رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

رونمایی از دو طرح دانش بنیان در هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

رونمایی از دو طرح دانش بنیان در هرمزگان

رونمایی از دو طرح دانش بنیان در هرمزگان

در مراسمی با حضور استاندار هرمزگان از ۲ محصول دانش بنیان پارک علم و فناوری هرمزگان رونمایی شد.

این محصولها ؛ کودهای ارگانیک و پلیمرهای زیستی از جلبک های خلیج فارس و سامانه هوشمند برنامه ریزی عملیات هنگام بود.

استاندار هرمزگان در این مراسم گفت : پارک های علم و فناوری پلی میان دانشگاه و صنعت هستند که ایده های خلق شده را تبدیل به کالا و به جامعه عرضه می کنند.

جادری افزود : استادان دانشگاهی و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها باید در زمینه راه اندازی شرکت های دانش بنیان پیش قدم شوند.

وی گفت : محصولات دانش بنیان باید در بازار ارائه و به فروش برسند و در این زمینه نیاز است راهکارهای مناسب ارائه و کار تبلیغاتی انجام شود.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان نیز گفت : شرکت دانش بنیان زیست دریا پروران با هدف بهره‌برداری از پتانسیل‌های زیستی آب‌های دریایی جنوب کشور با تکثیر و تولید جلبک‌ آب‌ دریا محصولات کشاورزی، داروسازی، پزشکی و آرایشی تولید کرده است.

علی فتی افزود : این شرکت با دستیابی به بیوتکنیک‌های کشت برخی از جلبک‌های ماکروسکوپیک خلیج فارس موفق به استحصال 2 نوع کود ارگانیک مایع و جامد از جلبک‌های قرمز و قهوه ای خلیج فارس شده است.

وی گفت : این شرکت با استفاده از جلبک‌های مورد اشاره پلیمرهای زیستی مانند آگار، آلژینات و کاراجینان را نیز استحصال کرده و آماده تجاری سازی این محصولات است.

مصرف کودهای ارگانیک جلبکی اثرات مخرب کودهای شیمیایی را کاهش می‌دهند و به طور چشمگیری کمیت و کیفیت محصولات باغی و زراعی را افزایش می‌دهد.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود : از هر هکتار مزرعه کشت جلبک حدود 2 تن آگار قابل استخراج و استحصال است که با قیمت هر کیلوگرم بین 200 تا 400 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

فتی در ادامه به رونمایی از سامانه هوشمند برنامه‌ریزی عملیات هنگام اشاره‌کرد و گفت : این سامانه را شرکت زمان پردازان اسپادان طراحی کرده است.

وی افزود : این سامانه دارای ماژو‌ل‌های زمان بندی و تخصیص منابع سرویس‌های تعمیراتی، برنامه‌ریزی تولید، برنامه‌ریزی اقدامات واحدهای ستادی سازمانی، برنامه ریزی پروژه‌ها و برنامه‌ریزی اتاق عمل است.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت : بکارگیری نرم افزار هنگام ، در سازمان‌ها منجر به افزایش چشمگیر بهره وری، کاهش هزینه های اجرا، تخصیص بهینه منابع به فعالیت‌ ها، کاهش زمان برنامه ریزی، تامین اهداف مختلف مدیران و ایجاد چابکی در محیط کار می‌شود.

فتی افزود : این پارک آماده اعطای تسهیلات به ایده های جدید نخبه ها و اعضای هیئت علمی در هر 13 شهرستان استان است.

وی گفت : از این پس روند ثبت اختراعات نیز در استان انجام می گیرد.

هم اکنون در هرمزگان 85 شرکت خصوصی و 15 شرکت دانش بنیان با پارک علم و فناوری همکاری می کنند.

این شرکتها سالانه بیش از 5 میلیارد تومان گردش مالی دارند و برای 250 نفر شغل ایجاد کرده اند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما