جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

شهرستان رودان - صفحه محتوایی عمومی

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شهرستان رودان

معرفی شهرستان رودان

موقعیت کلی

رودان با مساحتی حدود5/2744 کیلومتر مربع، در فاصله 110 کیلومتری بندرعباس قرار دارد. این شهرستان در 10 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی و 57 درجه و 10 دقیقه طول شرقی واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا حدود 192 متر است. از شمال غربی به بافت کرمان، از شمال به جیرفت، از شرق به کهنوج، از جنوب شرقی و جنوب به میناب و از غرب به بندرعباس محدود است.

رودان در قدیم به نام «رودکان» معروف بوده و وجه تسمیه آن، وجود رودخانه های متعدد و پر آب است. آب و هوای این منطقه گرم و خشک است و زمستانی معتدل و تابستانی گرم دارد. براساس آمار سال 1385 جمعیت آن 104373 نفر است.

مردم این شهرستان به زبان فارسی با لهجه محلی سخن می گویند. بیشتر آنها به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند.

رودان 4 بخش، 2 شهر و 9 دهستان دارد:

بخش مرکزی: شهر دهبارز، دهستان آب نما، راهدار، فاریاب.

بخش رودخانه: دهستان رودخانه، رودخانه بر، مسافر آباد.

بخش بیکاه: دهستان بیکاه ، برنطین.

بخش جغین: دهستان جغین جنوبی ، جغین شمالی.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری

سنگ نوشته های بادافشان

در منطقه ای به همین نام در فاصله 25 کیلومتری شمال رودان، روی سنگ های ستبر کلماتی به خط میخی و نقاشی هایی بدیع وجود دارد که قدمت آنها به دوران ایلامی و آشوری می رسد.

قلعه کمیز

در فاصله 12 کیلومتری شرق رودان، قلعه ای که نشان هویت و پایمردی مردم این سامان است، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در قدیم چون اغلب نقاط رودان را آب فرا گرفته بوده، مردم در این قلعه مستحکم سکونت داشته اند.

تُم مارو(تپه خیرآباد)

در نزدیکی قلعه کمیز، تپه ای به نام تُم مارو وجود دارد که در گذشته محل دفن مردگان و اشیای گران قیمت بوده است. گفته می شود در نام این تپه از مار استفاده شده تا مردم جرأت نزدیک شدن به آنجا را نداشته باشند.

قلعه دختران

این قلعه در فاصله 5 کیلومتری شمال رودان و در منتهی الیه جنوبی کوه گُرُم قرار دارد که در حال حاضر به ویرانه ای تبدیل شده است. وجود سنگرهای سنگی متعدد در اطراف قلعه و غاری در پایین آن، حکایت از دقت و توجه خاص ساکنان قلعه به امنیت پناهگاهشان دارد.

زیارتگاه امامزاده سلطان محمد

براساس اسناد تاریخی نسب شریف امامزاده سیدسلطان محمد، به امام موسی بن جعفر(ع) می رسد. بقعه این امامزاده در روستای زیارت پیرچوگان در فاصله 45 کیلومتری رودان قرار دارد.

کوه زندان

مکان بسیار صعب العبوری است که گویا در قدیم مخصوص زندانیان سیاسی بوده است. برای رسیدن به آن باید از راه های باریک بدنه کوه رد شد. مسیر عبور از تونل باریک و تاریکی که به صورت هلالی در بدنه کوه حفر شده به گونه ای است که با اندک غفلتی امکان سقوط به اعماق دره وجود دارد. بعد از این تونل، شکاف غار قرار دارد که پس از عبور از آنجا می توان وارد قلعه شد. 12 اتاق در بدنه کوه زندان حفر شده است.

امام زاده شاه قطب الدین حیدر

نسب این امامزاده براساس شجره نامه مستند به امام حسن مجتبی (ع) می رسد که در بخش جنوبی رودان در محله بندملا قرار دارد.

 

سایر آثار تاریخی و بقاع متبرکه رودان عبارتند از:

روستاهای نمونه گردشگری زیارت سیدسلطان محمد(پیرچوگان) ، پل آبنما، قلعه بیژن، قلعه مهران شمیلو، تم سیدی، قلعه برنطین، قلعه جغین و رودخانه، قبرستان گبرها، تپه خودروگان، تپه پالور، جلگه موری، قدمگاه حضرت ابوالفضل، حضرت امیر، باغ و کاخ شاه نازدشت، قنات کهنوج بالا، امامزاده سیدجلال الدین، امامزاده سیدامیربن سلیمان، سایر زیارتگاه ها شامل : زیارتعلی، پیرسرکوه در بخش رودخانه و ...

 

صنایع دستی

سفالگری: شامل انواع ظروف سفالی شامل ظرف آبخوری«جهله»، ظرف نگهداری خرما «گراشی»، کوزه آفتابه گلی، «کَرَبه»، لیوان آبخوری «برنگ» و ...

حصیربافی: مواد اولیه آن برگ خرما و ضایعات درخت خرما است که پس از تبدیل به نوارهای باریک، مدتی آن را در آفتاب قرار می دهند تا نرم شود. آن گاه محصولاتی مانند نوعی زیرانداز«تک»، سینی بزرگ و گرد «سُپ»، سبد دردار«کنتله» ، درپوش کوزه«سرجهله» ، قفس حصیری، بادبزن و ... می سازند.

شک بافی: شک به وسیله نوعی هاون چوبی، چند قرقره مخصوص که به قالب معروف است و یک بالش کوچک پارچه ای تهیه می شود. بالش را روی هاون چوبی گذاشته و با دست می بافند. برای تزیین لبه آستین ، دور یقه، جلو سینه، لبه دامن، لباس های زنانه، اطراف مقنعه و سجاده نماز از آن استفاده می شود.

خوس دوزی: از انواع سوزن دوزی است که نوارهای نقره ای باریک روی پارچه توری ریز بافت دوخته می شود و برای تزیین مقنعه ، دستار و ... به کار می رود.

بادله دوزی: بادله دوزی یا تلی بافی از بافتن چند نوع زری به یکدیگر شکل می گیرد از بادله ای که به کمک نوارهایی به پهنای 15 سانتی متر تولید می شود، برای تزیین لبه شلوار های زنانه استفاده می شود.

سوزن دوزی: پس از انتخاب پارچه مناسب در قطع و اندازه های مختلف، طرح کلی سوزن دوزی را روی آن دوخته و سپس به پر کردن فواصلی که در طرح مشخص شده است می پردازند.

غذاهای محلی

به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و خصوصیات اقلیمی، غذاهای محلی رودان بسیار متنوع است. غذاهایی که از گوشت درست می کنند(گوشت مرغ، ماهی، گوسفند و میگو):

قلیه ماهی، ماهی برشته، مهیاوه، سوراغ، هواری، کاتخ(آبگوشت) قبولی، دوپیازه، هوگرمو، کباب آردی، نیمرو،هو جوشن، دالک گندم، قلیه بادمجان، خورشت سبزی، دم کش ماهی، تاس کباب، کوکوماهی، کوفته و ...

غذاهایی که از حبوبات و خرما درست می کنند: رنگینه ، چنگال، کُلُمبا، مُقلک، جُلابی، کنگ شانه زده، کنگ سه روزه، اشکوته، کنگ جوشانده، خرما شیره، خرما لُکی، خرما مالیده، کپنگ، سیسوک، جازگ، آش گندم

شیرینی: رنگینه ، حلوا شیره، حلوا تخم مرغ، حلوا سواری، فرنی، کدلمه، مالوکی، نان خرمایی، کلوچه بلوچی، تَرَک، حلوا برع، انگشت پیچ، شله زرد، نان پنجره ای ، لُکی ماست

نان: نان دستی، نان تاوه ای ، نان بالاتاوه، نان تئوری، نان دارچوبه ای ، نان سوراغ، نان کولوکو، نان فطیر، نان مشته، نان کُرسَک، نان ریته، نان تیمشی، نان جراده، نان کماچ، نان تیقنی،...

ترشی: ترشی انبه در رودان بسیار متداول است و به دو صورت ترشی انبه چغاله یا انبه نارس سالم تهیه می شود. دیگر ترشی های رودان شامل ترشی لیمو، پیاز، سیر، کلم ، پوزیلگ و مخلوط است.

مربا: مربای انبه، مربای نارنج، مربای هویج، مربای لیمو، مربای خرما و ... متداول است. یکی از بهترین مرباهایی که به تنهایی خورده می شود، مربای خرما یا کنگ شانه زده است.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
عکس زیارت سید امیر برنطین راهم بگذارید اسممو نمیگم ۱۳۹۵/۱۰/۱ ۱۴:۵۸

اسممو نمیگم
عکس زیارت سید امیر برنطین راهم بگذارید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۰/۱ ۱۴:۵۸