جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

شهرستان پارسیان - صفحه محتوایی عمومی

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شهرستان پارسیان

معرفی شهرستان پارسیان

موقعیت کلی

شهرستان پارسیان با مساحتی برابر12/1783 کیلومتر مربع، در 53 درجه و 22 دقیقه طول شریقی و 27 درجه و 7 دقیقه عرض شمالی قرار دارد.

از شمال به سلسله جبال زاگرس، از جنوب به خلیج فارس، از غرب به استان بوشهر و پروژه عظیم پارس جنوبی و عسلویه و از شرق به بخش شیبکوه بندرلنگه محدود است.

این شهرستان 2 بخش، 1 شهر و 4 دهستان دارد:

بخش مرکزی: شهر پارسیان، دهستان مهرگان و بوچیر

بخش کوشکنار: دهستان کوشکُنار و بهدشت

آب و هوای آن گرم و خشک با زمستان های معتدل و تابستان های گرم و مرطوب است. وجود 800 حلقه چاه کشاورزی و زمین های مساعد، این شهرستان را به یکی از قطب های کشاورزی استان تبدیل کرده است. از گذشته های دور نیز پارسیان از مناطق کشاورزی بوده و برخی در مورد وجه تسمیه آن می گویند که به دلیل وجود گاوچاه های متعدد در منطقه به نام گاوبندی معروف بوده است.

سفال ها وکوزه های کشف شده در این منطقه بیانگر آن است که تاریخچه سکونت در آن به بیش از1400 سال می رسد.

مردم آن به زبان فارسی با لهجه محلی سخن می گویند و مردم روستاهای عرب نشین مانند حُمیران، عُمانی، برکه دُوکا، چاه شنبه، چاه مَهو، زیارت شیو، مغدان، غورزه، سروباش، فارسی، اکبری، تمبو جنوبی و تمبو شمالی به زبان غربی تکلم می کنند.

شغل عمده آن ها کشاورزی ، دامداری و صیادی است و عده ای نیز از طریق مهاجرت به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کار در آنجا امرار معاش می کنند.

نکته دیگری که در تمایز این شهرستان نسبت به دیگر شهرستانهای استان قابل توجه است، سطح تحصیلات مردم و پیشرفت های علمی آن ها در زمینه های مختلف است. در سال های اخیر دو دانشگاه پیام نور و آزاد اسلامی نیز در منطقه ایجاد شده که زمینه ی مناسبی برای افزایش سطح تخصص و دانش به ویژه برای اهالی بومی آن می باشد.

براساس برآورد آمار سال 1385، جمعیت این شهرستان 32369 نفر است.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری

  • کلات سرخ

در کوه های دشتی از بخش کوشکنار، مخروبه ای به نام کلات سرخ وجود دارد که گفته می شود از قلعه های جنگی پیش از ظهور اسلام است.

  • مقبره پرگوده

در نزدیکی محله احشام اتاق کوچکی است که به آن مقبره پرگوده می گویند. در 2 کیلومتری قریه گود کناران و در بندر زیارت نیز چنین آثاری دیده می شود.

  • پیر زیارت

در بندر زیارت محلی به نام «پیر زیارت» مشهور است که مردم از اطراف برای دعا و زیارت به آن رو می آورند.

قلعه بهده، تونل گریکنار و غار کلتی عالی گنا در روستای بهده از بخش مرکزی از دیگر بناهای دیدنی این شهرستان است.

  • مناظر طبیعی

طبیعت با شکوه و زیبای مناطق مختلف گاوبندی در کنار چشمه ها و باغات، مزارع کشاورزی و دشت های سرسبز، جلوه ای ویژه به جاذبه های گردشگری پارسیان بخشیده است:

ساحل زیبای بندر بستانو، ساحل نیرم، بندر تبن، چشمه تنگه بردول، چشمه تنگه سریدون(سی رودان)، چشمه شمس، چشمه تنگ آب دبه، چشمه فاریاب، چشمه بنو سرکوه، گاله مزرو و زاخر در برکه دوکاء، آبدان و آبشار چله، طبیعت سرکوه شنبه در ارتفاعات روستای فومستان، طبیعت تمبو، آسیاب های آبی فاریاب، آسیاب فومستان و ...

  • بندر صیادی جوادالائمه

این بندر از جاذبه های گردشگری شهرستان پارسیان می باشد که علاوه بر زیبایی ساحل و لنج ها و شناورهای صیادی، تاثیر ویژه ای بر اقتصاد منطقه دارد.

 

صنایع دستی

بادبزن،کَتَل، خورجین، چاکون، تولک، بَرداله، مَهتک(گهواره)، حصیر، میزان(ترازو)، سرقلیان، بادگیر، سرپوش، انبر، جارو، گلت خرما، منقل، دسین، مدانه، مشک آبی، حاسک، پیشک، پَروَنگ، شَلوت، بستل، کَپَر، کنده، جوغَن(هاون)، حَوسین، بنه کاه، آردبیز، سپ، وَرجی، جِفیر، رَف، مَشکو، مشتو، خمره آبی ، چاکو، چندول، گنزو، چَنک.

 

غذاهای محلی

قلیه ماهی ، هریسه (حلیم)، پلیل، مچبوس، دریه (گویده)، مری، مَهیاوه، برنج سرخ، خرما گرما، اَرَحین، شامی، وِدام، متو، چپاتی، برنج رشتکو، نان نازک، هشینه برشیده، مَزروبه، دو گوگه، نان بِرِزه، طهمه، مِشو، دیشک، صلاه الخیر، کنگر، لِگجی، پدیز، کوچیر، عربو، کتخ اوپیا، دو پیازه، کوکو، پدنه

شیرینی های محلی

لقیمات، رنگینک، فرنی، خُمفروش، خرما دیشو، ساگو، حلوای انگشت، پیچ، نشا، نان برزه، خرک پخته

 

بازی های محلی

داربازی، دارتوپ، دارچلک، هفت سنگ بالا، جیکو، تعال سوار، هله موچ، زبوتجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
بندر مغویه لغت‌نامه دهخدا بندر مغویه . [ ب َ دَ رِ... تاریخ نویس ۱۳۹۵/۱۰/۱ ۱۵:۰۵
گاوبندی لغت‌نامه دهخدا گاوبندی . [ ب َ ] (اِخ )... تاریخ نویس ۱۳۹۵/۰۹/۲۵ ۰۸:۳۵

تاریخ نویس
گاوبندی
لغت‌نامه دهخدا
گاوبندی . [ ب َ ] (اِخ ) مرکز بلوک فومستان در ناحیه ٔ عباسی و جنوب لارستان که همان قصبه ٔ فومستان باشد. (فارسنامه ٔ ناصری ج 2 ص 290). و رجوع به فومستان شود.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۹/۲۵ ۰۸:۳۵
تاریخ نویس
بندر مغویه
لغت‌نامه دهخدا
بندر مغویه . [ ب َ دَ رِ م ُ ی ِ ] (اِخ ) بندری از دهستان مرزوقی بخش لنگه است که در شهرستان لار واقعاست . و 1044 تن سکنه دارد. لنگرگاه آن برای کشتی های کوچک مناسب است . (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

بندر مقام
لغت‌نامه دهخدا
بندر مقام . [ ب َ دَ رِ م ُ ] (اِخ ) بندر مرکز دهستان بدوی بخش لنگه است که در شهرستان لار واقع است . و 1266 تن سکنه دارد. لنگرگاه آن برای کشتی های معمولی مناسب است . (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

بندر شناس
لغت‌نامه دهخدا
بندرشناس . [ ب َ دَ رِ ش ِ ] (اِخ ) بندری از دهستان حومه ٔ بخش لنگه است که در شهرستان لار واقع است . و 747 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

بندر نخیلو
لغت‌نامه دهخدا
بندرنخیلو. [ ب َ دَ رِ ن َ ] (اِخ ) بندری از دهستان بدوی بخش لنگه است که در شهرستان لار واقع است . و 262 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۰/۱ ۱۵:۰۵