جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

شناسایی پنج گله جدید دلفین های گوژپشت در آبهای قشم - نمایش محتوای خبر

 

 

شناسایی پنج گله جدید دلفین های گوژپشت در آبهای قشم

شناسایی پنج گله جدید دلفین های گوژپشت در آبهای قشم

پنچ گله جدید دلفین های گوژپشت در اطراف جزیره قشم شناسایی شد که به صورت دایم در آب های این منطقه ندگی می کنند.

پیش از این تصور می شد که فقط یک گله از دلفین های بینی بطری در اطراف جزیره هنگام و یک گله از دلفین های پورپویز در اطراف جنگل های حرا زندگی و تنها گله دلفین گونه گوژپشت منطقه نیز به صورت مهاجر به آبهای قشم سفر می کنند.

مدیر کل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت : تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داد که دلفین های گوژپشت تنگه هرمز از گونه مشهور سوزا پلمبیا (sousa plumbea) است که در دیگر نقاط جهان دسترسی به آنها بسیار سخت است.

دسترسی آسان به این گونه از دلفین ها در آب های اطراف جزیره قشم یکی از مزیت های مهمی است که می تواند سبب سفر محققان و گردشگران به این منطقه شود .

داخته افزود : با شناسایی پنج گله جدید دلفین های گوژپشت در اطراف جزیره قشم، تا پایان امسال دو روستای دیرستان وشیب دراز نیز برای تماشای دلفین ها به ظرفیت گردشگری این جزیره اضافه می شود.

پیش از این دلفین های جزیره هنگام ازجاذبه های گردشگری قشم بود .

وی با اشاره به برنامه ریزی و حمایت سازمان منطقه آزاد قشم از این طرح افزود : با معرفی این روستاها به عنوان مقاصد جدید گردشگری ، برای بیش از 50 نفر به صورت مستقیم و افزون بر 350 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی شود.

برنامه حفاظت از دلفین ها و آموزش جامعه محلی با همکاری اداره کل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم و برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و بنیاد میراث پارسیان از سال 1389 در منطقه آزاد قشم آغاز شده است.

جزیره قشم با یک بیش از 9 اثر طبیعی ملی در کنار ذخیره گاه زیست کره حرا، از غنی ترین بوم های زیستی خلیج فارس و کشور ایران به شمار می رود.

آبهای ساحلی جزیره قشم از نقاط آبی نایاب جهان است که گونه های مختلف پستانداران دریایی به صورت ساکن و مهاجر در آن دیده می‌شود.

دلفین های خلیج فارس یکی از عجایب هفتگانه قشم است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.