جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

صادرات 7 میلیارد دلار کالا از هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات 7 میلیارد دلار کالا از هرمزگان

صادرات 7 میلیارد دلار کالا از هرمزگان

در 7 ماه نخست سال 7 میلیارد و 309 میلیون دلار انواع کالای صادراتی از گمرکات هرمزگان به خارج از کشور صادر شده است.

استاندار هرمزگان در دهمین نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان گفت : این در حالیست که میزان تعهد امسال ما 7 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است.

جاسم جادری صادرات غیرنفتی را یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود : استان هرمزگان با وجود دسترسی به آبهای آزاد ، زیرساخت هایی مانند بنادر و دریانوردی ، حمل و نقل چند وجهی و وجود گمرکات بزرگ توانسته است در اجرای این برنامه رتبه نخست کسب کند.

وی با اشاره به لزوم گسترش پس کرانه های بندری افزود:پس از برجام 17 خط کشتیرانی به کشور بازگشتند .

استاندار هرمزگان با اشاره به وجود مشکلات در مبارزه با قاچاق در گمرک گفت : راه اندازی سامانه جامع گمرکی و حذف تشریفات از 7 سند به سه سند اقدامی مؤثر در این زمینه است.

جادری افزود : هرمزگان ظرفیت ترانزیت کالا به آسیای میانه و اروپا با کمترین هزینه و وقت را دارد.

وی گفت : خط هوایی بندرعباس - مسقط نیز تا پایان سال راه اندازی می شود.

استاندار هرمزگان افزود : ایجاد یک پلی کلینیک در خصب با همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ، امکان سنجی تهاتر کالا به روسیه ، برنامه ریزی برای بسته بندی کالا و محصولات ، شرکت در نمایشگاه اختصاصی در مسقط ، اعزام یک هیئت تجاری به هندوستان و رونق خط کشتیرانی بندرعباس - خصب از مصوبات این جلسه است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت هرمزگان نیز در این نشست گفت : در 7 ماه نخست امسال 24 میلیون و 165 هزار تن انواع کالا به ارزش 7 میلیارد و 309 میلیون دلار صادر شده است که از لحاظ ارزشی 79 درصد افرایش دارد.

خلیل قاسمی افزود : آهن و فولاد ، قیر ، نفت ، میوه و تربار ، خشکبار ، خرما ، سنگ آهن ، روغن و سایر محصولات از زغال سنگ عمده کالای صادراتی بود که به کشورهای هند ، امارات عربی متحده ، عمان و سنگاپور صادر شده است.

وی گفت : همچنین در این مدت 5 میلیون و 449 هزار تن انواع کالا به ارزش 9 میلیارد و 318 میلیون دلار از چین ، امارات عربی متحده ، آلمان و هند به استان وارد شده است که از لحاظ ارزشی 45 درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت هرمزگان افزود : آهن و فولاد ، انواع ماشین آلات و اجزا و قطعات آن و مواد شیمیایی از عمده کالاهای وارداتی از گمرکات استان بود.

قاسمی گفت : هیئت بیست نفره اقتصادی و تجاری استان 24 تا 27 آذرماه برای یافتن بازار مناسب به هندوستان سفر می کنند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز با اشاره به سفر هیئت تجاری و بازرگانی ایران به استان اورلوفسک روسیه گفت : امکان تهاتر کالایی مناسب به روسیه،واردات خوراک دام در ازای صادرات محصولات کشاورزی ، امکان صادرت محصولات کشاورزی با وجود سرمای شدید در بیشتر ایام سال در روسیه از اهداف این سفر بود.

حیدری پوری افزود : انعقاد تفاهم نامه همکاری اقتصادی ، شناسایی ظرفیت موجود در بازار روسیه ، تغییر نگرش بازرگانان استان نسبت به بازار روسیه ، امکان تأمین خوراک دام استاندارد و ارزان برای واحدای تولیدی و امکان تأمین روغن خام خوراکی از نتایح و دستاوردهای این سفر بود.

مدیر کل راه آهن هرمزگان نیز در این نشست گفت : در 8 ماه نخست سال 11 میلیون و 200 هزار تن بار با خطوط ریلی جابجا شده است که نسبت به پارسال 20 درصد افزایش دارد.

پورفخری پیش بینی کرد تا پایان سال 17 میلیون تن بار با این خطوط جابجا شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان نیز گفت : خط کشتیرانی بندرعباس – بندر خصب استقبال خوبی داشته است.

ضیایی افزود : از زمان راه اندازی این خط از دو ماه گذشته تاکنون 4 سفر دریایی صورت گرفته است.

وی گفت : اگر 3 نفر بخواهند با این خط کشتیرانی سفر کنند برای نفر چهارم اعزامش رایگان است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما