رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

سکوی اِف 18 ، آماده نصب در میدان نفتی فروزان - نمایش محتوای خبر

 

 

سکوی اِف 18 ، آماده نصب در میدان نفتی فروزان

سکوی نفتی اِف 18 آماده نصب در میدان نفتی فروزان است.

میدان نفتی فروزان میدان مشترک نفتی ایران و عربستان است.

مدیر کارخانه ساخت تأسیسات فراساحلی نفت و گاز و سازه های فلزی صنعتی قشم گفت : این سکوی نفتی با توان متخصصان داخلی و با دو میلیون و 350 هزار نفر ساعت کار در مدت چهار سال در جزیره قشم ساخته شده است.

محمدرضا محمدی افزود : این سکو با هزینه 26 میلیون یورو ساخته شده است و ساخت آن در داخل کشور 50 درصد صرفه جویی ارزی به همراه داشته است.

وی گفت : سکوی اف 18  با استفاده از پیشرفته ترین فناوریهای روز دنیا ساخته شده که مجهز به کابلهای نوری و خطوط لوله زیر دریایی و دوربینهای مدار بسته است.

مدیر کارخانه ساخت تأسیسات فراساحلی نفت و گاز و سازه های فلزی صنعتی قشم افزود : با استفاده از تجهیزات کنترلی نصب شده بر روی سکو و ارتباط آن با سکوی اصلی فروزان، عملیات استخراج و انتقال نفت به صورت خودکار و بدون حضور نیروی انسانی صورت می گیرد.

محمدی گفت : این سکو دارای ظرفیت 12 حلقه چاه است که در مرحله نخست با حفاری 8 حلقه چاه ، گنجایش استحصال 12 هزار بشکه نفت را خواهد داشت.

وی افزود : جکت سکو نفتی اف 18  با 1200 تُن وزن ، ارتفاع 56 متر در عمق 50 متری خلیج فارس نصب خواهد شد.

مدیر کارخانه ساخت تأسیسات فراساحلی نفت و گاز و سازه های فلزی صنعتی قشم گفت : همچنین ارتفاع عرشه این سکو 15 متر با وزن 800 تُن است که مجهز به سیستم ناوبری پیشرفته برای فرود بالگرد است.

محمدی افزود : سکوی اف 18 در نیمه نخست سال آینده ، در 2 کیلومتری مجتمع سکوهای میدان نفتی فروزان در 110 کیلومتری جزیره خارک نصب می شود.

کارخانه تولیدات سازه های دریایی نفت و گاز و سازه های فلزی صنعتی در زمینی به مساحت 49 هزار متر مربع در شهرک صنعتی کاوه در 25 کیلومتری شهر قشم قرار دارد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما