالی که چشمی در نخلستان های روستا و رقص باد در خوشه های خرما داشت  و دلی دل بسته ی آواز خوانی پرندگان کوهی زادگاه پدرش به بندرعباس آمد تا تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان جاوید به عنوان یکی از اولین مدارس رسمی کشور در آن دوره به پایان برساند. هر چند که در تمام سالهای تحصیلی اش تابستان ها برایش فرصتی بود تا دل روستایی اش را از غرب شهر به حوالی همان نخلستان های کودکی اش ببرد و اولین زمزمه های شاعرانه اش را در تنهایی سر کند.

وی سپس در سال 1344 خورشیدی برای ادامه تحصیل از بندرعباس به دانش سرای عالی تهران رفت تا دوره ی لیسانس خود را که- استادان ارجمندی چون استاد دکتر قریب، استاد دکتر سید ضیاء الدین سجادی و استاد جلال آل احمد در آن تدریس می کردند به پایان برساند.

این چهره های سرشناس در عرصه ادبیات فارسی او را بیش از پیش به سرچشمه های شعر و ادب فارسی گره زدند. این معلم پرتلاش پس از پایان تحصیلات و بازگشت به بندرعباس به عنوان دبیر علوم تربیتی و روش های تدریس فارسی در دانش سراها و مراکز تربیت معلم شهر بندرعباس به خدمت صادقانه اش ادامه داد و در جوار معلمی اش در عرصه شعر و ادب فارسی نیز دو بیتی و غزل را به عنوان جامه ای نو برای اولین سروده های خود انتخاب کرد و سرودن شعر به زبان محلی نیز زمزمه نمود و با سرودن شعرهای زیبا با گویش محلی علاقه مندان و دوست داران بی شماری پیدا نمود. این شاعر پس از انتشار کتاب های «کلودنگ»، « آواز کمنزیل» و همچنین کتاب تحقیقی ـ تاریخی «گهره گوهر ماندگار» سومین مجموعه اشعارش را در قالبهای دوبیتی ، غزل و مثنوی منتشر می کند.