زندگینامه شهید ابراهیم جعفری

Loading the player...

شهید ابراهیم جعفری در تاریخ یکم فروردین ماه سال هزارو سیصدوسی و سه در یکی از روستاهای بندرعباس در خانواده ای مذهبی بدنیا آمد دو ساله بود که پدرش را از دست داد ودر آغوش مهربان مادرش بزرگ شد،در همان اونفوان نوجوانی مادرش نیز به دیار حق شتافت و او که تازه کلاس پنجم ابتدایی را تمام کرده بود به دلیل فشار روحی و مشکلات مادی از ادامه تحصیل منصرف شد.به قدری توانا و با استعداد بود که در رشته های هنری از قبیل عکاسی تجربه و تبحر داشت، با رفتن به سربازی و آموزش علوم و فنون مختلف بر تجربیات خود افزود و با شروع مبارزات علیه رژیم ستم شاهی در کنار دیگر جوانان انقلابی از میراث خواه و سرزمین خود دفاع نمود و سرانجام برای پاسداری از دستاوردهای انقلاب به میدان نبرد حق علیه باطل رفت و در تاریخ دهم اردیبهشت ماه سال هزارو سیصدو شصت و یک شهادت را با آغوشی باز پذیرا شد.

 

فرازی از وصیت نامه شهید ابراهیم جعفری

فرزند ارشدم شما دوست داشتید بابا بماند و شما رو بزرگ و تحویل جامعه اسلامی بدهد ولی فرزندان عزیزم من شما ها رو به دست کسی می سپارم که شما را از نیستی به هستی آورد.

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
اطلاعات صحیح در خصوص شهید ابراهیم جعفری به شرح ذیل... شاهرخ ۱۳۹۵/۰۳/۵ ۱۰:۳۱

شاهرخ
اطلاعات صحیح در خصوص شهید ابراهیم جعفری به شرح ذیل :
شهید ابراهیم جعفری
تاریخ شهادت: 10 /02 /1361
شیوه شهادت: در مرحله اول عملیات بیت المقدس (آزاد سازی خرمشهر) تیپ 41 ثارالله از قرارگاه قدس مامور به عبور از رودخانه کرخه و حمله به مواضع نیروهای عراقی شد، ایشان که فرماندهی گروه شهید دکتر چمران را عهده دار بود در حالی که برای انهدام تانک دشمن آرپی جی به دوش قد بر افراشته بود، گلوله دشمن به گردن ایشان اصابت نموده و شربت شهادت می نوشند.
محل شهادت: جنوب رودخانه کرخه – جبهه کوهه
قرارگاه قدس – تیپ 41 ثارالله – فرمانده گروه شهید دکترچمران
تیپ ثارا… ابتدا قرار بود تحت امر یکی از قرارگاه‌های نصر یا فتح برای عبور از کارون آماده شود. حاج قاسم سلیمانی پس از دریافت دستور شفاهی از فرمانده کل سپاه، رزمندگان، امکانات و تجهیزات تیپ را به دارخوین برد. اما چند روز بعد مأموریت تغییر کرد. تیپ ۴۱ ثارالله تحت امر قرارگاه قدس قرار گرفت تا ضمن عبور از کرخه کور به مواضع دشمن در جنوب این رودخانه حمله کند.
در محور قرارگاه قدس (شمال کرخه کور) به دلیل هوشیاری نیروهای عراقی و وجود استحکامات متعدد، پیشروی نیروها به سختی امکانپذیر بود و در این میان تنها تیپ‌های ۴۳ بیت‌المقدس و ۴۱ ثارالله موفق شدند از مواضع عراقی ها عبور کرده و منطقه‌ای در جنوب رودخانه کرخه کور را به عنوان سرپل تصرف کنند.شهید ابراهیم جعفری
محل تولد: استان هرمزگان- بخش احمدی- روستای سراح
سال تولد: 1333 تاریخ شهادت: 10 /02 /1361
شیوه شهادت: در مرحله اول عملیات بیت المقدس (آزاد سازی خرمشهر) تیپ 41 ثارالله از قرارگاه قدس مامور به عبور از رودخانه کرخه و حمله به مواضع نیروهای عراقی شد، ایشان که فرماندهی گروه شهید دکتر چمران را عهده دار بود در حالی که برای انهدام تانک دشمن آرپی جی به دوش قد بر افراشته بود، گلوله دشمن به گردن ایشان اصابت نموده و شربت شهادت می نوشند.
محل شهادت: جنوب رودخانه کرخه – جبهه کوهه
آرامگاه و مزار شهید: گلزار شهدا بندرعباس
دوران کودکی تا جوانی و تحصیل
شهید هنوز دو سال از عمرش نگذشته بود که از وجود پدر محروم شد و در نهایت سختی و مشقت تحت سرپرستی مادرش بسر برد. با باز شدن دبستان در روستا به دبستان رفت و مشتاقانه به تحصیل پرداخت تا اینکه در سن 12 سالگی مادر خود را که تنها پناهگاهش بود از دست داد و به همین سبب نتوانست ادامه تحصیل دهد و بر اثر فشار و مشکلات زندگی مجبور به ترک روستا گردید. سپس وی که نوجوان 16 ساله ای بود در سال 1349 به بندرعباس آمد و به کارهایی از قبیل شاگردی در عکاسخانه پرداخت و بر اثر پشتکار و مهارتی که در این کار بدست آورده بود توانست پس از مدت کوتاهی به عنوان عکاس حرفه ای در مراکز اقتصادی و جمعیتی استان به ارائه خدمات بپردازد. ایشان به سرعت پله های ترقی را به عنوان خبرنگار حرفه ای در چندین روزنامه کثیر انتشار طی نمود. در سال 1350 در اهواز موفق به اخذ مدرک تخصصی جوش فلزات گردید. در سال 1352 به سربازی رفت و پس از آن عقب ماندگی تحصیلی خود را در دوره های شبانه با نمرات ممتاز جبران نمود. از همه مهمتر، در این مدت توانست به ماهیت رژیم منفور پهلوی بیشتر پی ببرد به گونه ای که پس از بازگشت از سربازی تلاش نمود به افشای هویت خفت بار رژیم و حرکت های انقلابی بپردازد.ازدواج، خانواده، فرزندان و خصوصیت های اخلاقی
شهید در عنفوان جوانی در حالیکه بیست و چهار بهار از عمر شریفش می گذشت، ازدواج نموده و ثمره آن دو فرزند پسر بود که آنان را بسیار دوست می داشت و همسرش را نیز بسیار احترام می نمود. وی سجایای اخلاقی از جمله تواضع، فروتنی، خوش اخلاقی و شجاعت را در عمل خود زنده کرده بود و از رذایل اخلاقی همچون غیبت و دروغ تنفر داشت. ایشان برای نظم اهمیت زیادی قائل بود و نظم او در کارهایش زبانزد همکارانش بود. روحیه مردمی داشت و کمک به ضعیفان او را بسیار خشنود می نمود.
ایشان در مدت زندگی اش همواره یاد ائمه اطهار و اهل بیت (ع) را گرامی می داشت و در مراسم ها و مناسبت های مختلف مذهبی پیش قدم بودند و در دست نوشته هایش فرزندان خود را تشویق به این کار نموده است. ارادت ویژه ای به ساحت مقدس حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) داشت و با حضور در مراسم عزاداری آن حضرت، درس ایثار و فداکاری می آموخت. وی پیرو محض ولایت فقیه زمان و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) بود و در تمام عرصه ها لبیک گویان خواسته های حضرتش را اجابت می نمود. شهید ابراهیم جعفری که از چندین سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با مبارزات انقلابی آشنا شده بود و در جریان رهنمودهای امام خمینی (ره) کم و بیش قرار داشت، از آغاز انقلاب نیز با تمام توان به پاسداری از دستاوردهای آن پرداخت. وی پس از استخدام در اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به منظور خنثی کردن فعالیت های ضد انقلابیون در محل کارش تلاش فراوان نمود و به همراه چند تن از همفکرانش دست به تشکیل انجمن اسلامی خدمات عمومی بنادر زد و با تلاش او و همفکرانش از طریق انجمن اسلامی ریشه ضد انقلاب از محیط کار برچیده شد. بنا به گواهی دوستان و همکارانش یکی از افراد فعال انجمن اسلامی آن اداره کل بوده و تجربه، مهارت و دانش ایشان در انجام مسئولیت های دریایی و بندری که بر عهده داشت مثال زدنی بود و خدمات ارزنده ای را از خود به یادگار گذاشت.
شجاعت و دلیر مردی در شهید موج میزد به طوری که روزی از روزهای پیش از انقلاب در مراسم عزاداری امام حسین(ع) به پا خواست و بلند فریاد زد: بر یزید زمان لعنت، که با پاسخ همه حضار همراه گشت. همانند دیگر حرکت های انقلابی اش ماموران ساواک پس از اطلاع از موضوع، او را دنبال نمودند که با هوشیاری توانست صحنه را ترک کند و جان سالم به در برد و جان خود را در صحنه ای دیگر فدا نماید. نظیر این ماجرا در راستای مبارزه بر علیه رژیم سفاک شاهنشاهی به دفعات تکرار شد. با آغاز جنگ تحمیلی ایشان بصورت داوطلبانه، بدون اخذ ماموریت اداری بلکه با استفاده از مرخصی استحقاقی خود، به جبهه اعزام شد.

شهادت و آرامگاه
شهید ابراهیم جعفری در پشت جبهه تلاش و فعالیت بسیاری داشت و هیچ گاه از فکر خدمت به رزمندگان اسلام غافل نبود، با این حال تنها به این فعالیت ها اکتفا نکرد. سرانجام در روز اول عید نوروز بیست و هشتمین بهار زندگی اش در حالیکه تنها چهار سال از زندگی مشترکش می گذشت عازم جبهه شد و در عملیات غرورآفرین بیت المقدس (آزادسازی خرمشهر) به عنوان فرمانده گروه شهید چمران شرکت نمود. با اینکه که سلاح سنگین در اختیار نداشتند، تنها با اتکا به نیروی ایمان، هوش و رشادت هم رزمانش، ضمن انجام موفق ماموریت محوله در خصوص عبور از رودخانه کرخه کور و حمله به مواضع دشمن و صدامیان در حالی که برای انهدام تانک دشمن آرپی جی به دوش قد بر افراشته بود، در اثر اصابت گلوله به ناحیه گردن، در دهم اردیبهشت ماه سال یک هزار و سیصد و شصت و یک به آرزوی دیرینه اش رسید و به درجه رفیع شهادت نائل آمد و خون پاکش را در راه آزاد سازی خرمشهر عزیز نثار نمود و پس از تشییع با شکوه در گلزار شهدای بندرعباس به خاک سپرده شد و آرامگاهش پذیرای عاشقان و دلدادگان امام و شهدا است، روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

تصویر زیادی از شهید ابراهیم جعفری موجود است. همچنین نقشه محل شهادت. لطفا در صورت لزوم آدرس ایمیل ارسال فرمایید تا اطلاعات تکمیلی را جهت استحضار ارائه نمایم. تشکر
+1 (3 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۳/۵ ۱۰:۳۱