رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

رونمایی از طرح تحول بهداشت در هرمزگان همزمان با 17 استان کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

رونمایی از طرح تحول بهداشت در هرمزگان همزمان با 17 استان کشور

رونمایی از طرح تحول بهداشت در هرمزگان همزمان با 17 استان کشور

برنامه تحول بهداشت در حاشیه شهرها امروز (شنبه) همزمان با 17 استان کشور در مرکز سلامت جامعه شهید کاتبی بندرعباس رونمایی شد.

مدیر کل بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت : با اجرای طرح تحول سلامت در حاشیه شهرها برای نخستین بار در همه مراکز بهداشتی و پایگاه های سلامت جامعه در کشور کارشناس تغذیه و سلامت روان مستقر می‌شود.

دکتر صداقت افزود : مهمترین اولویت وزارت بهداشت در اجرای این طرح ارائه خدمات بیشتر به بیماریهای غیر واگیردار مانند دیابت ، فشار خون ، بیماریهای قلبی عروقی و سکته است .

این طرح همزمان در 2 هزار و 875 مرکز و پایگاه سلامت جامعه برای جمعیت بیش از 11 میلیون نفری حاشیه شهرها اجر می شود.

وی گفت : هرمزگان جزو 17 استان برتر در حوزه بهداشت است که توانسته با پوشش 100 درصدی طرح سلامت برای حاشیه نشینان تعهد خود را به مردم ایفا کنند .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت : این طرح در سه مرحله برای شهرهای زیر 20 هزار نفر و بین 20 تا 50 هزار نفر در استان اجرا شده و برای جمعیت 50 تا 500 هزار نفر نیز تا پایان امسال اجرا می شود.

دکتر میرزاده افزود : امسال 29 مرکز جامعه سلامت و 34 پایگاه سلامت در استان راه اندازی و 240 هزار جمعیت حاشیه نشین از این خدمات بهداشتی بهره مند شدند .

وی گفت : در شهر بندرعباس برای شهرهای 50 تا 500 هزار نفر 4 مرکز جامعه سلامت و 8 پایگاه سلامت تا پایان امسال راه اندازی می شود .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود : در اجرای برنامه تحول بهداشت تعداد پزشکان در مراکز بهداشتی به 248 نفر و ماماو پرستار به 179 نفر افزایش یافته است .

دکتر میر زاده گفت : مکمل دارویی برای کودکان و مادران باردار به صورت رایگان در مراکز بهداشت ارائه و اقلام دارویی نیز از 236 قلم به 436 قلم افزایش یافت .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت : توجه به حاشیه شهرها در برنامه تحول سلامت یکی از مهمترین عملکردهای دولت بوده زیرا این مناطق بیشترین آمار مشکلات بیماریهای واگیردار سل و ایدز و مشکلات تغذیه ای را دارند .

دکتر محمد شکاری افزود : راه اندازی پرونده الکترونکی سلامت ایرانیان در مراکز روستایی و پایگاهای سلامت ، افتتاح بیمارستان 69 تختخوابی رودان ، دانشگاه دندانپزشکی بندرعباس ، اورژانس هوایی استان و راه اندازی مرحله دوم مرکز تصویرنگاری بندرعباس از مهمترین طرح های دهه فجر امسال است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما