جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

شو بندر ویژه محرم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شو بندر ویژه محرم

Loading the player...

بی شک فرهنگ عاشورا یکی از بارزترین و موثرترین روش هایی است که بر اصل آیین و ادبیات عامه استوار است،ادبیاتی که سال هاست با مردم هرمزگان عجین شده است . سیمای خلیج فارس در ایام محرم با اندک مختصری تغییر در روند اجرایی برنامه شوبندر نسبت به معرفی و بازشناخت آیین های عاشورایی در قالب سازها، نواها، آواها، رنگها و... خواهد پرداخت. .همه این ها در یک کلی گویی از منظر زیبایی شناسی بررسی و مورد بحث قرار می گیرد.

این برنامه از دو بخش زنده وآیتم های تولیدی تشکیل می شود.

بخش زنده:

-هرشب از یک مداح دعوت به عمل می آید تا در برنامه حاضر شود. همچنین برای معرفی و فعالیت های حسینیه های استان، هر شب یک گروه عزاداری از حسینیه های شهر بندرعباس یا شهرستان های استان به مدت پانزده دقیقه مهمان برنامه خواهند بود که با عزاداری در مدح ائمه اطهار به برنامه حال و هوایی معنوی و خاص خواهند بخشید. این عزاداری ها به صورت زنده پخش خواهد شد.

علاوه بر عزاداری زنده هرشب به معرفی یکی از منبرهای سنتی(حسینیه های قدیمی) استان می پردازیم. به این صورت که هرشب گزارشگر به یکی از حسینیه های مقیم بندرعباس رفته و شیوه آیین عزاداری آنها را نمایش می دهد.

در بخش دیگری از برنامه به معرفی یکی از آیین های محرم در سطح استان ،به صورت موسیقی نریشن پرداخته می شود. آیین هایی همچون مراسم سنگ زنی- سلام علم- شیوه های مرسوم سینه زنی-رقص تابوت- کاروان شام غریبان-ک اروان طایفه بنی اسد و...

این برنامه کارشناس نیز دارد و هر شب با حضور دکتر احمد جولایی (مدرس دانشگاه ،پژوهشگر تغزیه و نمایشهای آیینی و سنتی) موضوعاتی چون: نسخه نویسی،ب ررسی لغوی تعزیه، تعزیه در ایران و هرمزگان، نوا در تعزیه ،رنگ در تعزیه ، لباس در تعزیه، موسیقی در تعزیه، عملکرد معین البکاء در تعزیه و... مورد بررسی قرار می گیرد.

   {gallery}stories/tazesima/shobandar-m{/gallery}