رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

رونمایی از یک کتاب در همایش بین المللی خلیج فارس در قشم - نمایش محتوای خبر

 

 

رونمایی از یک کتاب در همایش بین المللی خلیج فارس در قشم

رونمایی از یک کتاب در همایش بین المللی خلیج فارس در قشم

همایش بین المللی «خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی» با رونمایی از کتاب سفرنامه دريايي ناخدا عباس دريانورد و تجلیل از فعالان این حوزه در قشم به کارخود پایان داد.

نسخه خطی خاطرات ناخدا عباس دريانورد در سال 1333 هجری قمری نگاشته شده است .

در این کتاب خاطراتی از سیادت ایرانیان بر خلیج فارس اشاره شده است .

در پایان همایش بیانیه ای مبنی بر محکومیت حرکت برخی از کشورهای خلیج فارس در  جعل نام خلیج فارس و تجاوز نظامی عربستان به کشورهای یمن و بحرین قرائت شد.

همایش بین المللی «خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی» با هدف گراميداشت روز ملي خليج فارس و تبيين نقش و جايگاه خليج فارس از بعد ژئوپولتيك، تاريخي، حقوقي و حاكميت بيش از 2500 ساله ايران بر اين آبراه بين المللي صبح امروز با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی ، استادان و کارشناسان کشورمان در قشم برگزار شد.

در این همایش نمایندگانی از کشورهای عراق ، بحرین و همچنین رئیس کمیته یونسکو حضور داشتند و در زمینه تاثیر انگلستان در جعل نام خلیج فارس، باستانشناسی در خلیج فارس، میراث ناملموس این آبراه بین المللی و همچنین دانش دریانوردی ایرانیان مطالبی ارائه دادند.

روز اخراج پرتغالی ها از جزیره هرمز در سال 1622 میلادی پس از 117 سال استعمار جزایر ایران به همت سردار امامقلی خان به روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است.

همایش بین المللی خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی برای نخستین بار به صورت سراسری و با مشارکت بنیاد ایران شناسی و سازمان منطقه آزاد قشم برگزارشد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما