عباس سرخاب

عباس سَرخاب بازیکن پیشین و مربی فوتبال ایران متولد سال 1347 شهرستان میناب می باشد. سرخاب در دوران بازیگری، عضو باشگاه نیروی زمینی و استقلال تهران و تیم ملی ایران بود.

سرخاب به همراه تیم فوتبال استقلال تهران در سال1990 میلادی (1370شمسی) در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا، به قهرمانی رسید و به عنوان بهترین بازیکن آن دوره برگزیده شد. او در دربی سال ۱۳۶۹، یکی از گل‌های تیم استقلال را در آغاز نیمه دوم به ثمر رساند و باعث پیروزی ۲-۱ تیم‌اش مقابل پرسپولیس تهران شد. از آن پس سرخاب، از سوی هواداران استقلال، «عباس سی ثانیه» لقب گرفت. در سال ۱۹۸۸ میلادی به همراه تیم ملی در قطر در مسابقات جام ملتهای آسیا به مقام سوم آسیا رسید. همچنین آقای گل مسابقات جام استقلال کشور قطر به همراه تیم الوکره شد. از جمله افتخارات چشمگیر سرخاب به عنوان سرمربی می‌توان به صعود تیم فولاد هرمزگان از دسته سوم باشگاههای ایران به به دسته دوم و همجنین صعود تیم مذکور از دسته دوم باشگاه‌های ایران به دسته اول را یک سال پس از حضور در رقابتهای دسته دوم باشگاههای ایران اشاره کرد که در حال حاضر این تیم پس از واگذاری به شرکت آلومینیوم المهدی هرمزگان، تحت عنوان همین نام در لیگ دسته اول باشگاههای کشور رقابت می‌کندو همچنین قهرمانی تیم کارگر بنه گز بوشهر از دسته سوم به دسته دوم نیز اشاره کرد.

سرخاب در اسفندماه ۱۳۶۷ از تیم نیروی زمینی تهران، به باشگاه استقلال تهران پیوست و تا سال ۱۳۷۴ در این باشگاه ماند. عباس سرخاب همراه با تیم استقلال تهران به مقام قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا در سال ۱۹۹۱ و نایب‌قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا در سال ۱۹۹۲ دست یافت. همچنین در جام باشگاه‌های آسیا در سال ۱۹۹۱، وی به عنوان مرد سال فوتبال آسیا انتخاب شد و گل وی به تیم پلیتا جایا اندونزی به عنوان زیباترین گل بازی‌ها شناخته شد.

او در تیرماه ۱۳۸۴، در یک مسابقه دوستانه میان استقلال و منتخب سائوپائولو به همراه جعفر مختاری‌فر از دنیای بازیگری فوتبال خداحافظی کرد