جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

طالبی شاخدار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

طالبی شاخدار

طالبی شاخدار که گاهی به آن خربزه شاخدار یا خاردار   نیز گفته می شود تحفه استوایی است که همراه مسافران به کشور ما آمد. رنگ پوست آن نارنجی ـ کرم است که برجستگی‌های خارمانندی از جنس پوست میوه روی آن دیده می‌شود.این میوه از خانواده خیار است. هنوز آن را به‌وفور نمی‌توان در میوه‌فروشی‌ها دید. طعم این میوه بین طعم موز و مزه لیمو می باشد. داخل این میوه ژله ای بوده و یکی از خوردنی های سنتی آفریقاست.

هر عدد خربزه شاخدار برابر با 209 گرم و کالری آن برابر با 91 کیلوکالری انرژی است، بنابراین می‌توان گفت این میوه چندان پرکالری نیست. داخل این میوه سبز شفاف بوده و کمی حالت ژله‌ای دارد و این نشان می‌دهد میزان آب آن زیاد است. تخم‌های داخل آن شبیه کدوست. بنابراین مصرف آن برای رفع تشنگی مناسب است.

میزان پتاسیم هر عدد خربزه شاخدار 257 میلی‌گرم و میزان سدیم آن 4 میلی‌گرم است. بنابراین خوردن آن به عملکرد بهتر قلب کمک می‌کند.

این میوه برای گیاهخواران مفید است. به این دلیل که هرعدد از آن حاوی 7/3 گرم پروتئین است، بنابراین با مصرف آن می‌توانید بخشی از نیاز بدن به پروتئین را تامین کنید.

مغز برای فعالیتش نیازمند گلوکز است. هر عدد خربزه شاخدار حاوی 16 گرم گلوکز است. بنابراین مصرف آن می‌تواند نیاز بدن به گلوکز را تامین کند.

هر عدد از این میوه حاوی 6 درصد ویتامین A است. بنابراین مصرف آن به عملکرد بهتر چشم کمک می‌کند. علاوه بر این که ویتامین A به لطافت پوست نیز کمک می‌کند. به ‌همین ‌دلیل می‌توان کمی از این میوه را روی پوست صورت مالید.

خربزه خاردار سرشار از آهن است. هر عدد از این میوه حاوی 13 درصد آهن است، بنابراین مصرف آن مانع کم خونی می‌شود.