جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

عجیب ترین ویروسهای رایانه ای - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عجیب ترین ویروسهای رایانه ای


براساس یک گزارش امنیتی، فهرست عجیب ترین ویروس های رایانه ای در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر شد.
بنابر اعلام شرکت امنیتی Panda Security، تمامی این کدهای مخرب دارای نوع ساختار، روش انتشار یا عملکردهای خاصی بوده اند که به نحوی موجب افزایش وسعت و ریسک تخریب یا ایجاد جذابیت در روش عملیاتی آنها شده است.

 

علاوه بر این، روشهای عجیب و نامتعارف در طراحی، تولید و انتشار کدهای مخرب همواره مورد توجه خرابکاران اینترنتی بوده است. زیرا استفاده از این روشها، افزایش محبوبیت و شهرت آنها در میان همکاران زیرزمینی شان، کاربران اینترنت را نیز به انجام فعالیت های پرخطر و غیر ایمن در وب ترغیب می کند.
کارشناسان امنیتی پاندا بر این عقیده اند که خلاقیت مجرمان اینترنتی در طراحی روش های عجیب تخریب بی تأثیر نیست. اما علاوه بر این عامل مهم، تأثیر اتفاقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بزرگ مانند بحران جهانی اقتصاد و نیز روانشناسی فردی اجتماعی کاربران و همینطور سوء استفاده از علایق، سلایق و موضوعات مورد توجه کاربران چندان دور از نظر نبوده است.


لطفاً به شیوه تخریبی این کدهای مخرب توجه کنید:


- P۲Pshared U، کرم رایانه ای در منوی غذاهای آماده!
با انتشار این کرم در اوایل دسامبر 2008، شرکت آمریکایی مک دونالد، بزرگترین رستوران زنجیره ای غذاهای آماده، مورد استفاده ابزاری در طراحی حملات وسیع اینترنتی قرار گرفت.
این کرم به صورت ضمیمه یک نامه با موضوعات تبریک سال نو میلادی به کاربران ارسال می شود.
در این نامه به شما گفته می شود که یک بن تخفیف برایتان در نظر گرفته شده که می توانید در هنگام مراجعه به هر کدام از رستوران های مک دونالد از آنها استفاده کنید. اما این بن تخفیف، چیزی نیست به جز یک کرم رایانه ای که با کلیک بر روی آن، رایانه شما با آلودگی نسبتاً شدیدی مواجه خواهد شد.


- AgentJEN پستچی قلابی!
تصور کنید که یک پستچی به در منزل شما مراجعه می کند تا یک بسته پستی را به شما تحویل دهد اما به محض این که شما در خانه را باز کردید، لشکری از مجرمان و جنایتکاران مسلح آماده اند تا به خانه شما سرازیر شوند و تا جایی که قدرت دارند آن را زیر و رو و حتی به طور کامل ویران کنند. این تروژان و به دنبال آن دسته از کدهای مخرب ریز و درشت در پس نامه ای مخفی شده اند که شاید شما هم آن را در صندوق پست الکترونیک خود پیدا کنید. به هر حال این نامه از یکی از ادارات محلی یا مرکزی پست به شما ارسال شده است که اگر به هر دلیل فایل ضمیمه آن را اجرا کنید، شاهد یک فاجعه دیجیتال خواهید بود.

 

 


- Banbrd FXT، به هر حال شما بی گناه نیستید(قسمت اول)!
این کرم خطرناک در نامه های الکترونیک مخفی می شود، در این نامه ها که به ظاهر از طرف اداره محلی پلیس یا یک مرکز امنیتی ارسال می شوند، کاربر متهم به مشارکت در جرم های رایانه ای و اینترنتی شده و IP وی توسط مأموران امنیتی ردیابی و ثبت می شود. سپس از وی خواسته می شود که گزارش اتهام خود را با کلیک بر روی ضمیمه نامه دریافت کند، اما این فایل متنی هم چیزی نیست به جز نسخه ای از یک بد افزار که با نصب خود در سیستم رمزهای عبور و شماره های حساب بانکی را حین اتصال به بانک های آنلاین، سرقت می کند.


- SinowalVTJ، پیشدستی فوق العاده!
این کد مخرب ترین ویروس های منتشر شده در سال 2008 میلادی بوده است. ابتدا نامه ای را در صندوق پستی خود مشاهده می کنید که از طرف شخصی ناشناس برایتان ارسال شده. آن را باز می کنید… شخص ناشناس به شما گفته است که تاکنون چندین بار از آدرس شما برای وی ویروس های خطرناکی ارسال شده است و این که وی به عمدی یا غیرعمدی بودن این مسئله اهمیتی نمی دهد؛ اما در صورت تکرار، این موضوع را با مستندات موجود به پلیس اطلاع خواهد داد.
مستندات موجود برای اطلاع شما نیز به نامه ضمیمه شده اند… اما دستپاچگی و سپس کلیک بر روی این فایل، رایانه خود را در معرض حمله کرم sinowalVTJ قرار خواهید داد که یکی از مخرب ترین و سمج ترین ویروس های رایانه ای است.


-BatGenD آشپز بی مزه!
اگر به فایلی مشکوک برخورد کردید که نام آن «دستور پخت انواع کیک به شیوه اسپانیایی» بود روی آن کلیک نکنید. البته اگر هم روی آن کلیک کنید اتفاق خاصی نمی افتد؛ چون در ابتدا همه چیز خوب پیش می رود. این فایل خود را دستورالعمل کامل آشپزی و پخت شیرینی معرفی می کند. اما پس از مدتی می فهمید که در حقیقت این کد، ابزاری را در رایانه شما نصب کرده که خود یک موتور ساخت و تولید ویروس های رایانه ای است. از این به بعد داستان را خودتان حدس بزنید!


-AidrederA، این یکی را اصلا جدی نگیرید!
تاکنون ویروس های زیادی تولید شده اند که با موضوع پیشگویی آینده و فال بینی، کاربران را به دانلود فایل های آلوده تحریک کرده اند، اما بی شک این ویروس سمج، عجیب ترین آنهاست؛ چون پس از نفوذ در سیستم، پیغام هایی را به صورت پی درپی به شما نمایش می دهد مبنی بر این که شما به زودی کشته خواهید شد یا به نحو مرموزی خواهید مرد! تصور کنید که این پیغام ها به صورت پی درپی و آزاردهنده ای نیز برای شما نمایش داده شوند. مضاف بر این که اگر شما گزینه OK را که در زیر این پیغام قرار داده شده کلیک نکنید، پنجره حاوی آن روی صفحه نمایش شما باقی خواهد ماند. شاید منتشرکننده این ویروس فکر کرده این یعنی این که شما با مرگ خود در آینده ای نزدیک موافقید!!.

 


- BankerLLN، همه خرابکاری های رئیس جمهور!
اگر با یک فایل با تصویر پرچم ایالات متحده برخورد کردید، حتما به آن شک کنید. به احتمال زیاد این فایل، به یک کرم رایانه ای آلوده است که از طریق حافظه های جانبی، صندوق های پست الکترونیک یا از طریق کنجکاوی شما برای مشاهده یک فیلم اینترنتی جذاب از انتخابات اخیر ایالات متحده در رایانه شما وارد شده است. رمزهای عبور و اطلاعات بانکی شما هدف اصلی این کرم محسوب می شوند. پس یا از ضد ویروس های به روز استفاده کنید یا هفته ای یکبار تمام اطلاعات بانکی خود را تغییر دهید!


- BanbraGDB به هرحال شما بی گناه نیستید (قسمت دوم)!
اگر روزی پلیس به منزل شما مراجعه کند، شاید در را به روی او باز کنید و وی را به منزل خود راه دهید و شاید از او درخواست مدارک شناسایی کنید. در مورد انتشار کرم BanbraGDB نیز دقیقا همین شرایط حاکم است. این بدافزار خود را به عنوان یک اطلاعیه پلیسی جا می زند و به کاربر اعلام می کند که از رایانه وی در یک حمله خرابکارانه اینترنتی استفاده شده و از وی می خواهد که اطلاعات مفصل را با مراجعه به لینک زیر دریافت نماید. به محض اینکه کاربر برای درخواست اطلاعات بیشتر، روی لینک موجود در پایین نامه کلیک می کند یک کرم اینترنتی به شکل نامحسوس در رایانه وی نصب می شود و به سرقت اطلاعات شخصی وی می پردازد.


براساس اعلام Panda labs، لابراتوارهای امنیتی پاندا، با توجه به منسوخ شدن بسیاری از روش های فریبکارانه که کاربران را به دانلود فایل های آلوده یا کلیک بر روی لینک های مخرب تحریک می کنند، بکارگیری روش های جدید مانند استفاده از کدهایی به نام ترس افزار یا Shockware مورد توجه خرابکاران اینترنتی قرار گرفته است. این نوع بدافزار که نمونه هایی از آنها را در همین گزارش ملاحظه فرمودید، با دستپاچه کردن کاربران و ایجاد ترس و دلهره آنها را به انجام عملکردهای سریع و ناآگاهانه که معمولا بسیار ناایمن هستند، وادار می کند.
برای اطمینان از عدم وجود کدهای مخرب در سیستم ها و شبکه های رایانه ای می توانید به ترتیب از برنامه های آنلاین و رایگان Panda Activescan و Panda Malware Radar به آدرس www.infectedornot.com استفاده نمایید