صدف لب سیاه

صدف مروارید ساز لب سیاه یک گونه بسیار مهم از صدفها است که بیشتر در منطقه اقیانوس هند وجود دارد و به دلیل پوسته زیبایی که دارای یک خط شفاف و پوشش رنگین کمانی می باشد، از دیگر گونه ها متمایز است.

صدفهای لب سیاه از جمله نرمتنان دو کفه ای هستند، یعنی دارای دو پوسته می باشند که خانه و به شکلی محافاظ بدن آنهاست.صدفهای مروارید لب سیاه در اعماق ۴۰ متر و بیشتر زندگی می کنند و اغلب در اعماق دریا تجمع می کنند. زندگی صدفها با جنس نر بودن شروع می شود و بعد از ۲ تا ۳ سال به جنس ماده تغییر وضعیت می دهند. صدف ماده می تواند میلیون ها تخم در آب رها کند که شناور هستند و با اسپرم جنس نر بارور می شوند. بعد تخمها از پوسته خود بیرون می آیند و به مرحله لاروی می رسند که آزادانه در آب باقی می مانند. بین ۲۵ تا ۳۵ روز بعد از مرحله لاروی کم کم به سمت پائین رفته و تبدیل به یک صدف مروارید ساز نوجوان می شوند که به لایه اولیه پوسته می چسبد. صدف مروارید ساز به وسیله فیلتر کردن آب تغذیه می کند و مواد قابل هضم را به دام می اندازد.

در قدیم علاوه بر صید مروارید از پوسته زیبای این صدف برای ساختن و تزئین جواهر استفاده می شد. علاوه بر آن در ابزارهایی همچون قلاب ماهیگیری و چاقو این نوع صدف مورد استفاده قرار می گرفت.

مروارید ها به طور طبیعی زمانی که خرده ریزه خارجی وارد صدف شود، به وجود می آیند. این شی خارجی که بعدها تبدیل به مروارید می شود معمولاً یک سنگریزه یا دانه ای شن است. برای از بین بردن این ذرات، صدفها لایه ای براق رنگین کمانی در اطراف خرده ریزه ها رها می کنند که این امر موجب ساخته شدن مروارید می شود.
مروارید طبیعی بسیار نادراست. (از هر ۲۰۰۰ صدف ۱ عدد مروارید دارد) و معمولاً مرواریدهای طبیعی کوچک و به شکل نامنظم می باشند.

به دلیل ارزش زیاد مروارید، پژوهشگران در سالهای دهه۱۹۰۰ راهی برای کاشت یک هسته در صدف که به روش هسته گذاری مشهور است پیدا کردند تا مرواریدهایی گرد و منظم تولید کنند.

در کشورهای غربی صدفها برای مصارف خوراکی نیز کاربرد دارد اما در حال حاضر صدفها از نظر مروارید ارزش بیشتری دارند تا از نظر پوسته و مصارف خوراکی.

 

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام آیا براتون امکان داره آدرسی از یکی از کارگاه... پرویز ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۱۴:۴۴

پرویز
سلام آیا براتون امکان داره آدرسی از یکی از کارگاه های پرورش صدف لب سیاه برایم بفرستید؟ 09123271830 با تجدید احترام
پرویز احمدی اول
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۱۴:۴۴